Zdraví + prevence

10 tipů pro zdravé oči

Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí.

18 dubna 2019
  • 10 tipů pro zdravé oči

Naše oči nebyly nikdy tak zatěžovány jako dnes. Dlouhodobé sledování obrazovky počítače, chytrého telefonu apod. nadměrně namáhá oči a může způsobovat syndrom suchého oka, pálení a zarudnutí očí a dokonce také bolesti hlavy, krku nebo zad. Při našem moderním životním stylu se málokdy díváme do dálky, nemrkáme tolik jako dříve a jídlo jíme většinou ve spěchu, jak to čas dovolí. Věděli jste, že myopie (krátkozrakost) se zdá být spojena s intenzivní prací nablízko? Toto téma zkoumají vědci na celém světě. Přečtěte si, co můžete udělat, aby vaše oči zůstaly zdravé. Zde je našich 10 tipů pro zdravé oči a pro uvolněné vidění v každém věku.

Tip 1: Mrkejte

Dnes víme, že suché oči bývají způsobeny také tím, že málo mrkáme, nezavíráme dost často oční víčka. Mnoho hodin denně se díváme na obrazovky – obvykle velmi soustředěně a usilovně. Přitom mrkáme příliš málo na to, aby rohovka oka byla stále zvlhčována slznou tekutinou a tím chráněna před vysycháním. Mrknutí je vlastně zcela automatické jako dýchání. Člověk krátce a reflexně zavře a otevře víčka asi 10 až 15krát za minutu. Při práci u obrazovky nebo při čtení zapomínáme dostatečně mrkat, protože se hodně soustředíme. Podvědomě to potlačujeme. Vede to k tomu, že oči začnou během několika minut vysychat. Velice tenký slzný film na oku je nerovnoměrný, až je nakonec narušen. Vidění je potom neostré až rozmazané. Naše tělo se snaží kompenzovat špatné vidění upřeným pohledem. To způsobuje nejen nepohodlí očí, ale také únavu až bolesti hlavy. Co můžeme dělat? Vědomě při práci pravidelně mrkejte krátkým a pevným zavřením víček a jejich opětovným otevřením. Tím jsou také aktivovány tzv. meibomské žlázy na okraji víček. Meibomské žlázy produkují mastný sekret, který se mísí se slznou tekutinou, vylučovanou slznými žlázami, a zajišťuje, že se slzná tekutina příliš rychle neodpařuje. Oko je lépe zvlhčováno.

Tip 2: Naplánujte si přestávky na mrkání a pohled do dálky.

Tip 2: Naplánujte si přestávky na mrkání a pohled do dálky.

Pravidlo 20/20/20 velmi dobře zajistí, abyste se v pravidelných intervalech dívali do dálky. Každých 20 minut zaostřete na 20 sekund pohled na místo vzdálené asi 20 metrů. Můžete to provádět také v práci a zabránit tak nadměrnému namáhání očí. Jednoduše předstírejte, že nad něčím dumáte…

Tip 3: Vaše oči potřebují čerstvý vzduch.

Tip 3: Vaše oči potřebují čerstvý vzduch.

Stejně jako celý náš organismus potřebují i naše oči čerstvý vzduch. Procházka může pomoci uvolnit unavené oči. V zimním období bývají kanceláře přetopené, což vysušuje vzduch. Pokud sedíte delší dobu před obrazovkou, nezapomeňte občas vyvětrat místnost. Vlhkost vzduchu v místnostech pomůže zvýšit také miska s vodou nebo navlhčená látka na radiátorech.

Tip 4: Oči mají rády zelenou zeleninu.

Tip 4: Oči mají rády zelenou zeleninu.

Dříve se říkalo, že pro oči je dobré jíst mrkev. Předpokládalo se, že makulární pigment, tj. pigment, který se ve velké míře vyskytuje v makule – místě nejostřejšího vidění na sítnici – je tvořen beta-karotenem. Dnes jsme již o krok dále. Zjistilo se, že tento pigment se skládá z luteinu a zeaxantinu. Zařazení těchto dvou látek do stravy může pomoci zabránit makulární degeneraci související s věkem. Potraviny nejbohatší na lutein jsou zelené zelí, špenát, brokolice, rukola a bílé zelí – tedy zelená zelenina. Je však také známo, že lutein a zeaxanthin jsou deriváty beta-karotenu. Takže i mrkev je dobrá pro naše oči. Zdravá a vyvážená strava je obecně důležitá pro zrak i pro celý organismus.

Tip 5: Pití vody a dostatek spánku.

V případě suchých očí je velmi důležité hodně pít. Dva až tři litry vody nebo neslazeného čaje denně zajistí, že oči zůstanou dostatečně zvlhčené. Také dostatek spánku regeneruje oči. Optimální je sedm až osm hodin za noc. Je to potřebná přestávka pro nadměrně zatěžované oči. Důležité: Před spaním se vyhněte modrému světlu vyzařovanému obrazovkami. Modré světlo signalizuje vašemu tělu a očím: "Zůstaň vzhůru". Co takhle romantické světlo svíček? Světlo napomáhá řídit biologické hodiny vašeho těla, díky čemuž má prokazatelný dopad na lidský cyklus spánku a probuzení. Důležitou roli přitom hraje tělu vlastní hormon melatonin, známý také jako spánkový hormon. Při vystavení modrému světlu vyšlou speciální oční receptory požadavek na snížení tvorby melatoninu, což vás udržuje vzhůru. Menší množství modrého světla ve večerních hodinách znamená menší tvorbu melatoninu, díky čemuž pocítíte únavu a v klidu usnete.

Tip 6: Vyhýbejte se konzervantům.

Používejte kosmetiku a oční kapky pouze bez konzervačních látek. Váš optik, lékař nebo lékárník vám pomůže s jejich výběrem. Oční kapky musí být sterilní, aby se zabránilo očním infekcím. Oční kapky, které obsahují více než jednu dávku a jsou už otevřené, nepoužívejte v žádném případě po uplynutí stanovené doby použitelnosti. Jednorázové oční kapky jsou často vhodnějším řešením. Obecně platí, že sterilita je zaručena pouze po dobu použitelnosti, proto pro jistotu nepoužívejte oční kapky po uplynutí doby použitelnosti.

Každé oko má asi 70 žláz očního víčka nebo meibomických žláz, které jsou rozmístěny přes horní a dolní víčka.

Každé oko má asi 70 žláz očního víčka nebo meibomických žláz, které jsou rozmístěny přes horní a dolní víčka.

Tip 7: Masáž očí.

Cílená a jemná masáž víček je skvělá pro udržení správné kondice očních víček. Podporuje funkci žláz očního víčka pro dostatečnou tvorbu slzného filmu, který zabraňuje suchým očím.

  • Cvičení pro vaše oční víčka.
  • Cvičení pro vaše oční víčka.
  • Cvičení pro vaše oční víčka.

Cvičení pro vaše oční víčka. Takto to funguje:

  1. Zahřejte oční víčka, aby se zkapalnil viskózní zahuštěný sekret v meibomických žlázách. Můžete použít žínku namočenou v teplé vodě nebo gelovou masku, kterou krátce zahřejete v hrnci na sporáku nebo v troubě (max. 60 stupňů). Přiložte ji na oči na 7-10 minut a uvolněte se. Před nanesením masky si na vnitřní straně zápěstí zkontrolujte, že není příliš horká.
  2. Poté následuje masáž víček: Jemnými masážními pohyby rozetřete zkapalněný sekret meibomických žláz. Zavřete oči. Opatrně prstem zvedněte horní víčko shora dolů a zdola nahoru až ke štěrbině víčka. Několikrát to opakujte. Nakonec masírujte víčko pohybem dovnitř směrem k nosu.
  3. Po masáži byste měli oční víčka jemně očistit zvnějšku směrem dovnitř vatovým tampónem navlhčeným roztokem k čištění očí (horní víčko shora dolů, spodní víčko zdola nahoru až k štěrbině víčka).

Tip 8: Vyhýbejte se průvanu!

Pro oči je dobrý čerstvý vzduch, ale nikoli průvan. Vyvarujte se přímého průvanu z klimatizace nebo ventilátorů ve velmi klimatizovaných prostorách a v autech. Takto můžete účinně zabránit syndromu suchých očím a infekcím očí. Raději občas na chvíli otevřete okno nebo v létě zatemněte místnosti proti příliš silnému slunečnímu záření.

Tip 9: Chraňte se před sluncem!

Oči musíme chránit před škodlivými UV paprsky stejně jako kůži. UV světlo značně zatěžuje naše oči – nejen za slunečných dnů, ale i když je zataženo. UV záření se nevyhneme. Proto speciální krémy na opalování i mnohé pleťové krémy obsahují ochranu proti UV záření. Co někdy není tak samozřejmé, že také oči musí být chráněny před nebezpečnými UV paprsky. Stejně jako kůže mohou oči utrpět úpal nebo může dojít k trvalému poškození sítnice. V krajním případě se může vyskytnout následné poškození, jako je katarakta nebo o několik let později makulární degenerace související s věkem. Následkem intenzivního vystavení očí UV světlu může být dokonce rakovina očního víčka a oka. Proto byste měli zajistit, aby vaše brýle a sluneční brýle měly 100% ochranu před UV zářením.

Tip 10: Používejte vždy správné brýle.

Tip 10: Používejte vždy správné brýle.

Užívejte si života naplno. K tomu patří ostré a jasné vidění. Nechte si pravidelně kontrolovat zrak optikem nebo očním lékařem. Vyberte si brýle podle svých individuálních potřeb. K dispozici jsou vhodné brýlové čočky pro všechny požadavky. Například pro řízení automobilu, pro zajištění optimálního držení těla při práci nebo pro váš oblíbený sport.


Sdílet tento článek