Zdraví + prevence

První pomoc v případě spálených očí

Jak poznáte spálené oči a co s nimi dělat

16 dubna 2022
  • První pomoc v případě spálených očí

Věděli jste, že si můžete spálit oči? Neoficiálně to lidé nazývají „sněžná slepota“ – nepříjemné poranění očí způsobené silnými UV paprsky. LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje: Jak poznáte, že máte spálené oči? Jak mohou spálení sluncem a UV světlo poškodit vaše oči – a co dělat v případě nouze?

Odborné rady poskytl Dr. Albert J. Augustin, ředitel oftalmologické kliniky ve městě Karlsruhe

Ať jste na pláži nebo sjezdovce, když svítí slunce, většina lidí má dobrou náladu. Bohužel existuje několik věcí, které vám zábavu na slunci mohou překazit. A jednou z nich jsou spálené oči. Obecně platí, že byste měli jednat rychle, protože spálení očí může mít přímý dopad na váš zrak. Ale jak nejlépe ošetřit spálené oči?

Vyměňte kontaktní čočky za brýle
Proto by si oči neměli chránit jen slunící se lidé – UV paprskům jsou vystaveni všichni milovníci lyžování, vysokohorské turistiky a také třeba svářeči.

Jak poznáte spálené oči

Vzhledem k tomu, že existuje celá řada látek, které oči dráždí, nejprve musíte být schopni spálené oči rozpoznat. Spálit si můžete jedno nebo obě oči. Mezi obvyklé příznaky spálených očí, kterým se často říká „sněžná slepota“ (keratitis solaris nebo keratitis photoelectrica), jsou nateklé/uslzené/svědící/červené oči. Navíc můžete vidět rozmazaně a být citlivější na světlo.

Ale jak nejlépe ošetřit spálené oči?

Ve vážných případech spálením očí dojde ke zničení vnější rohovkové vrstvy, čímž dojde k odhalení nervových zakončení nacházejících se pod touto vrstvou. Pacienti mají často pocit, jakoby v oku měli cizí předmět, například písek. Mrkání je nepříjemné a někdy velmi bolestivé. Spálení očí je nicméně obvykle neškodné. Pokud se vám ale stává opakovaně, může vést k rakovině, makulární degeneraci nebo chronicky suchým očím. Termín „sněžná slepota“ se používá k popisu spálených očí, protože často postihuje vysokohorské turisty. Sníh totíž odráží až 88 % UV paprsků, čímž ještě více zesiluje jejich účinky. Podobné to je, když ležíte na pláži: voda odráží 10 až 20 % UV paprsků.Mějte na paměti, že v čím vyšší nadmořské výšce se nacházíte, tím silnější UV záření je. Každými 100 vystoupanými metry stoupá intenzita UV záření až o 12 procent.2 Pokud jdete po zasněženém terénu, je silnější až o 16 %. Proto by si oči neměli chránit jen slunící se lidé – UV paprskům jsou vystaveni všichni milovníci lyžování, vysokohorské turistiky a také třeba svářeči.

První pomoc v případě spálených očí

Příznaky spálených očí se stejně jako u běžného spálení dostavují se zpožděním: obvykle je lidé začnou pociťovat o 3 až 12 hodin později. Hned, jak začnete mít dojem, že máte spálené oči, je důležité jednat rychle, abyste ulevili nepříjemným příznakům a zabránili dalšímu poškození.

1. Nechte si oči zkontrolovat
Spálené oči mohou být velice bolestivou záležitostí, většinou se však oči dají během několika dnů do pořádku. To je způsobeno tím, že horní vrstvy rohovky mají schopnost samy se uvést do pořádku. Oko je velmi citlivý orgán, proto byste si jej vždy měli nechat zkontrolovat oftalmologem, který stanoví vaše symptomy – v extrémních případech hrozí dokonce oslepnutí. Doktor vám může předepsat léky tlumící bolest a oko ošetřit dezinfekčním prostředkem nebo antibiotickými kapkami a gely, které odvrátí infekci. Regeneraci poškozené tkáně může napomoci také gel s obsahem vitaminu A.

2. Nechoďte ven a oči ochlazujte
Aby nedošlo k trvalému poškození rohovky, postižené osoby by se měly okamžitě vyvarovat pobytu na přímém slunci a oči rychle ochladit, např. pomocí látky namočené ve studené vodě nebo, jsou-li k dispozici, gelovou maskou či brýlemi. Tyto produkty je možné zakoupit v lékárně, v salónu krásy nebo zdravotních potřebách a poskytují rychlou úlevu od bolesti.

3. Žádné tření či škrábání!
I když vás oči svědí, nesmíte si je třít, protože by vám mohly ještě více zarudnout.

4. Vyměňte kontaktní čočky za brýle
Aby nedošlo k dalšímu podráždění, okamžitě si vyjměte kontaktní čočky. Dokud příznaky nepoleví, doporučuje se pobývat v tmavé místnosti.

5. Pro rychlou úlevu zajděte do lékárny
Pokud se bolest zhorší a nemáte možnost rychle navštívit doktora, mohou pomoci ibuprofen a paracetamol.

6. Prevence je lepší než léčba
Prevence je nejlepší léčba – vyvarujte se bolesti za každou cenu! Před škodlivými UV paprsky vaše oči vždy ochrání dobré sluneční brýle, lyžařské brýle či pracovní ochrana očí, která je vybavena filtrem UV záření do vlnové délky až 400 nm3. Kvalitní brýle, které vaše oči ochrání před spálením, by měly dosahovat alespoň 3. ochranné třídy. Pokud jste na sněhu, potřebujete 4. ochrannou třídu. Ochranná třída je obvykle uvedena na jedné ze stranic. Vždy se přesvědčte, zda vaše sluneční brýle dokáží filtrovat UV světlo dopadající shora nebo ze stran. Čtěte dále a zjistěte, kdy je oči třeba chránit před UV světlem. Plnou UV ochranu mohou poskytovat také čiré brýlové čočky.

NOVINKA: Úplná UV ochrana ve všech čirých brýlových čočkách ZEISS


Sdílet tento článek

  • 1

    Sliney DH. Fyzikální faktory kataraktogeneze: ultrafialové záření a teplota prostředí. Invest Ophthalmol Vis Sci. 1986 May;27(5):781-90.

  • 2

    http://www.who.int/uv/uv_and_health/en/

  • 3

    Celá řada zdravotních organizací a studií došly k závěru, že kompletní UV ochranu zajistí pouze filtr do vlnové délky 400 nm. Patří mezi ně Světová zdravotnická organizace (WHO) a Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP); Health Physics. (2004): 87(2) 171-186, American Conference of Governmental and Industrial Hygienists (ACGIH), ISO 21348 (definitions of Solar Irradiance Spectral Categories), Australian Sunlens Standard AS/NZS 1067:2003