Kontrolní seznam pro nákup nových brýlí
Brýle na blízko a na dálku, progresivní brýle, sportovní brýle, brýle na čtení či brýle do práce: co byste měli vědět?
Co je při koupi vašich nových brýlí důležité? Co byste měli vědět? Jakých chyb se můžete vyvarovat a jak si můžete svůj požitek z nových brýlí dále zpříjemnit? LEPŠÍ VIDĚNÍ s kompletním kontrolním seznamem otázek pro nákup brýlí: pro brýle na blízko a na dálku, progresivní brýle, sportovní brýle, brýle na čtení či brýle do práce.
Před nákupem svých nových brýlí - Co byste měli o nákupu brýlí vědět?
Nejdůležitější součástí nákupu nových brýlí je najít optika, který si na vás udělá dost času a poskytne vám podrobné informace a rady. Brýle jsou velmi osobním a jedinečným předmětem každodenní potřeby, který by vám a vašemu životnímu stylu měl dokonale padnout. Je tu navíc řada nejrůznějších faktorů, jež ovlivňují, jak dalece dobře díky svým novým brýlím vlastně uvidíte. O to důležitější je proto celou věc detailně prodiskutovat se svým optikem, nechat si jím zodpovědět otázky a absolvovat optimální refrakci, a to beze spěchu, s náležitou péčí a fundovaností. Během refrakčního procesu byste se měli cítit uvolněně a pohodlně. Testy vidění a refrakce by neměly být prováděny např. v případě, že trpíte sennou rýmou a s tím spojenými podrážděním očí či migrénou. Chyby, k nimž během vyšetření dojde, a konečnou refrakci již pak u hotových brýlí nelze napravit. Navíc to může vést ke snížení vizuálního pohodlí. V nejhorším případě může být výsledkem nezvyknutí si uživatele na nové brýle. Na tak důležitý krok si proto udělejte čas a trvejte na tom, aby si ho udělal i váš optik.
Nehledě na to, jaký druh brýlí si koupíte, zásadní jsou při vašem výběru tyto body:
- K jakému účelu jsou nové brýle určeny?
- Popište prosím detailně podmínky, za nichž budete brýle nosit, jak při výkonu povolání, tak v soukromí.
- Trpíte nemocemi, jež mohou váš zrak ovlivnit?
- Co jste měli na svých starých brýlích rádi, co nikoli?
- Jaké povrchové úpravy mohou být vhodné?
Výchozím bodem je určit vhodné brýlové čočky. Stejně tak důležité je mít na paměti i to, že
- vámi vybrané obruby by měly odpovídat vašemu osobnímu stylu, hodit se však i pro vaše vizuální potřeby.
- Zjistěte, ljaké materiály brýlových čoček a jaká mohutnost brýlových čoček jsou pro vás nejlepší. Vaše brýle tak budou při nošení pohodlnější, budou vykazovat lepší funkčnost a kosmetické výhody.
- Poraďte se se svým optikem ohledně vylepšení brýlových čoček antireflexní vrstvou, tvrzenou vrstvou, úpravou Clean Coat, zabarvením a filtrem. Tato vylepšení dodají větší funkčnost a ochranu, jakož i daleko přesnější uzpůsobení nových brýlí vašim specifickým potřebám.
Co je při výběru vašich obrub důležité?
Nejen brýlové čočky, ale i obruby jsou velmi důležité. Při zkoušení nejrůznějších obrub stojí za zvážení nejen váš vzhled. Pro dlouhodobé nošení a pohodlí je nadmíru důležité to, jak vám brýle sedí. Obruby musí vašemu obličeji náležitě padnout - v žádném dotykovému bodu jako např. za ušima či na nose byste neměli cítit tlak. Optik by měl stranice přizpůsobit tvaru vašeho obličeje, abyste necítili tlak na spáncích, a to i při delším nošení brýlí. Optimálně nastavené stranice vyvíjejí jen lehký tah za uchem, čímž znemožňují, aby vás brýle tlačily svou vahou na nose. Obecně platí, že brýle vám dokonale padnou tehdy, nevíte-li o tom, že je nosíte.
Obruby jsou umístěny optimálně v případě, že vaše obočí je buď nad či přímo za horním okrajem obrub. To zajišťuje nejlepší vidění, protože okraj obrub či brýlových čoček vám nepřekáží ve výhledu. Při výběru velikosti obrub buďte opatrní: ideální velikost je dána vzdáleností mezi vašima očima a velikostí vašich očních důlků. Obruby by však neměly být o mnoho širší než váš obličej a nikdy by se neměly dotýkat vašich lícních kostí. Jinak se vám brýlové čočky zamlží a výsledkem mohou být otlaky na tváři. Módní jsou momentálně větší obruby, skýtající pohodlné vidění a dobré nošení.
Tipy pro výběr vhodných brýlových čoček
-
Jedná-li se o váš první pár brýlí, požádejte optika, aby vás detailně obeznámil s různými typy brýlových čoček. U větších mohutností mohou být pro vás tím nejlepším řešením z důvodu minimalizace hmotnosti a tloušťky brýlových čoček materiály s vysokým indexem lomu.
Pokud byly brýlové čočky vybrány na základě zkušební obruby v refrakční místnosti,měli byste si udělat čas na to – zejména kupujete-li si brýle poprvé – vybrané brýle na chvíli vyzkoušet, projít se v nich po místnosti a kupř. přečíst si v nich text na vzdálenost běžnou při čtení.Důležitými aspekty jsou i vylepšení brýlových čoček typu antireflexních vrstev, tvrzených vrstev, vrstev Clean Coat pro snazší čištění apod. Váš optik vám ochotně podá vysvětlení ohledně možností, jež se vám nabízejí. Obzvlášť důležité je to, máte-li v úmyslu užívat své brýle pro každodenní nošení, jako rezervní sadu nebo jen pro zvláštní příležitosti. Povrchové úpravy brýlových čoček mohou hrát velmi specifickou roli, např. jste-li často oslňováni sluncem či světlomety protijedoucích vozidel. Nejlepším řešením by pro vás mohly být brýle se samozabarvovacími brýlovými čočkami.
Pokud již brýle nosíte, měli byste využít možnost probrat se svým optikem to, co na svých starých brýlích máte obzvlášť rádi a co podle vás ideální nebylo. Nepatrné detaily mohou být v tomto ohledu velmi důležité a vést k uvolněnějšímu a komfortnějšímu vidění skrze brýle. Technologie brýlových čoček a možnosti povrchových úprav se taktéž neustále zdokonalují.
Pro mnohé jsou brýle na čtení jejich prvními brýlemi. Obecně se rozlišuje mezi dvěma rozdílnými typy - brýlemi k běžnému čtení s konvenčními obrubami a tzv. "půlkami", resp. brýlemi ve tvaru půlměsíce. "Půlky" vám umožňují dívat se skrze brýlové čočky na blízko tak, že oči sklopíte, a dívat se normálně pozvednutím očí nad brýlové čočky do dálky. U obou verzí je pro stanovení optimální mohutnosti brýlových čoček velmi důležitým faktorem vzdálenost běžná při čtení (tj. vzdálenost mezi vašima očima a knihou či elektronickou čtečkou) a vzdálenost mezi vašima očima. Užitečné může být i vytvořit si doma, před vyšetřením zraku, několik poznámek ohledně každodenních situací, např. v jaké vzdálenosti před obličejem mám držet mobil nebo knihu při čtení vsedě a vleže? aká je vzdálenost mezi mýma očima a obrazovkou mého laptopu? Věděli jste kupř., že chytrý mobil držíte před očima blíže než knihu při čtení? Tyto cenné informace vašemu optikovi pomohou optimalizovat vaše brýle pro čtení s ohledem na vaše vizuální návyky.
-
Přestože jsou dnes progresivní brýlové čočky velmi běžné, jsou malým mistrovským dílem optiky. Cílem je vytvořit brýle, jež vám umožní vidět tak, jako v době, kdy jste měli zrak dobrý a brýle nepotřebovali. Do jediné brýlové čočky tak musí být zakomponováno více vizuálních řešení najednou – hladce a optimálně, aby byla zajištěna co možná nejlepší interakce s vašima očima. Pro optiky je to výzva, vyžadující vysokou odbornost, fundovanou znalost matematiky a přesné obeznámení se s individuálními potřebami každého uživatele brýlí.
K výrobě progresivních brýlových čoček se využívá speciální metoda. Při broušení povrchu brýlové čočky musí tato jedna brýlová čočka splňovat nejrůznější funkce, a to pro vidění na blízko, vidění na dálku a pro přechodný rozsah. Progresivní brýlová čočka by navíc měla usnadňovat nejen ostré vidění při pohledu přímo před sebe, ale i do stran či nahoru a dolů. Všechny tyto subtilní povrchy je nutno navzájem optimálně sladit a pečlivě propočíst. U svého optika tak máte na výběr z řady nejrůznějších úrovní kvality a stupňů uzpůsobenosti. Požádejte svého optika o detailní radu, abyste si na své nové brýle co nejrychleji zvykli a užívali si přirozené vidění.
Obruby pro progresivní brýlové čočky by zpravidla neměly být příliš malé, neposkytnou totiž dostatek prostoru pro různé oblasti vidění. Optik by navíc s uzpůsobením progresivních brýlových čoček neměl čekat do chvíle, kdy si je vyzvednete. Zásadní je vycentrovat brýlové čočky v nových obrubách. I jen o pouhých několik milimetrů vychýlená poloha stačí k tomu, abyste měli bolesti šíje a hlavy či abyste z progresivních brýlových čoček neměli maximální užitek.
-
Stejně jako u brýlí na čtení hraje i u brýlí užívaných na pracovišti důležitou roli vzdálenost mezi brýlovými čočkami a pozorovaným objektem. V tomto ohledu hovoříme o tzv. "pracovní vzdálenosti". Před koupí brýlí do práce je tedy zapotřebí vědět, na jakou vzdálenost byste při svém pohledu měli dohlédnout: v jaké vzdálenosti od obrazovky běžně sedíte? V jaké vzdálenosti držíte v ruce předměty, jež mají být zpracovány?
A to není vše. Pořádáte často s kolegy či zákazníky konference a musíte být schopni jednoduše a pohodlně zaměřit pohled střídavě na nejrůznější vzdálenosti? Jsou pro mé potřeby lepší brýlové čočky vyrobené z plastu či ze skla?
Zvláště na pracovišti musíte být schopni náležitě a pohodlně vidět a umět rychle zaostřit na požadovanou vizuální vzdálenost. Brýlové čočky vám to umožní, pokud své požadavky optikovi přesně sdělíte. V některých případech je namísto svých brýlí, určených pro celodenní nošení, vhodné užít speciální pracovní brýle.
-
K jakému účelu přesně budete své nové sportovní brýle užívat, hraje při výběru optimálních čoček zásadní roli: pro jaký druh sportu a v jakých situacích budete své brýle nosit? Např. cyklistické brýle by měly skýtat náležitou ochranu před UV zářením i účinnou ochranu před větrem, kupř. díky své velikosti a zakřivení obrub. Brýle s polarizačními brýlovými čočkami skýtají optimální ochranu před prudkým oslněním a jsou vynikajícím řešením v případě neustálého střídání světla a stínu.
Pro vyhnutí se nepříjemným překvapením by si všichni sportovní nadšenci nosící helmy měli k optikovi přinést tyto své helmy s sebou. Naopak pro lyžaře může být dobrou alternativou kontaktních čoček druhý pár brýlí, padnoucí pod brýle lyžařské. V tomto případě doporučujeme antistatickou vrstvu pro vyhnutí se zamlžení. Můžete si pořídit i lyžařské brýle vyrobené na předpis či klip, který drží v lyžařských brýlích.
Po vaší koupi – sedí vám brýle opravdu dokonale?
Své nové brýle si můžete konečně vyzvednout! Nyní by měl optik znovu zkontrolovat následující aspekty:
- Jak dobře díky svým novým brýlím vidíte?
- Byly brýlové čočky a obruby optimálně uzpůsobeny?
- Jsou speciální vlastnosti funkční (povrchové úpravy brýlových čoček, zabavení atd.)?
- V případě progresivních brýlových čoček: je centrování dokonalé? sou individuální oblasti vidění funkční? Udělejte si čas a procházejte se po dobu několik minut se svými novými progresivními brýlovými čočkami po místnosti.
Měli byste prověřit i to, zdali brýlové čočky sedí pevně v obrubách. Má optik provést jisté úpravy? Totéž platí, vyčnívají-li vpředu hrany brýlových čoček příliš znatelně či vyvíjejí-li brýle přílišný tlak na nos nebo za ušima.
Obecné pravidlo zní: proberte danou věc s optikem, který vám ochotně poradí. A pokud byste v budoucnu měli s vašimi brýlemi jakékoli problémy, se svým optikem je opět zkonzultujte. Vězte, že i když si na své nové brýle budete zvykat možná nějaký ten čas, měli byste se v nich cítit každopádně dobře a vaše vidění musí být vždy co možná nejjasnější!