Sport + volný čas

Ne všechny sluneční brýle jsou stejné

Lepší vidění vysvětluje, co byste měli vědět o UV ochraně, tónování, zrcadlových a polarizovaných čočkách a dalším, abyste si vybrali ty pravé sluneční brýle pro své konkrétní potřeby.

20 ledna 2022

Sluneční brýle jsou více než módním doplňkem – je důležité, aby vašim očím poskytovaly úplnou ochranu před UV zářením. Vaše sluneční brýle by navíc měly vyhovovat vašim potřebám, ať lyžujete, praktikujete vodní sporty nebo jednoduše venčíte psa v parku. Sluneční brýle si můžete přizpůsobit různými způsoby, různými typy čoček a povrchovými vrstvami. Níže uvádíme, na co byste se před koupí slunečních brýlí měli zaměřit.

  • Ne všechny sluneční brýle jsou stejné

Úplná ochrana proti UV záření

Když přijde na volbu slunečních brýlí, hlavní prioritou mnoha z nás jsou stylové obruby, které padnou k našemu tvaru obličeje. Výběr obrub a čoček je neomezený a snadno tak můžete zapomenout, proč vlastně sluneční brýle potřebujete – abyste své oči ochránili před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR).

UV paprsky jsou okolo nás celý den, každý den, v zimě i v létě, a i když je pod mrakem. Nadměrné vystavení UV záření může vést k akutnímu poškození zraku, např. fotokeratitidě (popálená rohovka) a spálení očního víčka. Také může způsobit chronické poškození oka, např. zákal a pterygium (bílá část oka začne přerůstat přes rohovku).1,2

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je přibližně 20 % očních zákalů způsobeno nebo zhoršeno UV zářením. Oční zákaly způsobují 48 % slepoty a celosvětově se tak řadí mezi hlavní příčinu nevidomosti.3

Sluneční brýle jsou více než módní doplněk – měly by vám oči chránit před škodlivými UV paprsky.

Sluneční brýle jsou více než módní doplněk – měly by vám oči chránit před škodlivými UV paprsky.

Proto je důležité zkontrolovat, zda sluneční brýle, které vlastníte nebo které se chystáte zakoupit, nabízí úplnou UV ochranu do vlnové délky až 400 nm. Měly by být opatřeny označením CE (které zaručuje, že brýle vyhovují základním bezpečnostním požadavkům evropských směrnic). Některé brýle mohou být dokonce označeny nálepkou UV400. Tato označení jsou obvykle uvedena na čočce slunečních brýlí v podobě nálepky či štítku, případně je s brýlemi dodána informační brožura. Vždy se však obraťte na svého optika, který vám potvrdí, zda brýle poskytují dostatečnou ochranu.

Tip: Mnoho slunečních brýlí nižší kvality může nést označení CE a poskytovat přiměřenou UV ochranu, nicméně čočky těchto brýlí jsou často vyráběny s pomocí nekvalitních výrobních technologií. Kvalitní sluneční brýle jsou vyřezávány, nikoli lisovány. Při lisování mohou vznikat proužky, bublinky či další nedokonalosti v čočkách, které mohou nepříznivě ovlivnit váš zrak a vést k únavě očí. Takové brýle vám mohou dočasně zlepšit vidění ve venkovním prostředí a na jasném světle, ale dlouhodobě vám nadělají spíše více škody než užitku.

Sluneční brýle na předpis

Máte-li problémy se zrakem, dioptrické brýle a kontaktní čočky nemusí být vždy tou nejpohodlnější volbou, zejména při řízení nebo trávení času venku. Čiré brýlové čočky vás nezbaví nepříjemného oslnivého světla a kontaktní čočky mohou vaše oči vysoušet a dráždit je, když je větrno. Nemluvě o pobytu na pláži, kdy vás mohou kvůli písku škrábat.

Brýle na předpis však při odpočinku u bazénu nebo vycházce do lesa nemusí být překážkou. Různé typy brýlových čoček totiž nabízí možnost provedení se slunečními čočkami. Ať trpíte krátkozrakostí nebo dalekozrakostí nebo nosíte progresivní, bifokální nebo varifokální brýlové čočky, kvalitní optik vám pomůže s výběrem slunečních brýlí vhodných podle vašeho předpisu. Sluneční brýle na předpis si můžete dále upravit pomocí polarizačních filtrů, speciálních povrchových vrstev, zrcadlových provedení a pevných či přechodových odstínů.

Tip: Při pořizování slunečních brýlí na předpis poskytněte svému optikovi co nejvíce informací. Optikovi sdělte, zda sluneční brýle budete používat při řízení, jaké sporty a činnosti s nimi plánujete provádět a jak často je chcete nosit. Jen takto získáte ty nejlepší individualizované brýlové čočky.

Polarizované sluneční brýle

Odrazy světla vytváří ostré oslnivé světlo, se kterým se nejčastěji setkáváme v okolí vody, mokrých povrchů či cest. Oslnivé světlo může být nebezpečné, zejména pro řidiče a ty, kteří sportují ve venkovním prostředí, např. cyklisty, běžce a lyžaře. Světelné vlny se odráží do všech směrů, když se ale světlo odráží od plochých povrchů, např. mokrých cest, světelné vlny se sjednotí a odráží se pouze v jednom směru (stanou se polarizovanými). Tento efekt lze použít k eliminaci oslnivého světla. Některé čočky slunečních brýlí obsahují polarizační filtry, které takové odrážené (vertikálně polarizované) světlo nepropouští. Při nošení těchto slunečních brýlí uvidíte vše bez nepříjemných odrazů. Polarizované sluneční brýle nejenom zlepšují zrakovou pohodu, ale také mohou zlepšit kontrastní vidění a živěji zprostředkovávat barvy. Proto jsou takové brýle vhodné pro mnoho venkovních aktivit. Polarizační filtry jsou k dispozici pro většinu typů slunečních brýlí s dioptriemi. Pro více informací se neváhejte obrátit na svého optika. 

Polarizační filtry mohou výrazně snížit nepříjemné oslnivé světlo a zlepšit vidění při řízení nebo provádění vodních sportů, lyžování, jízdě na kole či běhání.

Tip: Polarizované čočky nejsou vhodné do všech situací. Při nošení polarizačních brýlí můžete mít obtíže s prohlížením některých LCD displejů nebo palubních desek starších automobilů. Svému optikovi nezapomeňte sdělit, co přesně s polarizačními slunečními brýlemi zamýšlíte dělat, než si je zakoupíte. Také si vyžádejte otestování čoček ve „skutečných životních situacích“ a nejenom uvnitř obchodu nebo ordinaci. Projděte se ven a je-li to možné, podívejte se na palubní desku svého automobilu.

Speciální odstíny

Do módy se vrací sluneční brýle se světlými čočkami ve stylu 90. let!
Sluneční brýle (i ty na předpis) je možné opatřit čočkami v jakékoli barvě a odstínu, který vás napadne, od světle růžové po modrou, žlutou nebo zelenou. Kromě toho, že jdou do módy, tónované čočky mohou být vhodné také pro sportování (více informací níže).

Tónované čočky jsou k dostání také v konzervativnějších odstínech, jako je šedá či hnědá, a většinu barev lze získat s přechodovým odstínem – shora dolů odstín slábne, nebo s dvojitým přechodem měnícím se z jedné barvy na jinou. Takové sluneční brýle jsou pohodlné zejména v situacích, kdy se světlené podmínky v horní části čočky a spodní části čočky liší, tedy např. při řízení. Čočka ztmavená směrem nahoru umožňuje řidičům jasnější pohled na cestu a minimalizuje oslepující světlo, zatímco světlejší spodní část usnadňuje sledování palubní desky uvnitř vozidla.

Vice o speciální odstíny

Některé barevné čočky mají svá omezení a nelze je nosit pro všechny příležitosti. Možná jste se někdy setkali nebo od svého optika slyšeli o tzv. „kategoriích čoček“. Tyto kategorie se mezi čočkami liší. Funguje to následovně:

Kategorie čoček

Popis

0

Čiré nebo bezpečnostní čočky, které nejsou tónované a jsou nejvhodnější do situací, kdy uživatel potřebuje jasně vidět.

1

Lehké módní odstíny pro jedinečný styl, které obvykle filtrují nízké intenzity světla.

2

Střední odstíny filtrující střední intenzity světla. Do této kategorie spadá mnoho slunečních brýlí a obvykle poskytují úplnou UV ochranu (to si vždy potvrďte se svým optikem).

3

Tyto čočky blokují ještě více viditelného světla než čočky kategorie 2 a jsou vhodné do situací, kde se vyskytuje ostré světlo. Čočky kategorie 3 jsou vhodné do zaoblených obrub (požadujte konkrétně zaoblené čočky) pro sportování a vodní sporty.

4

Čočky kategorie 4 filtrují 92 % a více viditelného světla. Nejsou vhodné pro řízení a doporučují se pro konkrétní použití a extrémní podmínky, např. turistiku po ledovci.

Tip: Ne všechny tónované čočky jsou vhodné pro řízení, protože některé barvy mohou snižovat vaši schopnost rozpoznat dopravní situaci či světelnou signalizaci. Barvy s absorpcí světla vyšší než 25 % (kategorie 2 a vyšší) nejsou pro řízení vhodné.

Samozabarvovací brýlové čočky

Možná už jste slyšeli o brýlových čočkách reagujících na světlo, které se jinak také nazývají fotochromatické, samozabarvovací nebo variabilní. Jedná se o čiré či jemně tónované čočky, které se ztmaví v reakci na UV světlo. Takové čočky jsou pohodlné zejména pro osoby s dioptrickou korekcí, které tak nemusí neustále střídat své klasické dioptrické brýle a dioptrické sluneční brýle.

Sluneční brýle poskytují zrakové pohodlí pouze do určité míry. S neustále se měnícími světelnými podmínkami se vám někdy sluneční brýle mohou ve stínu zdát příliš tmavé nebo příliš světlé na ostrém slunci. V takovýchto situacích můžete přirozeně reagovat tak, že si sluneční brýle sundáte a oči tak nebudete mít chráněny.

Fotochromatická technologie urazila dlouhou cestu a chytré sluneční čočky jako např. ZEISS PhotoFusion X jsou specificky navrženy tak, že upravují svou barevnou intenzitu podle vystavení UV záření. Čočky jsou už tónované a aktivují se na jasném slunci, kdy se za několik sekund změní z tmavých na tmavší. Ve stínu čočky opět zesvětlají, abyste lépe viděli, a vaše oči jsou nadále chráněny před škodlivým UV zářením. Tyto čočky jsou k dostání také s polarizačními filtry omezujícími ostré světlo a zvyšujícími zrakovou pohodu.

Tip: Stejně jako některé fotochromatické čočky se i čočky AdaptiveSun o mnoho ztmaví v chladném, slunečném prostředí a v extrémně chladném počasí mohou uživateli snížit viditelnost. Nejsou vhodné pro řízení kabrioletů, motocyklů, terénních vozů, sněžných skútrů či pro lyžování.

Zrcadlová vrstva nejenom vypadá dobře – také vám zlepší zrak, když je jasno, a výrazně omezí nepříjemné odrazy světla.

Zrcadlová vrstva nejenom vypadá dobře – také vám zlepší zrak, když je jasno, a výrazně omezí nepříjemné odrazy světla.

Zrcadlové sluneční brýle

Zrcadlovou vrstvu lze aplikovat na přední stranu slunečních brýlových čoček a je k dispozici v celé řadě odstínů. Kromě moderního vzhledu omezují zrcadlové vrstvy množství světla vstupujícího do čočky, a proto jsou ideální pro činnosti zahrnující velmi ostré světlo. Prémiové zrcadlové vrstvy jako ZEISS DuraVision Mirror také odpuzují špínu, takže už vás na pláži nebudou obtěžovat špinavé čočky.

Tip: Barvy zrcadlových vrstev slouží čistě k estetickým účelům a jsou aplikovány na čočku. Nemusíte mít strach, že vám zrcadlová úprava ovlivní zrak, nicméně barva čočky v kombinaci s konkrétní zrcadlovou povrchovou úpravou může mít vliv na vaše vidění. Vhodné kombinace proberte se svým optikem.

Upravené sportovní sluneční brýle mohou výrazně ovlivnit váš zrak a výkon.

Upravené sportovní sluneční brýle mohou výrazně ovlivnit váš zrak a výkon.

Ochrana očí pro sport

U většiny sportů je pro dobrý výkon vyžadován dobrý zrak. To může být náročné zejména u sportů prováděných venku, kde zrak může ovlivňovat ostré světlo, vítr, déšť a sníh. Kvalitní sportovní sluneční brýle musí vaše oči chránit před počasím, musí omezovat ostré světlo a zlepšovat kontrast.

Pokud sháníte sportovní sluneční brýle, se svým optikem proberte následující:

Konkrétní barevné odstíny: Pro konkrétní sporty se hodí konkrétní funkční odstíny čoček. Golfové sluneční brýle jsou často hnědé, jantarové nebo v barvě mědi, což hráčům pomáhá lépe vidět bílý míček na greenu. Sportovní střelci a myslivci často volí sluneční brýle se žlutými čočkami pro větší kontrast. Naopak sluneční brýle s modrými čočkami mohou být vhodné pro sporty, ve kterých se vyskytují žluté prvky, např. tenis a lukostřelba (žlutý míček a žlutý cíl).

Zaoblené čočky: Velké množství moderních sportovních obrub je „zaoblených“, což znamená, že se okolo očí a hlavy zahýbají, aby oči zcela zakryly a ze strany vpouštěly jen minimum světla. Ne všechny čočky jsou ale do zaoblených obrub vhodné a pokud čočky zvolíte špatně, můžete se potýkat se zrakovými odchylkami. Konkrétní optické chyby způsobené zaoblením pak musí být kompenzovány speciální optickou korekcí. O čočkách ZEISS Sports poskytujících optimální zrak v zaoblených obrubách si promluvte se svým optikem.

Odolnost proti nárazu: Ze zřejmých důvodů by sportovní sluneční brýle měly nabízet alespoň určitou odolnost proti nárazu, a to podle sportu, při kterém je chcete používat. Oblíbeným materiálem sportovních slunečních brýlí jsou polykarbonátové čočky.

Dětské oči jsou na UV záření citlivější, a proto je důležité jejich pokožku a oči před sluncem chránit.

Dětské sluneční brýle

Čočka dětského oka je průhlednější než čočka dospělého oka a propouští tak více UV záření. Do 20 let jsme navíc vystaveni až 50 % celkového UV záření, kterému čelíme do 60 let života. UV poškození se hromadí postupně. Je velmi důležité, aby si děti chránily zrak a nosily sluneční brýle už od4 let věku.

Většina možností úprav slunečních brýlí pro dospělé je k dispozici také pro dětské sluneční brýle. Na dětské sluneční brýle se navíc vztahují stejné standardy UV ochrany. Při výběru kvalitních čoček pro své dítě postupujte velmi pečlivě. Pro více informací se obraťte na svého optika.

Zjistěte více na téma: Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu


Sdílet tento článek


  • 1

    McCarty CA, Taylor HR. A review of the epidemiologic evidence. Linking ultraviolet radiation and cataracts. Dev Ophthalmol. 2002.

  • 2

    Moran, D. J., & Hollows, F. C. (1984). Pterygium and ultraviolet radiation: a positive correlation. British Journal of Ophthalmology. 68(5), 343-346.

  • 3

    Resnikoff, Serge et al. “Global data on visual impairment in the year 2002”Bulletin of the World Health Organization vol. 82,11 (2004): 844-51.

  • 4

    Green AC, Wallingford SC, McBride, P. Childhood exposure to ultraviolet radiation and harmful skin effects: Epidemiological evidence. Prog Biophys Mol Biol. 107(3): 349-355, December 2011.