Zdraví + prevence

Suché oči – co dělat, když nás oči pálí a svědí?

Suché oči jsou častou příčinou, proč lidé navštěvují oftalmologa.

1 listopadu 2021
  • Suché oči – co dělat, když nás oči pálí a svědí?

Suché oči jsou nepříjemné a mohou bolet. Možnou příčinou je problém s přirozenou vlhkostí oka, tedy že tělo neprodukuje dostatek slzní tekutiny. To mohou způsobovat podmínky prostředí, onemocnění nebo léky. Pomoc vám vždy rád poskytne oftalmolog.

Pálí to, svědí to a máte pocit, jako by vám zornice škrábala malá zrnka písku. Suché oči znepříjemňují život stále většímu počtu lidí. Tento problém je předmětem intenzivních diskuzí na různých blozích a fórech. Mnoho lidí o tomto onemocnění očí příliš neví, a tak je na čase uvést několik základních informací.

Jak dochází k suchým očím neboli „syndromu suchého oka“?

  • Jak dochází k suchým očím neboli „syndromu suchého oka“?

Suché oči může způsobovat mnoho věcí, včetně podmínek prostředí, např. velmi ostrého slunce, štiplavých výfukových plynů, vzduchem přenášeného pylu a prachu nebo práce u počítače. Postiženi jsou často také řidiči kabrioletů a cyklisté, protože jsou vystaveni nadměrnému větru. Suché oči vás mohou postihnout také na dovolené, protože většina bazénů obsahuje vysoké množství chlóru, který dráždí citlivé oční spojivky.

Suché oči ale taky mohou způsobovat léky, např. antidepresiva nebo beta-blokátory. Postiženy jsou často také ženy procházející menopauzou, protože hormonální změny mohou způsobit vysoušení slzní tekutiny.

A v neposlední řadě mohou být příčinou suchých očí také nesprávně léčené poruchy zraku, protože se oči snadněji přetíží. K dobrému vidění vám pomohou pravidelné kontroly u optika nebo očního specialisty.

Jak jsou oči vlhčeny?

Abychom lépe pochopili, co v očích probíhá, je nutné pochopit, jak oko funguje. Slzní tekutinu vylučují slzné kanály a obsahuje sůl, glukózu a bílkoviny. Tekutina je po oku rovnoměrně rozprostřena každým mrknutím a zanechává po sobě tenkou vrstvu. Tato vrstva má několik úkolů: vyplachuje cizí částice a slouží jako mazivo zaručující, že vám víčka kloužou přes oči. Slzní tekutina navíc zaručuje rovnoměrné navlhčení rohovky a očím dodává kyslík a výživné látky.

Existují dvě možné příčiny, proč oko nemusí být zcela pokryto slzným filmem: buď slzné kanály neprodukují dostatek tekutiny, nebo je složení slzné tekutiny v nepořádku.

Přestože je koncept „suchých očí“ velmi známý a často používaný, doktoři dnes hovoří spíše o syndromu suchého oka.

Nejlepším řešením obou příčin suchých očí jsou tzv. „umělé slzy“ Umělé slzy mají podobu kapek nebo gelu a fungují jako náhradní slzy. Buď se kapou do spodního spojivkového vaku, nebo se opatrně vtírají. Pak zavřete oči a převrátíte je, aby se aktivní látky po oku rovnoměrně rozprostřely. Buďte ale opatrní: dlouhodobé nebo velmi časté používání umělých slz může způsobit, že vaše oči budou produkovat méně slzné tekutiny. Z tohoto důvodu je velice důležité promluvit si s oftalmologem o možných příčinách vašeho stavu a jestli je možné je léčit.

Pokud nepomůže lokální léčba, poslední možností je vždy malá operace.

Prevence může pomoci

Každý z nás navíc může podniknout kroky na ochranu svých očí. Například při čtení je důležité mít dostatek světla, ale vyhněte se ostrému nebo oslnivému světlu. Nezvyšujte si na počítačové obrazovce příliš jas a po 45 minutách práce u počítače dejte svým očím na chvíli klid. Když jste vystaveni větru nebo oslnivému slunci, vždy noste kvalitní brýle nebo sluneční brýle, abyste své oči ochránili.

 


Sdílet tento článek

  • 1

    Ne všechny výrobky, služby nebo nabídky jsou schváleny nebo nabízeny na všech trzích a schválené označení a pokyny se mohou v jednotlivých zemích lišit. Informace o produktech v jednotlivých zemích naleznete na webových stránkách příslušné země.