Zdraví + prevence

Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu

Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?

12 března 2019

Většina rodičů ví, jak důležité je děti chránit opalovacím krémem, když si hrají venku. Škodlivé účinky ultrafialového záření na oči jsou však často opomíjeny.   LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje, jak sluneční a dioptrické brýle s UV ochranou mohou ochránit zrak vašeho dítěte.

  • Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu

Děti si potřebují hrát venku

Trávení času venku je důležitou součástí vývoje dítěte. Kdo by nemiloval kontakt a utužování vztahů s dětmi při společném hraní venkovních sportů a her, během procházek nebo pikniku v parku.

Kromě toho, že se děti naučí vážit si přírody, jsou na čerstvém vzduchu a vyváží čas strávený před obrazovkou venkovní relaxací, dostane se jim také tolik potřebného tělesného cvičení.   Pobyt venku také může posílit imunitní systém, podpořit zdravý spánek a zlepšit náladu dětí.1  Z výzkumů také plyne, že u dětí trávících čas venku je menší pravděpodobnost výskytu krátkozrakosti.2

Tělo dítěte navíc potřebuje slunce, aby produkovalo vitamín D, který hraje důležitou roli při vývoji kostí.1

Nebezpečí spojená s pobytem na slunci

Nebezpečí spojená s pobytem na slunci

Pobyt na slunci může být pro vaše dítě velmi prospěšný, ale je důležité uvědomit si také rizika nadměrného pobytu na slunci.

Celých 95 až 97 % ultrafialového záření, které dopadne na povrch země, proniká hluboko do kůže, kde může přispívat ke vzniku rakoviny kůže a urychlenému stárnutí kůže.   Nadměrné vystavení slunci také může poškodit oči a v průběhu času způsobit oční onemocnění, např. fotokeratitidu, fotostárnutí (dermatohelióza) a šedý zákal.1

Jako rodič pro své dítě samozřejmě chcete to nejlepší a když jej posíláte hrát si ven, můžete mít kvůli souvisejícím nebezpečím smíšené pocity.   Dobrou zprávou je, že se správnou UV ochranou se pobytu venku nemusíte obávat. Abyste lépe porozuměli, co UV ochranu tvoří, podíváme se, co ultrafialové záření vlastně je.

Co je ultrafialové záření (UVR)?

Co je ultrafialové záření (UVR)?

Slunce vyzařuje viditelné světlo, teplo a ultrafialové záření (UVR). UVR se dělí na tři spektrální oblasti (typy) – UVA, UVB a UVC.

Sluneční paprsky pronikají atmosférou, přičemž ozónová vrstva, vodní páry, oxid uhličitý a kyslík absorbují veškeré UVC paprsky a okolo 90 % UVB paprsků. Zbytek ultrafialového záření, jež dopadá na zem, tvoří UVA paprsky a malé procento UVB paprsků. Ultrafialové záření je přítomné každý den po celý rok, za všech ročních období, i když je zamračeno.

Ultrafialové záření se měří v nanometrech (nm) a má definovanou vlnovou délku mezi 100 až 400 nm. Tato čísla se budou hodit, když budeme níže hovořit o standardech UV ochrany.

Děti jsou na poškození ultrafialovým zářením citlivější z několika důvodů: Děti jsou na UV záření citlivější.

Proč jsou děti citlivější na ultrafialové záření?

Vaše dítě se může po celodenním pobytu venku bolestivě spálit, což je přímý důsledek dlouhého vystavení UV záření. UVA a UVB záření jsou navíc známými příčinami rakoviny kůže3 a očních onemocnění.  

  • Děti rády tráví čas venku a jsou tak UV záření v průměru vystaveny třikrát více než dospělí.   Změříme-li celkové vystavení se UV záření do věku 60 let, 40 až 50 % tohoto vystavení proběhne, než dítě dosáhne 20 let.4
  • Kůže obsahuje přirozený ochranný pigment zvaný Melanin.5ento pigment účinně absorbuje světlo a v kůži dokáže absorbované UV záření rozptýlit. Dětská kůže obsahuje menší množství melaninu.
  • Oční čočka chránící oko je u dětí průhlednější. V důsledku toho je u dětí mladších 10 let více než 75 % UV záření přenášeno oční čočkou. U osob starších 25 let tato hodnota dosahuje 10 % UV záření.6

Použijte UV index k lepší ochraně svého dítěte před škodlivým UV zářením. Pamatujte si, že jasné povrchy, např. písek, voda a sníh, zvýší vystavení se UV záření a v jejich okolí je třeba postupovat se zvýšenou opatrností.

Ochrana dítěte před UV zářením

Z výzkumu plyne, že návyky a chování dětí s ohledem na sluneční ochranu do vysoké míry závisí na příkladu a radách rodičů, a to i když zestárnou a začnou činit svá vlastní rozhodnutí.  7 To je pro rodiče skvělá zpráva!Nepolevujte, i když se vašemu dítěti sluneční brýle nezamlouvají nebo se vám batole neustále vrtí, když jej chcete namazat slunečním krémem. Vaše vedení a vytrvalost nakonec mohou vašemu dítěti zlepšit celkové zdraví.
UV index byl vymyšlen, aby lidem pomáhal účinněji se chránit před UV zářením. Zvykněte si sledovat UV index, zejména když má vaše dítě trávit více času venku, než je obvyklé, např. když jede na školní výlet. Informace o UV indexu ve vaší oblasti si můžete zjistit v předpovědi počasí nebo na webu. Řiďte se níže uvedenou tabulkou:

Nezapomeňte chránit také oči dítěte!

Pravděpodobně jste už četli několik časopisů a internetových stránek pro rodiče, blogy o dětském zdraví a příspěvky na sociálních médiích na téma ochrany pokožky. Je skvělé mít přehled o ochraně pokožky. Co však často přehlížíme, je fakt, že nadměrné UV záření může být škodlivé také pro oči.

Jak už bylo zmíněno, oční čočka dítěte propouští větší množství UV paprsků než čočka dospěláka. Slunce může způsobit vážné poškození jíž v útlém věku, které se může projevit až za dlouhou dobu ve formě šedého zákalu (způsobuje 48 % světové slepoty) nebo předčasného stárnutí kůže.

Kromě dlouhodobého poškození si vaše dítě navíc může spálit oči (fotokeratitida), což je velmi bolestivé. Prevence je samozřejmě na prvním místě, o první pomoci v případě spálených očí si však můžete přečíst zde.

Jak chránit oči dítěte před UV zářením

Jak chránit oči dítěte před UV zářením

Jedním z nejvhodnějších způsobů, jak zastavit nebo zpomalit vývoj různorodých onemocnění očí, je nosit čiré nebo ztmavené brýlové čočky navržené, aby blokovaly škodlivé UV záření a viditelné světlo s vysokou energií.9  Stávající standardy UV ochrany v brýlových čočkách se bohužel dosti liší a standard UV ochrany pro čiré čočky nepokrývá celé spektrum ultrafialového záření. Z tohoto důvodu by si všichni rodičové měli uvědomit, co opravdová ochrana před UV zářením skutečně znamená.

Světová zdravotnická organizace  a Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP)doporučují UV ochranu až do vlnové délky 400 nm, která zablokuje 100 % UV paprsků (jak už bylo zmíněno, maximální vlnová délka UV záření je 400 nm).

Většina brýlových čoček chrání před UV zářením pouze do vlnové délky 380 nm, což znamená, že zbývající UVR snadno pronikne očima vašeho dítěte. Může to vypadat jako malý rozdíl, nicméně zářivost mezi vlnovou délkou 380 a 400 nm je mnohem intenzivnější.

Promluvte si se svým optikem o brýlových čočkách nabízejících ochranu do vlnové délky až 400 nm.

Brýle s UV ochranou

Brýle s UV ochranou

Sluneční brýle pro děti mají mnoho atraktivních podob, mějte však na paměti, že se jedná o více než trendy doplněk. Ochrana dětských očí před sluncem  je závažnou záležitostí. Stejně jako důkladně vybíráte dobrý opalovací krém s vysokým SPF, vybírejte pečlivě také  kvalitní sluneční brýle. Níže uvádíme několik tipů, jak koupit ty nejlepší dětské sluneční brýle:

  1. První a nejdůležitější věcí je zkontrolovat, zda kupujete sluneční brýle s UV ochranou.   Čočky musí být označeny značkou CE a blokovat až 400 nm (to obvykle na brýlích poznáte podle nálepky UV400, případně se můžete zeptat optika).
  2. Existuje rozdíl mezi ochranou před oslněním a UV ochranou.  Všechny tmavé čočky blokují nebo zmírňují část viditelného slunečního záření (jasné světlo nebo nepříjemné odrazy světla), nicméně UV záření dokážou zcela blokovat pouze brýlové čočky s UV ochranou až 400 nm.
  3. Pokud vaše dítě dělá vodní sporty nebo lyžuje, můžete zvážit polarizované čočky. Nejvhodnější řešení však naleznete se svým optikem.
  4. Z bezpečnostních důvodů by dětské sluneční brýle měly být osazeny plastovými brýlovými čočkami, které jsou lehké a odolnější.
Brýle s UV ochranou – vyberte si čočky s ochranou 400 nm

Brýle s UV ochranou – vyberte si čočky s ochranou 400 nm

Mnoho dětí nosí každý den dioptrické brýle, které jim pomáhají lépe vidět. Ale věděli jste, že některé čiré brýlové čočky také dokážou efektivně blokovat škodlivé UV paprsky?

Jak už bylo zmíněno, pro UV ochranu bohužel neexistuje žádný jasný průmyslový standard a rodiče by si měli dávat pozor na následující:

  • šeobecný průmyslový standard pro čiré brýlové čočky je 380 nm, který zcela neblokuje UV záření do míry doporučované Světovou zdravotnickou organizací.
  • Pouze 1 z 5 brýlových čoček blokuje UV záření do vlnové délky 400 nm (maximální vlnová délka UV záření). Jinými slovy 4 z 5 dětských brýlových čoček blokují UV záření jen částečně.
  • Pokud čiré brýlové čočky blokují vlnovou délku až 400 nm, nechrání tak pouze oči vašeho dítěte, ale také citlivou okolní pokožku, takže nemusíte oční víčka mazat opalovacím krémem.

Na co hledět při koupi dětských slunečních brýlí

Když  jdete se svým dítětem na vyšetření zraku, obdržíte velké množství informací. Alespoň už však rozumíte důležitosti čoček s UV ochranou.

Níže uvádíme krátký kontrolní seznam pro nákup dioptrických dětských brýlí:

  • Trvejte na brýlových čočkách s UV ochranou Čiré brýlové čočky ZEISS s technologií UVProtect  poskytnou očím vašeho dítěte stejnou úroveň ochrany jako prémiové sluneční brýle.
  • Obroučky dětských brýlí by měly pohodlně pasovat. Výběr vhodných obrub  byste neměli podcenit.
  • Stejně jako je tomu u dětských slunečních brýlí, i dětské dioptrické brýle musí být lehké – z důvodu bezpečnosti se v případě rozbití doporučují plastové čočky.
  • Pokud je vaše dítě nadměrně aktivní nebo sportuje, požádejte svého optika o více informací ohledně specializovaných povrchových úprav čoček či slunečních brýlí na předpis.  

Ochrana dětské pokožky

Jakmile se vám pro dítě podaří najít ideální sluneční brýle nebo brýle s UV ochranou, zbytek je prostý.   Sledujte UV index a postupujte podle těchto tipů na ochranu pokožky:

  1. Půl hodiny před pobytem na slunci dítě namažte slunečním krémem s ochranným faktorem (SPF) alespoň 50. Volte sluneční krém odolný proti vodě vhodný pro sport a vodní aktivity.
  2. Oblečte svému dítěti oblečení chránící před sluncem. Spálení lže efektivně předcházet dlouhými rukávy a oblečením, které kryje krk, klíční kosti, ramena a nohy.
  3. Investujte do dobré čepice chránící před sluncem, která zakryje obličej a oči. Čepice s širokým okrajem a čepice s klopou na krk jsou účinnější než kšiltovky.
  4. Přesvědčte se, zda čepice dítěti dobře padne. Většina čepic má provázky, řemínky či pásky, které lze utáhnout, aby čepice nespadla, když děti pobíhají a hrají si.
  5. Malé děti by neměly být vystaveny slunci, protože jejich pokožka není ještě dostatečně vyvinutá. Většina kočárků je standardně vybavena stínícími kryty, které lze zavřít a ochránit tak dítě před sluncem. Tyto kryty proto používejte, abyste svému dítěti venku poskytli dokonalou ochranu. Dítě mažte opalovacím krémem, i když pobývá ve stínu.

Sdílet tento článek


  • 1

    Mead MN. Benefits of sunlight: a bright spot for human health. Environ Health Perspect. 2008;116(4):A160-7

  • 2

    Rose KA, Morgan IG, Ip J, Kifley A, Huynh S, Smith W, Mitchell P. Outdoor activity reduces the prevalence of myopia in children. Ophthalmology. 2008 August;115(8):1279-85.

  • 3

    de Grujil FR, Rebel H. Early events in UV carcinogenesis -- DNA damage, target cells and mutant p53 foci. Photochemistry and Photobiology. Photochemistry and Photobiology.

  • 4

    Green AC et al. Childhood exposure to ultraviolet radiation and harmful skin effects: epidemiological evidence. Progress in biophysics and molecular biology vol. 107,3 (2011): 349-55.

  • 5

    Meredith P, Riesz J. Radiative relaxation quantum yields for synthetic eumelanin. Photochemistry and Photobiology. 2004 February; 79(2):211-6.

  • 6

    Fishman GA. Ocular phototoxicity: guidelines for selecting sunglasses. Perspectives in refraction. Rubin ML, ed. Surv Ophthalmol. 1986;31:119-124.

  • 7

    Fisher KJ, Lowe JB, Gillespie AM, Balanda KP, Baade PD, Stanton WR. The Relationship between Australian Student’s Perceptions of Parental Behaviour, School Policies and Sun Protection Behaviour. Public Health Association of Australia. 1996.

  • 8

    Resnikoff S, Pascolini D, Etya‘ale D, Kocur I, Pararajasegaram R, Pokharel GP, Mariotti SP Bul. Global data on visual impairment in the year 2002. l World Health Organ. 2004 Nov; 82(11):844-51.

  • 9

    Lee GA, Hirst LW, Sheehan M. Knowledge of sunlight effects on the eyes and protective behaviors in adolescents. Ophthal Epidemiol. 1999;6:171-180.