Zdraví + prevence

Oční alergie a rychlé prostředky nápravy

Efektivní terapie, efektivní ochrana

16 října 2019
  • Oční alergie a rychlé prostředky nápravy

Letní období – období senné rýmy! Sotva vysvitne jarní slunce, většina z nás se už těší na poklid zahálčivých letních dní. Řada lidí však myslí na něco jiného, totiž na obávané alergie, vyvolávající zarudlost, svědění, slzení či oteklost očí. Uživatelé brýlí či kontaktních čoček s tím přitom mají ještě větší problém. Viníkem je pyl. Na alergické reakce může být náchylná řada našich orgánů, oči však trpí rozhodně nejvíce. LEPŠÍ VIDĚNÍ se zaměřuje na příčiny a léčbu očních alergií, a dále i na dostupné prostředky pro nápravu a zmírnění akutních příznaků.

K čemu při alergické reakci vlastně dochází?

Přijde-li naše tělo do kontaktu s cizími látkami, jež by pro ně mohly představovat potenciální ohrožení, zahájí obranný proces. K takovým látkám patří alergeny. Jedná se zejména o malé proteiny, jež pro organismus – obecně řečeno –žádným ohrožením nejsou.

Nicméně alergici si vytvářejí zvláštní protilátky, vedoucí k uvolňování nejrůznějších tkáňových hormonů do kůže a sliznice. Nejdůležitějším z těchto hormonů je s ohledem na alergické symptomy histamin, zodpovědný za četné alergické reakce v našem těle, např. za svědění, dušnost či zvýšenou dilataci cév.

Imunitní systém se při prvním styku těla s alergenem aktivuje. Tento proces se pak spouští při každém novém kontaktu. Znamená to tedy, že pokud tělo na látku reagovalo alergicky jednou, už nikdy na to nezapomene. Jinými slovy vede opakovaný kontakt s látkou velmi rychle k alergické reakci – obvykle během několika minut, někdy to však může trvat i hodinu.

Obzvlášť závažná je reakce očí; spojivky a sliznice zareagují na cizí látku bezprostředně, cévy se rozšíří a dojde k uvolňování tekutiny. Zakoušíme to v podobě slz, rýmy, otoků či zarudnutí. Slzy alergeny z očí postupně vyplaví, čímž příznaky pozvolna zmírní.

Pomoc je nasnadě – ochranu zajistí správné brýle

Během sezóny senné rýmy vaše strádající oči dodatečně ochrání brýle, a to nehledě na to, zdali se jedná o brýle sluneční či o normální brýle na předpis. Pro alergiky jsou ideální prohnuté modely a obruby s širokými stranicemi. Citlivé oči ochrání před jasným světlem, průvanem a zčásti i před polétavým prachem.

Co vlastně oční alergii způsobuje?

V závislosti na ročním období může za většinu problémů obvykle pyl. Je tu však i řada jiných faktorů, jež mohou naše oční spojivky podráždit – zvířecí chlupy, prachoví roztoči, plísňové spory, hmyzí jedy či nesnášenlivost některých druhů potravy, např. glutamátu. Pro alergika je zásadní zjistit, co přesně jeho alergii způsobuje. Za tímto účelem jsou k dispozici nejrůznější testy, prováděné buď dermatology či alergology. Jedním z příkladů je i bodový test, užívaný zejména k odhalení pylové alergie: aplikují se kapky s obsahem nejrůznějších druhů pylu, vpravené do kůže. Nemějte obavy, žádné jizvy to nezanechá. Zhruba po 20 minutách vám lékař na základě reakce kůže sdělí, zdali je alergie přítomna, a pokud ano, pak na co je, a následně vám stanoví vhodnou léčbu.

Náplasťový test se užívá zejména k odhalení kontaktních alergií. V tomto případě se pacientovi na záda nalepí několik náplastí. Obsahují látky, o nichž se má za to, že jsou spouštěči alergie. Náplasti se obvykle nosí po dobu 24 až 48 hodin a lékař na první pohled určí, na jakou látku je kůže alergická.

Lze oční alergii léčit?

Ano, a to buď prostřednictvím dlouhodobé léčby (desensibilizací), spočívající v užití stabilizátorů žírných buněk, nebo pomocí léků známých jako tzv. blokátory H1. Je-li příčina oční alergie známa, specifická imunoterapie, označovaná též jako hyposensibilizace či desensibilizace, odpomůže v 70 procentech případů. V daném případě se látka, na niž je pacient alergický, opakovaně podává ve vysoce zředěné podobě po dobu šesti měsíců až tří let. Tělo tak alergen postupně „akceptuje“, aniž by vytvářelo obranné reakce.

Pokud pacient na tento druh léčby nezareaguje, mohou být účinnou alternativou speciální antialergické léky v podobě očních kapek či nosního spreje. Léčivá látka žírné buňky stabilizuje, takže histaminy v nich obsažené se neuvolní. K alergické reakci pak vůbec nedojde, příp. jen ve velmi nepatrném rozsahu. Léky je nutno užívat pravidelně a ve správnou dobu. Plní však jen preventivní funkci a akutní symptomy nezmírní. Užívají se několikrát denně po dobu dvou až čtyř týdnů před začátkem pylové sezóny. Tento druh léků je běžně dostupný v lékárnách.

Jsou-li symptomy akutní či závažné, vyskytne-li se např. silné svědění, jsou správnou lékovou volbou vysoce selektivní blokátory H1. Díky protizánětlivým látkám upraví permeabilitu spojivkových cév, zablokují histaminové receptory, čímž zamezí propuknutí zánětlivé histaminové reakce. Oční kapky s obsahem této látky jsou k dispozici jen na předpis.

Co pomůže uživatelům kontaktních čoček?

Uživatelé měkkých kontaktních čoček jsou v případě problémů se sennou rýmou v určité nevýhodě. Přestože jsou antialergické oční kapky pro zmírnění symptomů senné rýmy vynikající, měkké kontaktní čočky je obvykle velmi dobře netolerují – mají totiž větší póry, než je tomu u tvrdých kontaktních čoček. Oční kapky se do těchto pórů usadí a rozpustí části materiálu, z něhož jsou kontaktní čočky vyrobeny, což spojivky a rohovku jen dále dráždí. Dobrou alternativou jsou pro uživatele měkkých kontaktních čoček, trpících sennou rýmou, sluneční brýle s prohnutými obrubami či jednodenní kontaktní čočky na jedno použití („jednorázovky“). Přímo se vybalí z krabičky, což zamezí jakémukoli usazení pylu.

Praktické rady pro každodenní nošení

Následující rady vám umožní styk s pylem minimalizovat:

  • 1//

    Jednoduchá, a přesto účinná rada: čistěte si své brýle pravidelně. A to pomocí speciálních ubrousků pro brýlové čočky. Bez obsahu umělých parfémů či agresivních prostředků pro čištění brýlí.

  • 2//

    V domě si rozvěste několik vlhkých ručníků. Polétavý pyl bezpečně zachytí.

  • 3//

    Okna mějte zavřená a místnost větrejte jen v určitou dobu – na venkově je polétavého pylu nejméně mezi 19:00 hod. a půlnocí, v aglomeracích pak mezi 6:00 až 8:00 hod.

  • 4//

    Pravidelné vakuové čištění koberců a předložek nebo jejich náhrada laminátovou či parketovou podlahou.

  • 5//

    Omývejte si obličej a oči si proplachujte několikrát denně, vlasy si umývejte před ulehnutím a spěte se zavřeným oknem.

  • 6//

    Převlékejte se nikoli v ložnici, ale pokud možno v koupelně. Vlhkost ze sprchy atd. navíc v místnosti zamezí ulpívání polétavého pylu na oděvech.

  • 7//

    Při jízdě autem mějte okna zavřená a ventilační systém vybavený filtrem.


Sdílet tento článek