Zdraví + prevence

Ochrana před UV a oslněním

Jaký je rozdíl?

6 července 2022

Když vysvitne slunce, saháme po slunečních brýlích, abychom si oči ochránili před ostrým slunečním světlem a škodlivými UV paprsky. Ale lidé si často pletou ochranu před oslněním s UV ochranou – i když se jedná o dvě zcela rozdílné věci. Množství ochrany před oslněním ani barevný odstín čočky s UV ochranou konkrétních brýlových čoček nijak nesouvisí. LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje: Jaký je rozdíl mezi ochranou před UV světlem a oslněním? Proč je UV ochrana důležitá pro barevné, sluneční i čiré brýlové čočky? A jak poznáte, jestli čočky nabízejí kvalitní UV ochranu?

Ne mnoho lidí ví, že účinnou ochranu očí před UV světlem nenabízejí jenom sluneční brýle – dokážou to také čiré brýlové čočky. Když ale mají sluneční brýle tmavé čočky, odstín nebo ochranu před oslněním, nemusí to nutně znamenat, že nabízejí dobrou ochranu před UV zářením. UV ochrana toho vlastně s barevným odstínem čoček nebo ochranou před oslněním nemá moc co dočinění. Pokud vaše sluneční brýlové čočky mají nekvalitní UV filtr, jejich nošení vám může spíše uškodit. Tmavé čočky totiž do oka vpouští méně světla a způsobují roztažení zornic. Takže pokud vaše brýle nabízí jen nízkou ochranu před UV, mohou vám poškodit rohovku, spojivky a nakonec i součásti vnitřního oka, např. čočku a dokonce i sítnici. Kromě ochrany před oslněním je druhou nejdůležitější vlastností každých slunečních brýlí kvalitní UV filtr. Na ochranu před zářením by tímto filtrem měly být vybaveny i čiré čočky.

  • Ochrana před UV a oslněním

Když ale přijde na UV filtry, existují výrazné rozdíly v kvalitě. Neexistuje standardní druh UV ochrany. Mnoho čoček, ať čirých či barevných, oči chrání před UV světlem pouze do vlnové délky 380 nm. Různé zdravotnické organizace, včetně Světové zdravotnické organizace (WHO), doporučují UV ochranu až do vlnové délky 400 nm.1 Brýlové čočky ZEISS proto vždy nabízí kompletní UV ochranu až do vlnové délky 400 nm – to platí pro čiré, sluneční i barevné brýlové čočky.

Zatímco CE označení na vnitřní straně stranic značí, zda vaše brýle obsahují UV ochranu, zaručuje ochranu proti škodlivým UV paprskům pouze do vlnové délky 380 nm.

Zatímco CE označení na vnitřní straně stranic značí, zda vaše brýle obsahují UV ochranu, zaručuje ochranu proti škodlivým UV paprskům pouze do vlnové délky 380 nm.

Pokud si nejste jistí, zda vaše brýle nebo sluneční brýle nabízí kvalitní UV ochranu, váš optik vám to rád pomůže zjistit. Optik může zkontrolovat, zda brýle nabízí nějakou UV ochranu, a může doporučit kvalitní čočky s UV ochranou. Také vám může pomoci najít odstíny a samozabarvovací čočky s UV ochranou.

Rozdíl mezi UV ochranou a ochranou před oslněním

Ochrana před oslněním se týká slunečního světla, které vidíme. Ochranu před oslněním tedy nabízejí všechny tmavé brýlové čočky, protože blokují nebo omezují část viditelného světla. Existuje ale také neviditelná část, které se říká UV světlo. Naše oči musí být před UV světlem chráněny – i když je venku pod mrakem nebo je slunce jen částečně vidět. Bez UV ochrany může dojít k poškození očí. To se může projevit různými způsoby – od neškodného zánětu spojivek a dočasné „sněžné slepoty“ po zničení fotoreceptorových buněk a přivození šedého zákalu.

Čtěte dále a zjistěte více o rozdílných typech UV záření.

Různé typy ochrany před oslněním

Každé kvalitní sluneční brýle nabízí jak ochranu před UV světlem, tak ochranu před oslněním. Ochrana před oslněním funguje na principu ochrany očí před dopadajícím světlem prostřednictvím barevných nebo polarizačních čoček, např. snížení výskytu nepříjemných odrazů světla od vody nebo mokré vozovky. Tato ochrana se dělí do různých kategorií – podle úrovně ztmavení. Sluneční brýlové čočky s účinnou ochranou před oslněním vyhoví téměř každému požadavku budoucího nositele. Typ potřebné ochrany se odvíjí od toho, kdy a kde sluneční brýle nosíte.

Všechny brýlové čočky ZEISS nyní standardně nabízí UV ochranu do vlnové délky až 400 nm, ať se jedná o čiré, nebo sluneční brýlové čočky.

Zjistěte více o výhodách a nevýhodách UV světla.


Sdílet tento článek


  • 1

    Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP), Americká konference státních a průmyslových hygieniků (ACGIH), ISO 21348 (definice spektrálních kategorií slunečního záření). Také platí pro australskou normu slunečních brýlových čoček AS/NZS 1067:2003 a definici přijatou Světovou zdravotnickou organizací (WHO)