Užijte si dovolenou – s brýlemi
Co by nositelé brýlových čoček měli udělat před odjezdem na dovolenou
Dovolená – nejlepší čas v roce. Ale co dělat, když si daleko od domova poškodíte brýle nebo vám nastanou problémy s viděním? A jaká bezpečnostní opatření můžete učinit, aby vám špatné vidění nezhatilo dny volna? LEPŠÍ VIDĚNÍ pro vás má několik rad pro skvělou dovolenou.
Chytré plánování dovolené – preventivní opatření pro zajištění optimálního zraku
Čím více brýle potřebujete, tím důležitější je u sebe v případě nouze mít náhradu. Před odjezdem na dovolenou doporučujeme pořídit si náhradní brýle, které budete mít vždy k dispozici, dojde-li k poškození či ztrátě vašich hlavních brýlí. To je důležité zejména pro řidiče. V nejhorším možném případě, kdyby se vám s brýlemi něco stalo, totiž nebudete schopni pokračovat v cestách. V některých zemích, např. Španělsku a Švýcarsku, jsou řidiči dle zákona povinni cestovat s náhradními brýlemi.
Nepostradatelnost: efektivní ochrana vašich brýlí
Jak klasickým, tak slunečním brýlím nedělají dobře extrémně vysoké teploty. Proto buďte na pozoru: na silném slunečním svitu může teplota ve vašem automobilu rychle stoupnout nad 40 °C a palubní deska se může zahřát až na 80 °C. Stejné pravidlo platí pro všechny brýle: nenechávejte je ležet na slunci a vždy je po nošení uložte na bezpečné místo! Horko může poškodit povrchovou úpravu čoček a obruby. Když brýle nenosíte, je nejlepší je vždy ukládat do pouzdra. Dobré pouzdro brýle ochrání před přímým slunečním zářením a dalšími škodlivými účinky. Nositelé kontaktních čoček by své kontaktní čočky měli rovněž uchovávat na chladném místě: k poškození kontaktních čoček může dojít, pokud teplota čistícího roztoku překročí 30 °C. K čištění brýlí nikdy nepoužívejte teplou vodu. Pokojová teplota je nejlepší.
Zlomené brýle na dovolené – co teď?
Pokud si daleko od domova poškrábete čočky, poškodíte obruby nebo máte problém s kontaktními čočkami, místní optik vám rád pomůže! Drobné problémy s obrubami lze obvykle opravit během krátké chvíle. Dlouho nebudete zpravidla čekat ani v případě poškrábání čoček, které vám optik opatří nové.
Poznámka: Jakožto společnost s mezinárodní působností se ZEISS může pochlubit celosvětovou sítí optiků ZEISS. Ať už cestujete kamkoli, s vyhledáním odborného pracovníka ve vaší blízkosti vám vždy pomůže náš vyhledávač optiků ZEISS.
Poznámka: Pokud trpíte vážnými problémy s viděním, může být vhodné navštívit místního lékaře.
Užijte si jasné vidění na pláži
– aniž by se vám na čočky dostal opalovací krém
Při pobytu na pláži je obzvláště lákavé k rychlému vyčištění brýlí použít ručník nebo tričko. To sice může být pohodlné, ale malé částečky písku vám mohou i po jednom takovém očištění brýle poškodit tak, že budou nepoužitelné. Čistící ubrousky ZEISS jsou k brýlovým čočkám šetrné, zajišťují bezvadný výsledek bez zanechání šmouh a jejich použití je stejně rychlé jako otření rukávem. Výjimečně jemná struktura čistících ubrousků ZEISS navlhčených v unikátní směsi čistících prostředků je zárukou péče bez obsahu agresivních látek, které jsou v čistících prostředcích na brýlové čočky často obsaženy. Dobré pro vás – i pro vaše brýle.
Nepohodlné vidění na žhnoucím slunci
Mnoha cestovatelům vadí odrazy světla způsobené silným slunečním zářením, např. při plachtění, surfování, lyžování či chození po horách. V těchto případech mohou pomoci účinné sluneční brýle přizpůsobené na míru. Fanoušci vodních sportů využijí brýlové čočky s polarizačním filtrem, který minimalizuje otravné odrazy světla, zatímco ztmavené brýle na sport se zaoblenými čočkami nabízí efektivní a všestrannou ochranu před sluncem, větrem a dalším – což z nich činí praktickou volbu při sjíždění svahů hor. Vybírat si můžete ze široké nabídky. Věnujte čas návštěvě vašeho optika.
Perfektní odstín pro všechny příležitosti
Jedná se o víc než pouhý módní doplněk – při výběru odstínu slunečních brýlí nenechejte nic náhodě: pro každou aktivitu a počasí existuje vhodná volba. Ať se jedná o nákupy ve městě, pohodlné vidění při řízení či ochranu očí před silným slunečním svitem, např. při plachtění či surfování, vždy lze zvolit ten správný odstín. Odstíny jsou k mání od decentních po křiklavé – a všechny jsou v kurzu.
Jaká intenzita odstínu se však nejlépe hodí ke které činnosti? Níže uvádíme konkrétní přehled. Pro usnadnění hodnocení a třídění množství ochrany před oslnivým světlem, se úrovně ochrany filtru dělí do pěti kategorií.
- Velmi nízká intenzita světla – ideální pro zamračené dny ve městě nebo pobyt ve vnitřních prostorách: 0 až 20procentní odstín. Doporučená kategorie filtru: 0 až 3 – v závislosti na městě a množství slunce.
- Nevýrazný sluneční svit – např. módní odstín doplňující váš jedinečný styl: 20 až 57procentní odstín, ideální pro řízení. Doporučená kategorie filtru: 2 až 3.
- Středně silný sluneční svit a dodatečná ochrana před ostrým světlem – např. při řízení, ale velmi vhodné také pro zaoblené čočky: 57 až 82procentní odstín. Doporučená kategorie filtru: 2 až 3.
- Silný sluneční svit – např. při plachtění či surfování, ale vhodné také při měnících se světelných podmínkách, včetně polarizačního filtru: 82 až 92procentní odstín. Doporučená kategorie filtru: 2 až 4.
- Extrémní světelné podmínky – např. na ledovci či na horách: 92 až 97procentní odstín. Doporučená kategorie filtru: 2 až 4.
Není třeba zdůrazňovat, že naše sluneční brýle obsahují 100 % ochranu před UVA a UVB zářením.
Nositelé brýlí, nezapomeňte, že kontaktní čočky jsou praktickým a pohodlným řešením trávení času na dovolené
Nezáleží, jestli dáváte přednost nošení brýlí či kontaktních čoček, kontaktní čočky jsou na cestách mimořádně pohodlné. Jednorázové kontaktní čočky nevyžadují žádnou speciální péči a jsou velice vhodné do mnoha situací. Například: jsou vhodnou náhradou klasických brýlí při slunění se na pláži. Kontaktní čočky jsou skvělé pro plavání, jsou vhodné do potápěčských brýlí a poskytují extrémně ostré vidění, i pod vodou. Jednodenní kontaktní čočky a sluneční brýle, které nejsou na lékařský předpis, jsou také skvělou kombinací. Jednodenní čočky vám ušetří také čas s čištěním a úschovou. Tyto čočky po nošení můžete jednoduše vyhodit a v případě další potřeby si otevřít nové. To je z hlediska pohodlí a hygieny významné plus.
Níže uvádíme několik rad, jak předejít suchým očím při cestování letadlem
Zejména nositelům kontaktních čoček není neznámý nepříjemný pocit poté, co na palubě letadla strávíte delší čas: oči jsou suché a kontaktní čočky nepříjemné. Umělé slzy známé také jako zvlhčující kapky jsou dodávány v malé lahvičce a lze je tak převážet i v příručním zavazadle. Aplikace kapek očím poskytne dlouhotrvající úlevu. Stačí se zeptat optika – rád vám pomůže.