Zdraví + prevence

Povrchové úpravy brýlových čoček by měly být schopny dělat vše

LEPŠÍ VIDĚNÍ se setkalo s produktovým manažerem produktu DuraVision® Platinum, což je nejodolnější ZEISS povrchová úprava brýlových čoček vůbec.

16 října 2021
  • Povrchové úpravy brýlových čoček by měly být schopny dělat vše

Brýle používáme každý den, aniž bychom přemýšleli o tom, jakou službu nám brýlové čočky z hlediska optiky prokazují, ale také o tom, jak odolné musí být, aby odolaly všemu, čemu je vystavujeme. A takto by to mělo být. Žádná jiná optická pomůcka není bez ustání vystavena stejné mechanické zátěži a vlivům prostředí jako brýlové čočky. Vývojáři ve společnosti Carl Zeiss neustále pracují na zlepšování povrchových úprav dostupných pro brýlové čočky. LEPŠÍ VIDĚNÍ se zeptalo Reného Stanke, produktového manažera povrchové úpravy DuraVision® Platinum co vše můžeme očekávat od povrchových úprav brýlových čoček.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Když jsou brýle doporučovány oftalmologem, obvykle se na konci konzultace věnuje jen malá pozornost volbě povrchové úpravy čoček. Máme tendence se spoléhat na doporučení optika. Povrchová úprava však má rozhodující vliv na životnost brýlí, vidění přes ně a jejich čištění. Co by měli nositelé brýlí zvažovat, když si vybírají povrchovou úpravu?

René Stanke: Máte pravdu. Povrchové úpravy brýlových čoček mohou hrát významnou roli. Většina lidí dnes volí plastové brýlové čočky. Plast ale obecně není tak tvrdý, vzdorný a odolný proti poškrábání jako minerální brýlové čočky. Proto bych rozhodně doporučil tvrdou povrchovou úpravu, která čočkám prodlouží životnost a jejich povrch nebude tak citlivý na mechanické namáhání způsobující škrábance a tím zhoršení vidění.

Vysoce kvalitní antireflexní povrchová úprava je důležitá nejenom v tom, že zlepšuje vzhled, ale také minimalizuje rušivé odrazy na brýlových čočkách, např. když řídíte v noci nebo si čtete na přirozeném a umělém světle.

Dobré brýlové čočky by navíc snadno měly odpuzovat špínu, prach a chmýří a měly by se snadno čistit. Moderní povrchové úpravy brýlových čoček dokážou čočky učinit velice odolnými. Všem nositelům brýlí doporučujeme, aby se svého optika zeptali na konkrétní vlastnosti povrchových úprav brýlových čoček.

René Stanke

Vysoce kvalitní antireflexní povrchová úprava je důležitá nejenom v tom, že zlepšuje vzhled, ale také minimalizuje rušivé odrazy na brýlových čočkách.

René Stanke

Produktový manažer ZEISS DuraVision Platinum

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Společnost Carl Zeiss nyní nabízí novou minerální povrchovou úpravu - DuraVision® Platinum. Vy jste se vývoje této novinky zúčastnil. V čem se DuraVision® Platinum odlišuje? Co je nového?

René Stanke: Na základě průzkumu trhu jsme optimalizovali celou řadu povrchových úprav pro brýlové čočky ZEISS. Hovoříme především o následujících čtyřech produktových vlastnostech:

Za prvé jsme udělali mnoho práce v oblasti tvrdosti povrchu brýlové čočky. Jsme velmi hrdí na to, že jako první nabízíme plastové brýlové čočky s antireflexní povrchovou úpravou, která se může pochlubit stejnou nebo možná i lepší tvrdostí než srovnatelná minerální brýlová čočka. Naše měření ukázala, že s povrchovou úpravou DuraVision® Platinum jsme u brýlových čoček schopni dosahovat třikrát větší tvrdosti než tomu bylo v minulosti.

Za druhé jsme výrazně zlepšili výkon antireflexní povrchové úpravy. Každá brýlová čočka navzdory antireflexní povrchové úpravě vykazuje tzv. zbytkovou reflexi, tedy světlo odrážené zpět brýlovými čočkami, které proto neproniká do oka. Kvalita antireflexních povrchových úprav se liší podle toho, na jak nízké úrovni lze zbytkovou reflexi udržet. V porovnání s předchozími brýlovými čočkami se nám podařilo snížit zbytkovou reflexi o 20 %.

Samozřejmě jsme také chtěli zachovat vynikající patentovaný antistatický výkon brýlových čoček ZEISS, aby se rychle nešpinily a přitahovaly mnohem méně prachu a chmýří. To je třetí produktová vlastnost.

Čtvrtou je neobyčejně snadno čistitelný povrch brýlových čoček, o což se stará naše vrchní povrchová úprava odpuzující vodu a mastnotu. Brýlové čočky s povrchovou úpravou DuraVision® Platinum můžete čistit čisticími produkty ZEISS nebo jednoduše pod tekoucí vlažnou vodou, kdy po omytí otřepete zbývající kapky vody a tím to končí. Jen zřídkakdy je budete potřebovat otřít hadříkem z mikrovlákna.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Jak se tato vylepšení testují, zejména vyšší tvrdost?

René Stanke: Provádíme intenzivní laboratorní testování. Například se na běžnou povrchovou úpravu brýlových čoček a na novou povrchovou úpravu přitlačuje diamantový hrot. Měříme potřebnou sílu, při které již povrchová vrstva nevydrží a praskne. To nám umožňuje stanovit a porovnávat tvrdost jednotlivých povrchových úprav. Povrchová úprava DuraVision® Platinum v tomto testu dosáhla až o 50 procent lepších výsledků než předchozí minerální povrchové úpravy ZEISS.

Důležitější pro nás však byly praktické testy, protože brýlová čočka musí přežít každodenní používání. Životnost předpokládáme na dva až tři roky, což bylo nasimulováno v tomto testu, abychom názorně předvedli odolnost proti opotřebení naší nové povrchové úpravy. Použili jsme „standardní špínu“ (která se používá např. také v odvětví vysavačů), nanesli jsme ji na čisticí hadřík na brýle a 600krát s ním pod definovaným tlakem „vyčistili“ brýlové čočky s běžnou povrchovou úpravou a novou povrchovou úpravou DuraVision® Platinum. Výsledky pak byly podrobně prozkoumány pod mikroskopem. Výsledek: Brýlové čočky s povrchovou úpravou DuraVision® Platinum nebyly téměř vůbec poškozené, zatímco porovnávané čočky byly při tomto testu velice zřetelně poškrábány.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Působivé. Ale tohle bychom s brýlovými čočkami obvykle dělat neměli, že ano?

René Stanke: To tedy ne. Prosím, nezkoušejte naše testy doma. Navzdory tomu, co všechno moderní brýlové čočky dovedou, byste s nimi měli zacházet opatrně. Velké množství malinkých škrábanců může v průběhu času způsobit, že se brýlové čočky při pohledu přes ně zdají neprůhledné, což škodí vašemu zraku a také výrazně redukuje antireflexní povrchovou úpravu. Nečistěte své brýle oblečením, ručníky či podobnými věcmi. Pro každodenní čištění brýlových čoček doporučujeme tekoucí vlažnou vodu či ZEISS čisticí sprej a hadřík z mikrovlákna. Čas od času můžete použít navlhčené čisticí hadříky ZEISS, které povrchovou úpravu nepoškozují. Další tip: nenechávejte si brýle v autě. Nahromaděné teplo brýlím škodí. Brýle nenoste v sauně a nepokládejte je na čočky. Takto prodloužíte jejich životnost.

Navzdory tomu, co všechno moderní brýlové čočky dovedou, byste s nimi měli zacházet opatrně.

René Stanke

Produktový manažer ZEISS DuraVision Platinum

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Určitě, byla by škoda, kdyby individuálně přizpůsobené progresivní brýlové čočky nevydržely tak dlouho, jak by měly.

René Stanke: Přesně. Poškození, jako jsou škrábance, z plastových brýlových čoček bohužel nelze vyleštit a čočky nelze opatřit novou povrchovou úpravou. Znamená to, že čočka je nenávratně poškozená a pro obnovení plného výkonu je nutné vyrobit úplně novou.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Co na vás při vývoji povrchové úpravy ZEISS DuraVision® Platinum udělalo největší dojem?

René Stanke: Co na mě nejvíce zapůsobilo? Vlastně se jedná o dvě věci. První byl fakt, že jsme vytvořili plastovou brýlovou čočku se stejnou a lepší tvrdostí, jaké dosahují minerální brýlové čočky, a druhou fakt, že se nám podařilo výrazně zlepšit antireflexní výkon.

Níže uvádíme, jakým způsobem jsou precizní brýlové čočky ZEISS opatřeny novou povrchovou úpravou DuraVision® Platinum:

  1. Nejprve je částečně dokončená plastová čočka zpracována, aby dosahovala optické mohutnosti a vlastností požadovaných k tomu, aby svému nositeli zajistila to nejlepší možné vidění. Toho se dosáhne otáčením a frézováním. Potom je plastová čočka vyleštěna, aby zaručovala optimální průhlednost.
  2. Následně je v ponorné lázni aplikován tvrdý lak, který je zcela vytvrzen v peci. To čočce propůjčí určitou základní tvrdost. Lak poskytuje optimální propojení mezi základní čočkou a antireflexní povrchovou úpravou.
  3. Pak začíná v systému povrchových úprav ve vysokém vakuu antireflexní proces s jednotlivými antireflexními úpravami. Celkem je napařováním naneseno osm ultratenkých vrstev. Na minerálním povrchu s tvrdou povrchovou úpravou se pak střídavě aplikují oxidy kovů a polokovů.
  4. Během tohoto procesu jsou na brýlové čočky speciální metodou „vystřelovány“ vysokoenergetické ionty, tzv. nabité částice. Tyto ionty po nárazu povrchu předávají svou energii. Takto jsou stlačeny jednotlivé vrstvy povrchové úpravy. Zvyšuje to celkovou tvrdost povrchové úpravy. V kombinaci s tvrdým lakem takováto povrchová úprava zaručuje nezbytnou odolnost pro minerální povrchovou úpravu brýlí.
  5. K tomu je aplikována antistatická vrstva patentovaná společností ZEISS a nakonec čirá povrchová vrstva, díky které brýlové čočky odpuzují vodu a mastnoty a snadno se čistí.
  6. Po opatření čočky tvrdým lakem během máčení trvá nanášení jednotlivých vrstev napařováním v systému povrchových úprav přibližně třičtvrtě hodiny. Tímto je ale dokončena pouze povrchová úprava jedné strany brýlových čoček. Čočka je otočena a druhá strana je ošetřena naprosto stejně. Celý proces potahování musí být prováděn v čisté místnosti bez prachu. V případě výskytu i té nejmenší kontaminace na povrchu brýlové čočky (např. zrnko prachu) čočka není přijata.

Sdílet tento článek