10 tipů, jak nosit kontaktní čočky
Jaké kontaktní čočky jsou k dostání, co dovedou a co je důležité, aby vám zaručily lepší vidění?
Kontaktní čočky a brýle tvoří skvělý tým. Pro mnoho lidí znamenají větší svobodu a možnost žít aktivně a dynamicky, např. při sportování nebo na dovolené. Také dokážou skrýt skutečnost, že potřebujete dioptrickou korekci, a poskytnou vám přirozenější vzhled. Sepsali jsme seznam 10 tipů týkajících se nošení kontaktních čoček, které vám dlouhodobě pomohou udržovat vaše oči zdravé a uvolněné.
1. Jaké kontaktní čočky jsou vhodné pro koho?
Za prvé musíte vědět, zda lze váš předpis napravit kontaktními čočkami.
Kontaktní čočky dokážou napravit jak krátkozrakost (myopie) tak dalekozrakost (hypermetropie) a také další formy očních vad, např. astigmatismus a presbyopii. Není však možné do nich začlenit kompenzační prizma za účelem nápravy odchýlení jednoho z očí. Takové odchýlení se nazývá asociovaná heteroforie a lze jej napravit pouze brýlemi.
Kontaktní čočky lze rozdělit na měkké a tvrdé.
Měkké kontaktní čočky se dělí podle toho, jak dlouho je možné je nosit. To se nazývá modalita. Momentálně se předepisují 4 různé modality: denní kontaktní čočky, které se nosí po dobu jednoho dne, výměnné dvoutýdenní, měsíční a půlroční a také čočky s prodlouženým nošením, které lze nosit po dobu 30 dnů, aniž byste je museli vyndávat.
Existují dva hlavní typy tvrdých kontaktních čoček: standardní kontaktní čočky jsou osobně přizpůsobeny očím nositele a podle materiálu je lze používat jeden až dva roky. Nosí se během dne a na noc se sundávají. Ortokeratologické kontaktní čočky se nosí ve spánku a vyndávají ráno.
Tyto kontaktní čočky během noci mění tvar vaší rohovky, abyste se ráno obešli bez jakékoli zrakové pomůcky.
Stejně jako je tomu v případě brýlí, při předpisu kontaktních čoček je naprosto nezbytná asistence odborníka. Váš optik vám poskytne podrobné rady a probere s vámi, které kontaktní čočky budou pro vaše potřeby ty nejvhodnější. Poradí vám také, jak kontaktní čočky nasazovat a vyjímat, a doporučí vám nejlepší způsoby jejich čištění.
Pečujte o své zdraví: Jako nositelé kontaktních čoček byste měli pravidelně docházet k očnímu lékaři.
2. Čistota: priorita číslo jedna pro nositele kontaktních čoček!
Nebudete-li si čistit brýle, podepíše se to negativně na kvalitě vašeho vidění. Může vás to obtěžovat, ale není to škodlivé pro zdraví. V případě kontaktních čoček to ale neplatí. Čištění a péče mají nejvyšší prioritu, protože kontaktní čočky jsou usazeny přímo na oku. Ať to zní sebejasněji, před nasazováním nebo vyjímáním kontaktních čoček je důležité mýt si ruce.
Voda z kohoutku není sterilní. Proto vždy použijte na opláchnutí kontaktních čoček solný roztok a vhodný čisticí prostředek na očištění jak samotných čoček, tak jejich pouzdra. Pouzdro na kontaktní čočky měňte každý měsíc. Uzávěr nádoby s čisticím roztokem musí být vždy sterilní. Neměl by přijít do přímého kontaktu s prsty ani kontaktními čočkami. Nepoužívejte prošlé čisticí roztoky na kontaktní čočky. Kontaktní čočky po vyjmutí z očí okamžitě očistěte a vydezinfikujte. Nejprve ručně, než je vložíte do pouzdra.
Kontaktní čočky vždy skladujte hygienickým způsobem ve vhodném pouzdře. Roztok měňte po každém použití, aby zůstal sterilní. Na čištění a skladování čoček lze použít i víceúčelové roztoky. Je důležité používat vhodné čisticí roztoky pro vaše konkrétní kontaktní čočky, aby nedošlo ke škodlivé chemické reakci.
3. Jak dlouho by se kontaktní čočky měly nosit? Co je dobré pro oči?
Kontaktní čočky by se neměly nosit neustále. Dopřejte svým očím přestávku – a trochu čerstvého vzduchu. Odborníci obecně nedoporučují nosit kontaktní čočky déle než osm hodin.
Neexistuje však žádné psané pravidlo. Doba nošení může být u každého rozdílná a závisí také na typu a kvalitě kontaktních čoček. Vždy dodržujte uvedenou dobu nošení, pokyny k čištění a datum expirace, aby vám kontaktní čočky nedráždily oči. Před nákupem kontaktních čoček také doporučujeme zkontrolovat jejich propustnost kyslíku, která je pro dobu nošení kromě dalších faktorů rozhodující. Propustnost udává hodnota Dk (relativní dielektrická konstanta). Tuto hodnotu ovlivňuje materiál a v určité míře také teplota kontaktních čoček. Váš optik vám v tomto ohledu rád poradí.
Trvalé kontaktní čočky byly vyvinuty pro osoby alergické na roztok na kontaktní čočky. Vhodnost těchto čoček si ověřte u svého optika – budete je přeci jen nosit neustále po dobu 30 dnů, včetně nocí. Tyto čočky se během nošení nemusí čistit ani dezinfikovat.
Pokud vaše oči vykazují jakékoli známky zánětu či podráždění nebo pokud pociťujete bolest, kontaktní čočky si vyndejte a používejte brýle. Totéž proveďte, pokud máte zvýšenou teplotu nebo chřipku. Po zotavení z onemocnění je důležité zeptat se doktora, zda můžete nadále nosit stejné kontaktní čočky, nebo jestli byste je měli pro své vlastní bezpečí zlikvidovat. To je důležité zejména u měsíčních čoček nebo půlročních čoček.
4. Suché nebo unavené oči při nošení kontaktních čoček
Nelze popřít, že kontaktní čočky nabízí větší svobodu a nezávislost, ale mnoha nositelům způsobují jeden a tentýž problém: suché oči. Pomoci mohou kapky do očí. Ale ne všechny kapky jsou vhodné. O radu, které oční kapky jsou pro vaše kontaktní čočky nejvhodnější a jak často a v jakém dávkování byste je měli používat, požádejte své optika nebo oftalmologa. Ulevit může také střídání kontaktních čoček s brýlemi. Například večer po těžkém dni v kanceláři kontaktní čočky schovejte do pouzdra s dezinfekčním roztokem a nasaďte si raději brýle.
5. Týmová souhra: nikoli brýle NEBO kontaktní čočky, ale brýle A kontaktní čočky
Ze studií, které jsme ve společnosti ZEISS provedli, vyplynulo, že stále více lidí má kladný vztah také ke svým brýlím, kterých mají hned několik. Věděli jste, že existují brýlové čočky ZEISS, které byly speciálně vyvinuty, aby očím dodaly energii po nošení kontaktních čoček? Brýlové čočky ZEISS EnergizeMe poskytují nositelům kontaktních čoček více než typické brýle. Jejich inovativní design byl speciálně přizpůsoben zrakovým návykům nositelů kontaktních čoček a vidění v digitální světě.
6. Platí také opak: sport/plavání/prázdniny – v určitých situacích mohou pro nositele brýlí být zajímavou alternativou denní kontaktní čočky
V případě potřeby mohou nositelé brýlí bez obav sáhnout po denních kontaktních čočkách – a to např. na dovolené nebo při sportování. Pokud kontaktní čočky nenosíte nebo je nosíte jen sporadicky, s výběrem vhodných kontaktních čočk vám samozřejmě rád poradí každý optik.
Nositelé kontaktních čoček potřebují také sluneční brýle.
Rozhodně si vyberte kontaktní čočky s integrovaným UV filtrem, aby vaše rohovka a vnitřní část očí byly chráněny před škodlivými UV paprsky. I s takovýmito čočkami byste však měli být s ohledem na UV světlo opatrní: kontaktní čočky nenabízí kompletní ochranu před UV zářením, protože kryjí pouze část oka. Sluneční brýle jsou tedy nezbytností i pro nositele kontaktních čoček.
7. Barevné kontaktní čočky pro zvláštní příležitosti
Barevné kontaktní čočky jsou skutečným hitem, ať jsou s dioptrickou korekcí či nikoli. Chcete na sebe na speciální akci upoutat pozornost svýma pronikavýma modrýma očima nebo sklidit úspěch na večeři se svýma svůdnýma zelenýma očima, které perfektně padnou k vašemu výstřednímu oblečení? Nebo doladit svůj halloweenský oblek zlověstnýma kočičíma očima? To vše vám umožní kontaktní čočky. Seberte odvahu – vyzkoušejte si je na vlastní kůži! Oči mnohdy řeknou více než tisíc slov. Péči o barevné kontaktní čočky je nutné věnovat stejnou pozornost jako u běžných čoček. Pro zajištění zdraví očí je nezapomeňte čistit vhodnými čisticími roztoky.
8. Kontaktní čočky přes noc – co na to odborníci?
Existují noci, během kterých se prostě nespí! A právě tehdy často zapomínáme, že máme stále nasazeny kontaktní čočky. Kam je ale během bujaré noci schovat? I v takových situacích nezapomeňte myslet na své oči a na nadcházející den. V takové dny – nebo spíše nocí – je nejvhodnější používat denní čočky. Ty samozřejmě vyžadují stejně pečlivé omytí rukou, aby nedošlo ke vzniku infekce. Hlavním problémem denních čoček ale nejsou špína nebo jejich ztráta. Po nošení je jednoduše vyhodíte a není třeba je dezinfikovat. Poutavé pak mohou být módní brýle s atraktivně tenkými čočkami. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete kontaktní čočky střídat s brýlemi.
9. Moderní vidění v digitálním světě – co se změnilo?
Rychle si projíždíte e-maily nebo zprávy na WhatsAppu, prohlížíte video na YouTube, telefonujete přes Skype s kamarádem nebo čtete knihu na tabletu. Digitální zařízení, jako jsou chytré telefony, e-čtečky, atd., dnes tvoří stejnou součást našich každodenních životů jako kabelka, noviny nebo klíče od auta. To však pro naše oči přináší mnohé výzvy. Na digitální zařízení se díváme z bližší vzdálenosti, než z jaké čteme knihy, a naše oči musí „přepínat“ mezi díváním se na blízko a na dálku mnohem častěji než v minulosti. Moderní vidění vyžadované digitální dobou na naše oči klade ty nejvyšší nároky. A oči nositelů kontaktních čoček nejsou výjimkou. Největší úlevu nabízí brýle! Dlouhé používání chytrého telefonu, tabletu nebo obdobného digitálního zařízení může vést k napětí a únavě očí. Brýlové čočky ZEISS EnergizeMe byly speciálně vyvinuty, aby vyhověly potřebám nositelů kontaktních čoček. Jsou totiž vybaveny technologií usnadňující čtení knih a displejů digitálních zařízení, a tudíž jsou skvělým prostředkem, jak předcházet únavě očí z digitálních zařízení.
10. Progresivní kontaktní čočky – více než jedna mohutnost
Presbyopie je stav, který s věkem postihne téměř všechny z nás. Potřebujeme progresivní brýlové čočky, jež umožní dívání se na blízko, na dálku a všude mezi tím. Vhodným řešením zde mohou být progresivní nebo multifokální kontaktní čočky. K dostání jsou různé verze. Nejjednodušším řešením je kombinování kontaktních čoček určených pro vidění na dálku s brýlemi na čtení. Nebo použití metody monovision, při které je jedno oko korigováno kontaktní čočkou pro vidění na blízko a druhé kontaktní čočkou pro vidění na dálku. Zbytek práce odvede návyk a mozek. Může však nepatrně utrpět vaše trojrozměrné vidění a rozdíl ve vidění vašeho pravého a levého oka nesmí být příliš velký.
Dalším řešením je „simultánní systém“, který vychází z používání kontaktních čoček kombinujících individuální mohutnosti na blízko a na dálku v jedné čočce, a to alternativně. Používají se různé designy. Mohutnosti na blízko a na dálku jsou u progresivních kontaktních čoček vždy uspořádány v kruzích. Existují provedení, kdy se mohutnost na dálku nachází uprostřed a mohutnost na blízko okolo. Existují dokonce i čočky, kdy je v kruhu obsažena přechodová zóna nebo kdy se mohutnosti střídají v každém kruhu. Obě mohutnosti jsou vnímány ve stejnou dobu. Náš mozek si zvykne na vidění toho „správného“ obrazu blízko i v dálce.
Důležitá informace: vyzkoušejte si to a vyhledejte radu odborníka. Ne každý se dokáže přizpůsobit tomuto typu čoček.