Kdy je třeba chránit si oči před UV světlem?
Optimální UV ochrana pro každé roční období
Všichni víme, že se musíme chránit před intenzivním sluncem. Mnoho lidí ale neví, že ultrafialové záření je přítomné, i když je slunce schované za mraky. Kvalitní UV ochrana je tedy nepostradatelná, aby se předešlo poškození očí, i v pochmurné, zamračené dny a ve stínu. Ale kdy je třeba si chránit zrak před UV světlem a jak toho nejlépe dosáhnout? Tento užitečný přehled vám přináší LEPŠÍ VIDĚNÍ.
UV ochrana i v zamračené dny
Když je řeč o ochraně před UV světlem, mnoho lidí si nejprve představí slunce. Ale ultrafialové světlo je přítomné nejenom, když svítí sluníčko – intenzita UV světla může být velmi vysoká, i když je zamračeno. Ať si na podzim dáváte kávu, jste na letní exkurzi na jezeru, nebo si užíváte zimní lyžovačky, mrakem může i za pošmurného počasí proniknout až 95 procent škodlivého ultrafialového záření a poškodit vám oči a pokožku.
Úplnou ochranu před ultrafialovým zářením neposkytuje ani stín. Do stínu se odráží až 50 % UV záření ve formě odraženého nebo rozptýleného světla.
Tento efekt je znásoben, když plavete například v oceánu, jelikož vodní povrch odráží část ultrafialového světla. Proto doporučujeme chránit si oči a pokožku před sluncem v jakékoli situaci, ať je slunečno, nebo zamračeno. To znamená, že na kvalitní ochranu před UV-A a UV-B zářením by neměli myslet nejenom nositelé brýlí, ale všichni – ať nošením kvalitních slunečních brýlí s plnou UV ochranou, nebo čirých či barevných brýlí s planou UV ochranou. Tuto úplnou ochranu před UV-A a UV-B zářením do vlnové délky až 400 nm1 nabízí jak čiré, tak barevné brýlové čočky a sluneční brýlové čočky značky ZEISS – abyste si mohli užít ostrého slunce a venkovních aktivit bez výčitek. UV filtrem jsou vybaveny všechny čiré a barevné brýlové čočky a sluneční brýlové čočky ZEISS, takže si jej nemusíte zvlášť objednávat.
Kdy je UV záření nejintenzivnější?
Existují různé typy UV paprsků, a každý z nich má jiný vliv na lidské tělo. Intenzita se mění v průběhu dne. Naše nechráněné oči jsou UV záření nejvíce vystavené ráno a odpoledne a nejenom v poledne, jak si mnoho lidí myslí. V poledne je slunce nad hlavami a svítí na nás shora, nikoli přímo do očí. Na ochranu kůže a očí je nezbytná účinná ochrana před UV zářením. Svou pokožku můžete před UV zářením chránit například oblečením nebo opalovacím krémem s dostatečným ochranným faktorem. Oči si chraňte slunečními brýlemi nebo brýlemi s UV ochranou. UV ochranu by neměly nabízet jen sluneční brýle: efektivní UV ochranou by měly být vybaveny i čiré brýlové čočky. Kvalitní brýle – ať sluneční brýle, nebo dioptrické brýle s čirými čočkami – přesně tuto ochranu poskytují: zcela absorbují škodlivé záření. Tuto UV ochranu si nepleťte s ochranou před oslněním. Proto je důležité používat za každého počasí optimální ochranu před oslněním a odrazy a také před škodlivým UV zářením, a to zejména na ostrém slunci.
Nejlepší způsob ochrany očí před ultrafialovým zářením
Důrazně nedoporučujeme nošení slunečních brýlí bez UV ochrany – takové brýle vám mohou přivodit více škody než účinku. Jednoduše řečeno by se vašim očím dařilo lépe bez takovýchto brýlí, protože žádnou ochranu neposkytují. Omezují množství světla pronikajícího skrz, což vede k roztažení zornic – i když UV ochrana chybí. V důsledku vám do očí světlo prostupuje ještě škodlivějším způsobem. Pokud si nejste jistí, zda vaše brýle nebo sluneční brýle nabízí kvalitní UV ochranu, váš optik vám to rád pomůže zjistit. Optik může zkontrolovat, zda brýle nabízí kompletní UV ochranu do vlnové délky 400 nm1, a může doporučit kvalitní čočky s UV ochranou. Také vám může pomoci najít tónované a samozabarvovací čočky s UV ochranou.
Klíčové vlastnosti kvalitních slunečních brýlí: nejlepší ochrany dosáhnete výběrem slunečních čoček o velikosti, která pokrývá celou oblast okolo očí. Ochráníte tak také vysoce citlivou pokožku okolo očí.
UV ochrana pro děti
Většina dětí miluje letní hrátky venku. Dětské oči však jsou na UV záření extrémně citlivé, a proto vyžadují důslednou ochranu. To se vztahuje na dětskou pokožku a zejména oči. Rodiče by proto vždy měli zajistit, aby jejich potomci nosili kvalitní, odolné sluneční brýle nebo klasické brýle s UV ochranou a také ochranné oblečení a opalovací krém. I dětské sluneční brýle lze osadit čočkami na předpis. Tip pro vás: nechte výběr slunečních brýlí alespoň částečně na dítěti – takto je dítě bude nosit raději (s největší pravděpodobností).
U dětí mladších jednoho roku odborníci nedoporučují vystavení slunci, protože sítnice v tomto věku nemá téměř žádnou ochranu před UV zářením. Pokud máte takto malé dítě, doporučujeme dítěti nasadit klobouček s širokým okrajem nebo používat kočárek se stínidlem, aby dítě a jeho citlivé oči byly alespoň částečně chráněny. Jak bylo ale uvedeno výše, 50 % UV záření proniká do oka i ve stínu. Množství UV záření přítomného ve stínu se odvíjí od toho, kolik UV světla dokáže proniknout stínícím prvkem: střecha například poskytne lepší stín než levný slunečník. Dodatečnou ochranu vždy poskytnou sluneční brýle pro děti. A nezapomeňte, to platí i pro zamračené dny – UV světlem jsme obklopeni, i když je obloha zatažená!
-
1
Celá řada zdravotních organizací a studií doporučují pokročilou UV ochranu do vlnové délky až 400 nm. Patří mezi ně Světová zdravotnická organizace (WHO) a Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP); Health Physics. (2004): 87(2) 171-186, Americká konference státních a průmyslových hygieniků (ACGIH), ISO 21348 (definice spektrálních kategorií slunečního záření), australská norma slunečních brýlových čoček AS/NZS 1067:2003