Jaké sluneční brýle jsou vhodné pro vaši oblíbenou činnost?
Pro každou příležitost existují vhodné sluneční brýle
Více než dobrý vzhled: kvalitní sluneční brýle jsou více než stylovým doplňkem – pomáhají také zajistit optimální vidění na ostrém slunci a oči chrání před škodlivým UV zářením. Nicméně ne všechny sluneční brýle jsou vhodné do každé situace. Ať sportujete, trávíte čas na pláži, nebo směřujete do hor – existuje celá řada faktorů, jež byste měli mít na paměti podle toho, kdy sluneční brýle budete nosit. S výběrem těch pravých slunečních brýlí pro vaše potřeby vám pomohou naše kategorie sluneční ochrany. Vysvětlíme, jakou úroveň ochrany potřebujete, jak se různé kategorie sluneční ochrany liší a jaké sluneční brýle jsou nejvhodnější pro konkrétní činnost.
Ochrana, styl a pohodlí po celý rok
S dobrými slunečními brýlemi si užijete jen tu slunnou stránku života. To však vyžaduje sluneční brýlové čočky, které vyhoví vašim potřebám a každodenní praxi. Mějte na paměti, že čím lépe jsou sluneční brýle přizpůsobeny konkrétnímu nositeli, tím pohodlněji se budou nosit. Takže pokud jsou vaše oči citlivé na ostré světlo, měli byste volit spíše z tmavších odstínů. Světlé a přechodové odstíny jsou ideální do oblačnosti s trochou slunce, zatímco tmavé odstíny vaše oči ochrání na ostrém slunci.
Upozornění: při výběru slunečních brýlí nebo dioptrických barevných brýlí se přesvědčte, zda poskytují úplnou UV ochranu do vlnové délky až 400 nm1. Sluneční brýlové čočky ZEISS tuto ochranu nabízí – bez výjimek. A jejich výhody tímto nekončí: jsou-li doplněny vhodnými úpravami, zlepšují tyto čočky vnímání barev a kontrastu a minimalizují nepříjemné oslnění od slunce nebo rušivé světelné odrazy.
Sluneční brýle, které se přizpůsobí
Každý nositel brýlí ví, že bez brýlí není ostré vidění. Proto je vhodné mít sluneční brýle zhotovené dle vašeho předpisu. Tyto brýle jsou však často příliš tmavé – když vejdete do obchodu, přesunete se ze slunce do stínu nebo když se při sportování venku najednou stáhnou mraky. Sundat si brýle ale nic neřeší, protože pak nevidíte ostře a oči nejsou chráněné. Takže nezbývá, než brýle neustále střídat? To má do pohodlnosti daleko. Se slunečními brýlovými čočkami AdaptiveSun značky ZEISS získáte sluneční brýle, které se přizpůsobí konkrétní situaci: čočky se na slabším světle vyjasní a zajistí trvale optimální vidění, aniž by byly úplně čiré. Na rozdíl od tradičních samozabarvovacích čoček vaše sluneční brýle budou nadále fungovat jako sluneční brýle – zůstanou trendy, stylové a samozřejmě s úplnou UV ochranou do vlnové délky až 400 nm.
Pamatujte: UV světlo vám může poškodit oči, i když je venku zamračeno. Oči by měly chránit čiré brýlové čočky s UV ochranou. Zjistěte více o UV ochraně čirých brýlových čoček zde...
Které sluneční brýle jsou vhodné do které situace?
V zásadě rozlišujeme tři hlavní situace, kdy potřebujete sluneční brýle: ve městě, při řízení a při sportování. Optimální odstín existuje do každé situace, aby vaše sluneční brýle nebyly ani příliš tmavé, ani příliš světlé. Můžete vybírat z odstínů s absorpcí světla 0 až 97 procent – v souladu s intenzitou světla a situacemi, kdy sluneční brýle budete nosit.
Jak vidíte, pro každou činnost, ať venku, na golfovém hřišti, nebo v horách, existují optimální sluneční brýle. Pokud si nejste jistí, jaký odstín nebo barva je pro vás nejlepší, promluvte si se svým optikem. Ať už si zvolíte jakýkoli odstín, ubezpečte se, aby čočky obsahovaly tvrdou povrchovou úpravu, která je ochrání před poškrábáním, a antireflexní povrchovou úpravu, která zabrání nepříjemným odrazům.
Přehled výhod
-
1
Celá řada zdravotních organizací a studií doporučují pokročilou UV ochranu do vlnové délky až 400 nm. Patří mezi ně Světová zdravotnická organizace (WHO) a Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP); Health Physics. (2004): 87(2) 171-186, American Conference of Governmental and Industrial Hygienists (ACGIH), ISO 21348 (definitions of Solar Irradiance Spectral Categories), Australian Sunlens Standard AS/NZS 1067:2003