Zdraví + prevence

Jak najít dobrého optika?

Poradíme vám, co je důležité – od prvního vyšetření zraku po přizpůsobení brýlových čoček

23 listopadu 2022

Špičkové vybavení, hluboké odborné znalosti, individuální konzultace a trocha smyslu pro módu – dobrého optika poznáte různými způsoby. LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje: jak poznáte dobrého optika od ostatních – od vyšetření zraku po přizpůsobení brýlových čoček? Jak najít optika ve svém okolí? Jak funguje vyšetření zraku? Jak dosáhnete toho nejlepšího možného výsledku?

  • Jak najít dobrého optika?

Jak poznáte dobrého optika?

Optiků je celá řada, ale ne všichni pracují se stejnými standardy kvality, stejnou filozofií a v rámci stejné specializace. Výrazně se mohou lišit i jejich odborné znalosti, vybavení i kvalita konzultace. Výběr nových brýlí a konkrétního optika jsou navíc vždy velice osobní volbou – stejně jako výběr doktora. Proto by váš optik měl být nejenom odborníkem ve svém oboru, ale měl by být také přátelský. Dali jsme dohromady ty nejdůležitější body, které vám pomohou s výběrem dobrého optika.

Kontrola po telefonu

Jakmile najdete optika, o němž si myslíte, že bude přátelský – např. na internetu nebo pomocí naší funkce vyhledávání – doporučujeme si vše nejprve ověřit po telefonu. Po hovoru se svým potencionálním optikem okamžitě poznáte, jestli jste si „sedli“ a jestli si optik udělal čas na zodpovězení vašich dotazů. Nespěchejte a optikovi sdělte své představy. Zeptejte se, jaké systémy používá k analýze očí pacientů a napasování obrub, např. pro refrakci nebo centraci brýlových čoček. Inovativní systémy ve srovnání s těmi tradičními nabízí výrazně přesnější analýzu zraku a přizpůsobení brýlových čoček oku nositele. Pokud máte pocit, že vám optik neposkytl uspokojující odpovědi, návštěvu si nedomlouvejte. Hledejte dále, než najdete optika, který si udělá čas na zodpovězení všech vašich otázek.

Na prvním dojmu záleží

Po příchodu se u optika porozhlédněte. Máte kladné pocity? Je dané prostřední příjemné, čisté a upravené? Jedná se o místo, kde vám nebude vadit strávit hodinu či dvě?
Po příchodu se u optika porozhlédněte.

Na čem záleží nejvíce? – Čas

Nejdůležitější součástí nákupu nových brýlí je vyhledání optika, který si na vás udělá dostatek času a poskytne vám podrobnou konzultaci. Každé oko je jedinečné a kvalitní brýle jsou stejně unikátní jako otisk prstu. Dobrý zrak přes nové brýle ovlivňuje celá řada faktorů, což je další důvod, proč je důkladné konzultaci a vyjasnění všech dotazů optikem, přikládána taková důležitost. Nalezení těch pravých brýlových čoček trvá – váš optik by měl být připraven s vámi tento čas strávit. Pokud se váš optik zdá ve stresu nebo netrpělivý, pokud používá pouze odborný žargon, kterému nerozumíte nebo který nevysvětlí, konzultaci doporučujeme ukončit a odejít jinam.

  • Vaše anamnéza (vytvoření vašeho osobního zrakového profilu)

    Konzultace by měla začít důkladnou anamnézou. Dobrý optik např. bude chtít vědět, kam své nové brýle budete nosit. Hledáte brýle pro každodenní nošení nebo byste rádi brýle na práci, řízení nebo jako speciální zrakovou pomůcku? Podrobně popište místo, kde budete nové brýle používat. Máte nějaké oční vady? A pokud už brýle máte: Co máte na svých starých brýlí rádi? Co na nich nemáte rádi?

    Nezapomeňte: pokud máte pocit, že váš optik zbytečně spěchá, přišli jste na špatné místo. Důkladná anamnéza může hravě zabrat čtvrt hodiny.

  • Měření očí

    Po provedení anamnézy optik začne s objektivním měřením vašeho zraku, na základě něhož určí váš předpis. Dobrý optik pracuje se špičkovými měřícími nástroji, jakým je např. systém i.Profiler®plus   společnosti ZEISS. V případě tohoto systému se díváte do stroje a jednoduše se soustředíte na konkrétní bod v obraze. Je to velmi jednoduché a během chvíle je vytvořen profil vašeho zraku připomínající 3D otisk prstu. Takto je možné zjistit každý nepatrný detail vašeho zraku, včetně odchylek od normy, zvláštností, povrchových vlastností a jak dobře vidíte v noci. Tyto faktory jsou důležité a při volbě vašich budoucích brýlových čoček hrají klíčovou roli.

    Subjektivní refrakce

    I když systém i.Profiler zachytí každý detail vašeho zraku, k určení rozlišovací schopnosti oka je zapotřebí další analýzy: subjektivní refrakce. Tento termín označuje „tradiční“ měření očí prováděné optikem. Do obrub jsou umístěny čočky s různým počtem dioptrií a poté je proveden test, jak dobře s nimi vidíte. Pokud jste někdy nosili brýle, tento krok vám je dobře známý. Optik se vás např. ptá: „Přes kterou čočku vidíte ostřeji, pravou nebo levou?“ – A takto se pokračuje, dokud si nejste jistí, že jste dosáhli nejlepšího výsledku. Případně může přijít řada na „foropter“. Foropter je pomůcka připomínající neobyčejně velké brýle se zaměnitelnými čočkami s různými předpisy, které vám optik může umístit před obličej. Záměna čoček v obrubách je optikem provedena stisknutím tlačítka namísto ruční výměny.

    Mějte na paměti: pokud si nejste jistí, které čočky jsou lepší, nebo pokud stále nevidíte ostře a jasně, nezatajujte to! Optikovi to sdělte. Nebojte se, tento krok může trvat velmi dlouho. Pamatujte si: každé oko je jedinečné, což znamená, že někdo vhodné brýle najde rychleji a někdo k tomu může potřebovat trochu více času. Dobrý optik vás nebude pohánět, protože je jeho prací najít vám vhodné brýlové čočky, které vám pomohou k vynikajícímu zraku.

  • Výběr obrub a čoček

    Poté přichází část, na kterou se všichni těší nejvíce. Brýle jsou konec konců také módním doplňkem a vzhledem k široké škále velikostí a barev, ze kterých je možné vybírat, je konečné rozhodnutí vždy obtížné. Dobrý optik ví nejen, které obruby ideálně doplňují vaše obličejové rysy a brýlové čočky, ale také vám pomůže zúžit možné volby. Optik vám také ukáže, které obruby jsou nejvhodnější pro vaše zrakové potřeby. Většina lidí si totiž bohužel neuvědomuje, že ne každé obruby jsou vhodné pro všechny brýlové čočky. Optik by vám proto měl sdělit dostatečné množství informací o řešeních, povrchových úpravách i odstínech brýlových čoček. Dobrý optik vám rovněž nabídne dobré a vysoce kvalitní čočky. Přece jen jsou nejdůležitější součástí brýlí. Podle vašich konkrétních zrakových potřeb a způsobu používání brýlí vám optik navrhne vhodné možnosti, informuje vás o jejich výhodách a podrobnostech a dohlédne na to, abyste si užívali optimálního vidění a zároveň byli spokojeni s volbou obrub. Někdy jsou dokonale vhodné nenákladné čočky, např. čočky do brýlí na čtení. Dobrý optik vynikne nad ostatními, když vám vše krok po kroku vysvětlí, abyste jeho doporučení porozuměli. Pokud k tomuto nedojde, neváhejte a ptejte se. Pokud s vámi optik svou volbu obrub neprobere nebo vám brýlové čočky prodá bez vysvětlení, proč jsou pro vás nejvhodnější, není to pro něj dobrá vizitka. 

  • Přizpůsobení brýlí

    Posledním krokem před samotným nákupem je přizpůsobení vybraných obrub vašemu obličeji. Přizpůsobení je nesmírně důležité, protože žádné dvě tváře si nejsou podobné: každý má jinak postavený nos, oči a uši a každé oči mají jinou vzdálenost zornic. Liší se i zorný bod oka, což je místo, přes které se přes čočky díváte. Všechny tyto parametry je nutné změřit, protože jen tak může výrobce brýlových čoček vyrobit dokonale přizpůsobené čočky a zaručit vám tak optimální zrak.

Záruka a servis

Ptejte se na záruky a jejich trvání, např.: „Mohu své brýle donést na opravu?“a při zadávání objednávky se ujistěte, že jsou na účtence uvedeny všechny služby a jednotlivé ceny. Dobrý optik usiluje o to, abyste se svými novými brýlemi byli spokojení, a měl by vám nabídnout provedení veškerých možných vylepšení a dodatečných úprav.

Vydání

Při vydávání brýlí je zodpovědností optika zkontrolovat několik věcí, např.: Jak dobře celkově vidíte? Byly brýlové čočky a obruby optimálně přizpůsobeny? Mimořádně důležitá otázka v případě multifokální brýlových čoček zní: „Je centrace dokonale přesná“? „Jsou čočky pevně vloženy v obrubách?“ Pokud ne, optik musí provést potřebné změny. Totéž platí, když jsou hrany čoček při nošení brýlí příliš viditelné, když se vám brýle dobře nenosí nebo když vás příliš tlačí na nos nebo za ušima.

Zabýval-li se optik všemi těmito otázkami, pak je vaše hledání u konce: jste v dobrých rukou.

Vydání

Jak při vyšetření zraku dosáhnete těch nejlepších výsledků?

Mnoho nositelů brýlí zná ten pocit, když podstoupíte dvě zkoušky zraku za sebou a vyjdou vám rozdílné výsledky. Důvod: zrakový výkon našich očí se v průběhu dne mírně liší. Maximální odchylka obvykle činí 0,25 dioptrie. Objektivní měření pomocí systému ZEISS i.Profiler®plus  tyto rozdíly kompenzuje a v designu brýlových čoček s technologií i.Scription® s nimi počítá. Níže uvádíme naše tipy, jak při měření dosáhnout těch nejlepších výsledků:

  • Před prvním vyšetřením zraku se snažte být co nejodpočatější a nejuvolněnější. Čím méně času uběhlo od vašeho probuzení do návštěvy optika, tím méně „práce“ vaše oči odvedou.
  • Nositelé kontaktních čoček by měli po 24 hodin před vyšetřením zraku nosit brýle namísto čoček. Kontaktní čočky mění tvar rohovky, čímž během vyšetření zraku ovlivňují váš zrakový výkon.
  • Na vyšetření nechoďte s prázdným žaludkem ani žízniví. Nedostatek živin či dehydratace by mohly ovlivnit výsledek.
  • Na výkyvy zrakového výkonu může mít výrazný vliv také cukrovka. Diabetikům se doporučuje vyšetření zraku v různých obdobích dne a za určitých okolností.
  • Na zrakový výkon může mít vliv i užívání určitých léčiv. V závislosti na léku se doporučuje jeho užití až po vyšetření zraku.
  • Pokud se vás optik nezeptá, informujte jej o všech lécích, které berete, a také o všech vašich onemocněních, např. o cukrovce.
  • Vyšetření zraku dejte čas. Dobrému optikovi zabere analýza zraku přibližně hodinu, včetně konzultace.

Jak často byste měli chodit na oční vyšetření?

  • Dospělí bez problémů se zrakem či očních onemocnění by měli na vyšetření zraku docházet v následujících intervalech: osoby ve věku 20-39 let každých šest let, osoby starší 40 let každé dva až tři roky a osoby starší 65 let každý rok či dva.

  • Nositelům brýlí se vyšetření zraku optikem doporučuje každý rok. Optik by měl také zkontrolovat brýle, které nosíte, a podle potřeby je přerovnat. Bez ohledu na svůj věk či potíže s viděním byste si vždy měli nechat vyšetřit zrak, když zjistíte, že hůře vidíte, nebo si všimnete, že pociťujete únavu očí častěji než obvykle.

  • Děti by měli na oční vyšetření docházet pravidelně od věku dvou až tří a půl let a poté před nástupem do školy a následně každé dva roky až do dospělosti. Jen takto je možné včas zjistit prvotní varovné signály zrakového postižení či onemocnění očí. Nedonošená nemluvňata a děti, jejichž rodiče či sourozenci šilhají či trpí vážným postižením zraku, by měli pravidelně docházet k očnímu lékaři na vyšetření zraku od šesti měsíců věku.

Sdílet tento článek