Zrakové problémy navzdory novým brýlím?
Možná, že si musíte přivyknout na vaše nové brýle, abyste z nich získali co nejvíce
Možná, že si musíte přivyknout na vaše nové brýle, abyste z nich získali co nejvíce Vaše nové brýle vypadají stylově a sedí perfektně. Jediný problém: Stále nemůžete vidět ostře. Proč vaše vidění není perfektní, i když máte nové brýle? Asi by jste chtěli vědět co je s nimi špatně. Takové zrakové problémy mají řadu různých příčin. Dobrá zpráva: Problém často vyřešíte sami, když se pomoc obrátíte na vašeho optometristu.
Brýle jsou vynálezem, který umožňuje lidem získat perfektní nástroj k vyvažování selhávajícího vidění. Jakkoli se jedná o krátkozrakost, dalekozrakost nebo vetchozrakost – správná čočka je nyní k dispozici pro skutečně každou zrakovou vadu. Je zřejmé, že, dostanete-li nové brýle a nemůžete s nimi okamžitě vidět ostře, můžete se cítit dost frustrovaní. Existuje však řada různých důvodů, proč musíte projít touto zkušeností:
Období návyku
Kdykoli dostanete úplně nové brýle, které jste předtím nikdy nenosili, budete si na ně muset zvyknout. Někteří lidé potřebují jen pár dní, aby se sžili s novými brýlemi, zatímco jiní potřebují až dva týdny. Takže je úplně normální, vidíte-li pouze obrubu vašich brýlí, když si je nasadíte poprvé. Důvod pro toto spočívá v centru zraku v mozku. Centrum zraku se nejdříve potřebuje adaptovat na nové, značně zlepšené zrakové vjemy. Toto také působí na lidi, kterým byly předepsány čočky s rozdílnou silou než předtím nebo kteří si vybrali obrubu s rozdílným typem čočky. Proto je důležité pokračovat v nepřetržitém nošení vašich brýlí, aby si vaše oči na ně mohly zvyknout.
Možná jste čekali příliš dlouho
Je to přirozené: mezi 40 a 49 lety života se lidské vidění začíná zhoršovat a pravděpodobně budete potřebovat brýle. Na základě průzkumu, kterého se zúčastnilo více než 20 000 osob, bylo zjištěno, že téměř 60 % všech lidí, kteří opravdu potřebují brýle, čekají příliš dlouho před pořízením si zrakové pomůcky. A poté, co konečně získají brýle, se jejich centrum zraku v mozku musí adaptovat na nové podmínky. K tomu obvykle dochází velmi rychle. Téměř všichni lidé, kteří dříve nepoužívali brýle, by rádi věděli, proč nedostali předpis na brýle už dříve.
Cenná rada pro lidi, jež už nosí brýle a jimž se síla čoček výrazně zvýšila (například z důvodu silného astigmatismu nebo krátkozrakosti) kvůli velké časové prodlevě mezi aktuálním a předchozím vyšetřením: zrakové centrum si musí zvyknout na nové zrakové vjemy před tím, než si budete znovu užívat pohodlné a perfektní vidění. Takže mějte trpělivost s vašimi novými brýlemi. Obecně platí, že každému, kdo už nosí brýle, se doporučuje, aby podstupoval zrakový test periodicky každé dva roky.
Progresivní čočky
Progresivní čočky usnadňují ostré vidění na všechny vzdálenosti. Zóny rozdílných zorných vzdáleností plynule přecházejí jedna do druhé. To umožňuje vidět každý detail jasně – jak nablízko, tak i na dálku, bez obrazových skoků. Období návyku může trvat až tři týdny. V průběhu této doby noste vaše brýle stále. Návyk je obzvláště obtížný pro starší lidi, jestliže rozdíly mezi rozsahy vidění nablízko a na dálku jsou příliš velké. V takových případech může doba návyku trvat až tři týdny.
Tip od odborníků: Pokud zažíváte problémy, začněte nosit nové brýle pouze tehdy, když sedíte. Pomalu si zvykejte na vaše nové progresivní čočky při vašem každodenním pohybu, například při chůzi po schodech, řízení vozidla nebo sportování. Je bez diskuse, že kvalita čoček hraje významnou roli. Vždy se obracejte na svého optometristu se žádostí o profesionální poradenství a pomoc.
Stres
Krvný tlak a srdcová frekvencia nie sú jedinými faktormi, na ktoré môže nežiaducim spôsobom vplývať nadmerný stres: Utrpieť môže aj zrak. Často platí, že čím väčší je podiel stresu, tým horší býva zrak.
Tip: Keď budete pripravení zaobstarať si nové okuliare, navštívte svojho optometristu alebo lekára, aby vás otestoval, vtedy, keď sa budete cítiť absolútne uvoľnení. Ak pociťujete stres, môžu byť výsledky testu nepresné.
Chronické nemoci
Trpíte občasnými případy náhle zhoršeného vidění, přestože máte na sobě nové brýle, na které si právě zvykáte? Pokud ano, pak můžete mít chronický nemoc, jako je cukrovka nebo vysoký tlak. Obě onemocnění mají veliký vliv na zrakovou ostrost. V takovém případě nejsou vaše zrakové problémy způsobovány brýlemi, nýbrž změnami glykemie nebo krevního tlaku. Mnoho lidí ani neví, že trpí těmito stavy, takže to může být příležitost pro vyšetření.
Medikamenty
Některé medikamenty mohou také poškodit vaše vidění. Zeptejte se vašeho lékaře, zda by vaše problémy s viděním mohly být zapříčiněny léky co užíváte.
Jestliže nejste nadále spokojeni a vaše zrakové vnímání se nezlepšuje, požádejte vašeho optika o opakované vyšetření zrakových hodnot v jeho nebo její ordinaci: ujistěte se, že síla čoček odpovídá hodnotám uvedeným na předpisu a že čočky jsou správně centrovány. Můžete také požadovat opětné přehodnocení usazení vašich brýlí: brýle, které sjíždějí po nose nebo nesedí rovně, by mohly nepříznivě ovlivnit korekci a tudíž i zrakovou výkonnost. Optometrista je odborník, který může provádět všechny tato vyšetření a posílat vaše čočky na přezkoumání u výrobce.
Mimochodem: Pokud byste měli mít nějaké jiné problémy s vašimi brýlemi, například s povrchovou úpravou vašich čoček, kontaktujte vašeho optometristu. Ten či ta vyhodnotí okolnosti a rozhodne, zda je nutné, aby výrobce přezkoumal tyto problematické brýlové čočky. Mechanické, tepelné nebo chemické vlivy mohou potenciálně vést ke změnám povrchové vrstvy. Škrábance na vašich brýlích mohou také způsobovat zrakové problémy. To je k vzteku, protože škrábance není možné odstranit a čočky se musí vyměnit.