Zdraví + prevence

UV ochrana v každodenním životě

Okenní tabule, oblečení a sklo – Co blokuje UV světlo? A co ne?

27 července 2020

Kdekoli se venku nacházíme, jsme obklopeni UV paprsky – i když je pod mrakem. UV světlo má sice pozitivní účinky, ale i tak může mnoha různými způsoby lidskému tělu přivodit újmu. Proto se chráníme slunečními brýlemi a opalovacími přípravky. A co vlastně UV světlo blokuje? LEPŠÍ VIDĚNÍ odpovídá na otázky jako: Poskytují okenní tabule nebo okna automobilů efektivní UV ochranu? Co je nejdůležitější při výběru brýlí s UV ochranou? Snižuje trávení času ve stínu vystavení UV záření? A pomáhá oblečení chránit tělo před UV paprsky – a pokud ano, jak?

  • UV ochrana v každodenním životě

Slunce pálí a na obloze není ani mráček – v takové dny mnoho lidí popadne své sluneční brýle a natře se opalovacím krémem, aby se při delším pobytu venku ochránili. UV záření se ale nenachází jen venku na slunci – UV paprsky pronikají i okny. Zatímco většina okenních tabulí poskytuje určitou úroveň UV ochrany, část škodlivého UV světla – tzv. UV-A záření – projde, aniž by by došlo k jeho filtraci. To lze pozorovat například na oblečení, které bylo ve výloze příliš dlouho: slunce způsobuje vyblednutí barev.

Nejlepší UV ochrana pro vaše oči

Nejlepší UV ochrana pro vaše oči

UV světlo může poškodit avaše oči i pokožku – a nejenom, když svítí slunce. Proto by nejenom sluneční brýlové čočky, ale také normální brýlové čočky, měly být vybaveny speciálním UV filtrem s ochranou do vlnové délky až 400 nm1, aby byly oči účinně chráněny před UV zářením. U slunečních brýlí si však nepleťte UV ochranu s ochranou před oslněním: i sluneční brýle bez UV filtru snižují intenzitu slunečního svitu a tudíž poskytují ochranu před oslněním. Dochází ale pouze ke snížení jasu, nikoli UV záření. UV paprsky takovými brýlemi nejen projdou, ale někdy mohou napáchat více škody, než kdybyste takové sluneční brýle neměli. Tmavé čočky totiž způsobí roztažení zornice, kterou pak projde více UV světla. Proto si kupte sluneční brýlové čočky s optimální ochranou proti oslnění, odrazům světla a škodlivému UV záření. Když kupujete brýlové čočky, vždy si zkontrolujte, jestli nabízí UV ochranu do vlnové délky až 400 nm1. Pokud vám prodavač nedokáže poskytnout potřebné informace nebo o úrovni ochrany nabízené slunečními brýlovými čočkami uvádí jen nepřesné údaje, nedoporučujeme vám takové brýle kupovat.

NOVINKA: Úplná UV ochrana ve všech čirých brýlových čočkách ZEISS

Zjistěte více o slunečních brýlových čočkách ZEISS

UV záření v autě nebo ve vnitřních prostorech – jak si chránit oči

UV záření v autě nebo ve vnitřních prostorech – jak si chránit oči

Většina automobilů nabízí jen omezenou UV ochranu. Přední skla jsou vybavena účinným filtrem UV záření, který chrání jak před zářením UV-B, tak zářením UV-A. Od 80. let je například čelní okno každého nově vyrobeného vozu v Německu vybaveno bezbarvým, průhledným filmem blokujícím UV-B záření a téměř veškeré UV-A záření.

To však pro úplnou UV ochranu ve vozidle nestačí: většina bočních a zadních oken neobsahuje žádný UV filtr ani UV-A, ani UV-B záření. V důsledku toho mohou tato okna vpouštět až 80 procent UV-A záření. Efektivní ochranu neposkytují ani tónovaná skla, protože filtrují pouze asi 40 procent UV-A záření. Zde si můžete přečíst o různých typech UV záření.

UV záření nás tedy ohrožuje nejenom, když si užíváme sluníčka na pláži – nachází se doslova všude a v jakýkoli čas. Kůži před škodlivými UV paprsky chrání opalovací krém a oblečení. Čím užší vazbu oblečení má, tím vyšší ochranu poskytuje – tohle podrobněji vysvětlíme níže. Vaše oči však i tak potřebují brýle nebo sluneční brýle s UV ochranou.

    Nabízí dostatečnou ochranu před UV světlem stín?

    Nabízí dostatečnou ochranu před UV světlem stín?

    Ve stínu je sice méně UV záření než na přímém slunci, ale i tak se nevyhnete až 50 procentům škodlivého UV záření. Škodlivá dávka UV světla vás může zasáhnout dokonce i pod slunečníkem nebo markýzou. Budovy, voda a písek odráží až 85 procent záření. UV záření proniká dokonce i vodní hladinou, a proto si dejte pozor, když plavete v hloubce jednoho metru, ve které může mít UV-A záření intenzitu 75 procent a UV-B záření intenzitu 50 procent. Vždy si nezapomeňte na tvář a tělo namazat vhodný opalovací krém odolný proti vodě. Jelikož existují různé typy UV záření a lidé na tyto typy reagují rozdílně podle typu pokožky, existují také speciálně přizpůsobené opalovací krémy.

      Jaký je pro mě nejvhodnější opalovací krém?

      Optimální podoba ochrany proti slunci se z velké části odvíjí od vašeho typu pokožky a konkrétní doby sebeochrany vaší pokožky. „Doba sebeochrany“ odkazuje na množství času, po který může být vaše pokožka vystavena slunci, aniž by se spálila. Lidé se světlou pokožkou a světlými vlasy (blonďaté, zrzavé, světle hnědé) mají kratší dobu sebeochrany než lidé s tmavou pokožkou a tmavými vlasy (hnědé, černé). Blonďatí lidé se světlou pokožkou mají dobu sebeochrany asi deset minut. Ochranný faktor (SPF) opalovacího krému vám prozradí, o jakou dobu déle můžete na slunci zůstat, aniž byste se spálili. Například opalovací krém s ochranným faktorem 30 prodlužuje dobu sebeochrany pokožky faktorem 30, tj. doba sebeochrany 10 minut vynásobena 30, což se rovná 300 minutám neboli pěti hodinám – po tuto dobu ochrání opalovací krém vaši pokožku před spálením.

      Takto stanovíte optimální faktor sebeochrany: vydělte dobu, kterou plánujete zůstat na slunci, svou dobou sebeochrany, čímž získáte vhodný SPF. Pokud chce člověk se světlou pokožkou a dobou sebeochrany 10 minut odpočívat na pláži po dobu asi 150 minut, postačí ochranný faktor 15.

      Existuje také speciální oblečení s UV ochranou na plavání nebo dlouhodobější pobyt venku.

      Nabízí dostatečnou ochranu před UV světlem stín?

      Oblečení pomáhá blokovat UV paprsky

      Oblečení je pro pobyt venku vhodnou formou sluneční ochrany. Spolu s vynikajícími slunečními brýlemi pro vaše oči a opalovacím krémem pro vaši pokožku budete mít zajištěnu efektivní ochranu celého těla – pokud tedy na sobě budete mít vhodné oblečení. Před škodlivým UV zářením chrání každé oblečení, kvalita ochrany se však odvíjí od dvou faktorů: vazby tkaniny a síly oblečení. Zapamatujte si následující pravidlo: čím užší vazba, tím méně UV záření pronikne na vaši pokožku. Zatímco jsou v horkých dnech velmi oblíbená bílá bavlněná nebo lněná trička, nenabízí mnoho ochrany a proniká jimi velké množství UV záření. Lepší ochranu nabízí oblečení ušité ze syntetických vláken, např. polyesteru, protože takové oblečení lze vyrábět a zpracovávat hustě tkané. Hustota bavlněných vláken závisí na samotné bavlně. Vysoký faktor UV ochrany mezi přírodními materiály nabízí přírodní hedvábí: vlákna obsahují matné komponenty, které odráží a absorbují UV paprsky. Úroveň ochrany nabízené speciálním UV oblečením poznáte podle faktoru ochrany před ultrafialovým zářením (UPF) Tento faktor vám podobně jako ochranný faktor opalovacího krému prozradí, jak dlouho můžete být na slunci, aniž byste se spálili. Při nákupu speciálních oblečení nebo plavek s UV ochranou se přesvědčte, zda kromě faktoru sluneční ochrany splňuje klasifikaci UV standard 801. Ta zaručuje, že vám oblečení zajistí UV ochranu nejenom, když není roztažené a je suché, ale také když je roztažené a je mokré. Takto dojde k efektivnímu blokování UV světla za každé situace.


      Sdílet tento článek

      • 1

        Celá řada zdravotních organizací a studií doporučují pokročilou UV ochranu do vlnové délky až 400 nm. Patří mezi ně Světová zdravotnická organizace (WHO) a Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP); Health Physics. (2004): 87(2) 171-186, American Conference of Governmental and Industrial Hygienists (ACGIH), ISO 21348 (definitions of Solar Irradiance Spectral Categories), Australian Sunlens Standard AS/NZS 1067:2003