Proč jsou sluneční brýle velmi důležité i v zimě
Oslnivé světlo odrážející se od ledu a sněhu činí ze slunečních brýlí nezbytnou pomůcku i v zimních měsících
Čepice, rukavice, šála: když si představíme zimu, napadnou nás tyto základní doplňky. Ale jen málo lidí mezi ně zařadí sluneční brýle. Sluneční brýle jsou spíše letním doplňkem, že ano? Špatně! Ochrana očí je stejně důležitá v zimě jako během teplých měsíců. Je tomu tak, protože UV záření, které je pro naše oči tak nebezpečné, je obzvláště agresivní od listopadu do března.
Sluneční brýle jsou v létě nepostradatelnou součástí oblečení. A to nejenom, protože vypadají stylově, ale také protože oči chrání před ostrým světlem. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že škodlivé UV paprsky jsou mnohem nebezpečnější v zimě než v létě. Zelená krajina v létě odráží pouze 6 % slunečního svitu. V případě sněhu tato hodnota dosahuje téměř 95 %. Účinnou ochranu před záněty očí či vážnějšími stavy očím poskytují pouze sluneční brýle osazené kvalitními čočkami. Je tomu tak, protože sluneční světlo, které obsahuje vysoké množství UV energie, může způsobit poškození sítnice. To vše znamená, že peníze utracené za kvalitní sluneční brýle, jsou rozumnou investicí.
Věci, na které byste si při nákupu slunečních brýlí měli dávat pozor:
- Velmi důležité je CE označení. Tato značka je zárukou, že produkt poskytuje alespoň minimální úroveň ochrany. Podle nařízení EU se musí jednat o ochranu alespoň do vlnové délky 380 nm. Oko však i na této úrovni stále absorbuje 78 % záření.
- Brýlové čočky na předpis by proto měly ideálně nabízet širokospektrální UV ochranu nad 380 nm. Pouze čočky s touto úrovní ochrany dokážou filtrovat veškeré nebezpečné UV vlny.
- Sluneční brýle musí být dostatečně velké a také musí pasovat k velikosti a tvaru vašeho obličeje. Jen takto předejdete vstupu světla do očí ze strany a shora.
- Zvláště důležitou roli hraje absorpční koeficient. Musí být dostatečně vysoký. Tmavost slunečních brýlových čoček na předpis se odvíjí od osobní preference a také od toho, na co brýle budete používat, kde je budete nosit, jaký sport s nimi budete provádět a dalších faktorů. Váš optik vám rád poradí.
- Sluneční brýle je nejvhodnější nakupovat v optice. Z náhodných průzkumů opakovaně vyplývá, že sluneční brýle prodávané na ulici, jsou opatřeny padělanými označeními a mohou poškozovat zdraví.
Volba správné barvy
Důležitá je také volba správné barvy slunečních brýlových čoček. Brýlové čočky se dělí podle třídy nebo kategorie ochrany. Žluté, zelené a modré čočky se nedoporučují na zimu. Nabízí pouze třídu ochrany 0, 1 nebo 2, resp. náleží do kategorie S0, S1 nebo S2. Na zimu se doporučují šedé a hnědé brýlové čočky. Měly by mít třídu ochrany 3, resp. kategorii S3. Dostatečnou ochranu nabízí také ve sněžných podmínkách vysoko v horách. Brýlové čočky třídy 4, resp. kategorie S4, jsou k dispozici pro extrémně citlivé oči. Sluneční brýlové čočky této kategorie jsou nicméně zapotřebí pouze v případě extrémních hladin UV záření a nesmí se s nimi řídit.
Dejte si pozor na modré světlo
Dobré sluneční brýle by měly nabízet také adekvátní ochranu před modrým světlem. Modré světlo totiž může poškodit makulu, což je místo v oku, kde je zrak nejostřejší. Pokud už máte sluneční brýle a nejste si jistí, kolik modrého světla blokují, můžete požádat optika, aby vám to otestoval.
Rada pro zimní sportovce: pokud nosíte brýle, měli byste si nechat vyrobit lyžařské brýle podle svého předpisu, nebo si koupit lyžařské brýle dostatečně velké, aby se pod ně vešly i vaše dioptrické brýle. Některé modely nabízí pěnové hmoty ideální pro nositele brýlí a na straně mají prostor navíc, aby se do nich vešly brýlové obruby. Tyto lyžařské brýle dobře padnou a nebudou tlačit na dioptrické brýle pod nimi. Lyžařské brýle by měly být na stranách uzavřené, aby vás chránily před větrem.