Islandská společnost Össur chce lidem s náhradami končetin umožnit život bez omezení. Protetické pomůcky vyvinuté a vyrobené v Reykjavíku jsou skutečně high-tech produkty. Pro zajištění dokonalé souhry mnoha komponent používá Össur měřicí stroje firmy ZEISS.
Souřadnicové měřicí stroje zajišťují kvalitu high-tech protéz ve firmě Össur
Výzva: náročná geometrie
Protetická noha nosí člověka zhruba milion kroků ročně. Aby byla chůze také komfortní, musí být malé a lehké protetické komponenty velmi pevné. Vzhledem k tomu jsou tolerance velmi úzké: jen 10 mikrometrů pro některé z komponent počítačem řízeného kolena. Kontrola kvality vyžaduje přesná měřicí zařízení, která zajistí dodržení přísných specifikací. Tato zařízení musí rovněž správně zobrazovat složité geometrické tvary. Například umělé kolenní klouby mají konkávní a konvexní plochy, které není možné správně ručně změřit.
Řešení: dva souřadnicové měřicí stroje
Pro výběrovou kontrolu používá Össur dva měřicí stroje firmy ZEISS: souřadnicový měřicí stroj ZEISS CONTURA a multisenzorový měřicí stroj ZEISS O-INSPECT. "Když běží všechny stroje ve výrobě, měříme za hodinu minimálně 17 různých dílů," uvádí Ásgeir Páll Gústafsson, manažer kvality a specialista na souřadnicové měřicí stroje ve firmě Össur. Měřicí technici připraví měřicí programy a upínací přípravky tak, aby jejich kolegové mohli vhodně umístit měřené součásti na souřadnicový měřicí stroj a zvolit příslušný program. Snímač pak automaticky snímá součást a zjišťuje definované údaje o tvaru a poloze. Od roku 2004, kdy byl pořízen první souřadnicový měřicí stroj, snižuje Össur stále více počet měření s ručními přístroji.
"Když přijdete o nohu, neznamená to, že musíte přestat žít. Usilujeme o život bez omezení."
Manažer kvality Ásgeir Páll Gústafsson
Výhoda: výroba a měření složitých komponent
Komplexní kolenní komponenty se zakřivenými plochami, které musel Össur dlouhou dobu kupovat, se nyní vyrábějí přímo ve firmě. Ruční měření vyžadovala také hodně času. Software pro analýzu ZEISS PiWeb, který se používá od roku 2013, zjednodušuje nejen dokumentaci. Nyní je možné rychle rozeznat a vizualizovat trendy v datových řadách, což umožňuje včas vyvodit závěry o obráběcím procesu. Poznatky získané z naměřených dat tím také přispívají ke zlepšení kvality konečného produktu. Tato kvalita pomáhá zákazníkům firmy Össur stát na obou nohách.
Össur Kristinsson, mladý muž z Islandu, byl nespokojený se svou těžkopádnou nožní protézou a hledal lepší řešení. V roce 1971 založil v Reykjavíku malou dílnu a brzy vynalezl silikonové lůžko (liner), nový typ spojení mezi tělem a protézou, známé nyní po celém světě. Během dvou desetiletí se z malé dílny stala globální společnost se sídlem v Reykjavíku, která má dnes cca 2 300 zaměstnanců a je kotovaná na kodaňské burze. V 17 dalších lokalitách ve světě vyvíjí, vyrábí a distribuuje protézy i jiné ortopedické produkty pro osoby trpící artrózou nebo zotavující se po zranění.