Léky mohou poškodit vidění
Užívání některých léků by se měla věnovat zvýšená pozornost. Za určitých podmínek by mohla poškodit vaše oči.
Oční vada nebo oční onemocnění nemusí být pokaždé příčinou zhoršení zraku. Některé léky mohou také vést k tomu, že oči nefungují správně.
Když jsou naše oči zdravé, mohou vidět jak v temnotě noci, tak i v zářivém slunci. Naše oči mohou rozlišovat tisíce barev a vidět golfový míček letící vzduchem. To je však možné jen tehdy, když lidská „kamera“ funguje perfektně. Je důležité vědět: oční vada nebo oční onemocnění nemusí být pokaždé příčinou toho, že váš nejdůležitější smyslový orgán občas neplní svou funkci optimálně. Různá léčiva mohou také mít přímý vliv na naše oči.
Mezi možné vedlejší účinky různých medikamentů patří: suché oči, zvýšená citlivost na světlo, oslepování prudkým světlem, zastřené vidění, měnící se prostorové vnímání nebo potíže s přizpůsobováním při přechodu ze tmy na světlo. Některé medikamenty navíc zvyšují prostupnost UV záření. A to přináší neblahé následky pro vaše oči.
Jestliže pociťujete problémy, určitě vám pomůže návštěva očního lékaře. A poté, co si přečtete informace přiložené k vašemu léku, nikdy neukončete užívání bez konzultace s lékařem. Loremipsum Téměř vždy lze nalézt alternativní medicínské řešení.
Zde je malý přehled:
Antikoncepční pilulky
Některé preparáty mohou způsobovat vysoušení očí. Promluvte s vaším gynekologem, neboť vám může předepsat jiný lék. Takových potíží se můžete zbavit například aplikováním „umělých slz“ s kyselinou hyaluronovou. Ty můžete dostat ve vaší místní lékárně.
Antibiotika
Některé preparáty mohou vyvolat zrakové problémy a pálící oči a někdy zvýšenou citlivost na světlo. Ve velmi ojedinělých případech mohou také způsobit odbarvování rohovky. Po ukončení léčby antibiotiky tyto příznaky opět mizí. Nicméně: pokud pociťujete takové problémy, měli byste to konzultovat s lékařem. Může existovat možnost nalezení alternativního přípravku. Pokud by se to nepodařilo, pak by v průběhu léčení bylo rozumné nesedat za volant nebo omezit jiné činnosti. V případě citlivosti na světlo se určitě doporučuje nošení dobrých slunečních brýlí a poskytování odpočinku vašim očím.
Alergická léčiva
Antialergické oční kapky často obsahují lokální antihistaminikum (histamin je přenašeč, který se v těle tvoří přirozeně a který způsobuje alergické reakce). Antihistaminové oční čočky značně pomáhají při zánětu spojivky způsobeném alergickou reakcí. U malého počtu lidí však mohou způsobit zarudnutí očí, pálení očí, vysychání očí, zastřené vidění, citlivost na světlo a zvýšené slzení. Tip: poraďte se s vaším lékařem, zda existují jiné způsoby léčení.
Léky proti arytmii
Tyto léky pomáhají pacientům, kteří trpí srdeční arytmií. Některé preparáty (obzvláště amiodaron) mohou způsobovat mikrousazeniny na předním povrchu rohovky. Tím ale obvykle vidění nebývá ovlivňováno. Ve velmi řídkých případech mohou způsobovat zastřené vidění nebo barevné kruhy kolem světelných zdrojů. Po ukončení léčby s použitím těchto léků tyto potíže opět zmizí. Pokud pociťujete takové příznaky, poraďte se s lékařem. Je možné, že vaše schopnost řídit vozidlo nebo vykonávat určité čonnosti může být narušena.
Léčiva aplikovaná při vysokém krevním tlaku
Jsou požehnáním pro každého, kdo trpí vysokým krevním tlakem, ale mohou také způsobovat vysychání očí. Zde je malá rada: pokud užíváte léky na vysoký krevní tlak a pociťujete nepříjemné vedlejší účinky, prosím navštivte lékaře. Často pomohou „umělé slzy“, které snadno pořídíte v lékárně.
Léky na potlačování bolesti
Často používaná nesteroidní antirevmatika (NSAR) – mezi něž patří léčiva, která obsahují kyselinu acetylsalicylovou, diclofenac nebo ibuprofen – mohou ve vzácných případech způsobovat zastřené nebo zdvojené vidění. Jestliže pocítíte takové případy po užití takových léků, měli byste požádat lékaře, aby vám předepsal jiný preparát. Malé množství léků na potlačování bolesti může způsobit zužování zornic. Toto ztěžuje především vidění na dálku. Opět platí, že nejlepším řešením je nasazení jiného preparátu.
I přes omezení nebo možné vedlejší účinky, které léky mohou způsobovat, není nutné vyvolávat obavy. Obecně řečeno, váš lékař bude určitě schopen pomoci a možné problémy bude možné odstranit ještě předtím, než se projeví.
Léky, které obsahují kortizon,
se často používá pro léčení různých tělesných infekcí. V průběhu dlouhodobého léčení mohou v očích způsobovat různé změny: může docházet ke zvýšení nitroočního tlaku oka (glaukom) a následnému poškození očního nervu. Stejně tak mohou kortizonové preparáty také způsobit urychlení tvorby šedého zákalu.
Ovšem krátkodobé léčení s použitím kortizonových preparátů obvykle nezpůsobuje očím žádné trvalé změny.