Jsou progresivní brýlové čočky pro lovce efektivní?
Informace o tom, co pro vás mohou vaše brýle při lovu udělat.
„Progresivní brýlové čočky a lov? Protimluv sám o sobě!“ Seskupili jsme pár tipů, abychom vám ukázali, že se nejedná o protiklad a jak se můžete naučit milovat své lovecké brýle.
Vidět při lovu co možná nejlépe je stejně tak důležité jako v každodenním životě. Jste-li na lovu, chcete si užít přírody a chyceného úlovku, kdy však bezpečnost zůstává prioritou č. 1. Bohužel se to dříve či později stane nám všem: naše oči přestanou přeostřovat z blízka na dálku tak, jak na to byly kdysi zvyklé. U lovců je tomu nejinak. I oni si vyžadují vizuální podporu na blízko i na dálku. Jaké brýle jsou však pro lov ty nejvhodnější? Ne každý se při střelbě cítí být dostatečně jistý v běžných progresivních brýlových čočkách. Někdo preferuje jednoohniskové brýlové čočky či kontaktní čočky, zatímco jiný skoncuje se svými brýlemi nadobro. Mnozí lovci si nasadí své dioptrie na optický zaměřovač za užití dioptrického nastavení v rozmezí od -3,5 do +3 dioptrií.
V čem je při nošení progresivních brýlových čoček při střelbě problém?
Obecně platí, že je nutno rozlišovat mezi lovcem – se zbraní a optickým zaměřovačem – a sportovním střelcem, jenž potřebuje vidět skrze mušku a hledí. Pro sportovní střelce nejsou progresivní brýlové čočky běžně doporučovány. V tomto případě je pro vás nejlepší volbou jednoohnisková brýlová čočka, přizpůsobená vašim osobním pozorovacím vzdálenostem a přesnému zaměření při střelbě. To je důvod, proč si mnozí profesionální střelci berou svého optika na střelnici pro zaměření s sebou. Jinou možností je střelecká optika s clonou. Díváte se skrze malý otvor proto, aby muška a hledí byly jasně zřetelné, jakož i pro zlepšení hloubky ostrosti při pohledu na cíl. Oko, které nezaměřuje, je zčásti zakryto mléčnou/šedou clonou.
Vaše vizuální potřeby jsou odlišné při střelbě z pušky při použití zaměřovací optiky. Skrze optický zaměřovač je zapotřebí optimální pohled, protože lovci by na rozdíl od sportovních střelců měli být schopni vidět i zblízka – při bezpečném průchodu houštím, během čtení, při čekání atd., kdy vám jednoohnisková brýlová čočka neposkytne optimální vidění. Výsledkem je rozptýlenost a hluk při výměně brýlí či lov s nedokonalým viděním.
To je důvod, proč řada lovců nedá dopustit na progresivní brýlové čočky, a to i při lovu. Pro zaručení toho, že vaše progresivní brýlové čočky budou svou práci vykonávat náležitě, by váš optik měl zvolit design progresivních brýlových čoček, který zajistí, že vzdálenostní rozsah bude přizpůsoben pro střelbu s využitím optického zaměřovače. Důležité je nejen to, že každé oko je optimálně uzpůsobeno. Stejně tak důležité je i vaše binokulární vidění. Není-li interakce očí a nových progresivních brýlových čoček dokonalá, vaše vidění nebude optimální. Např.: jedním z možných nepříznivých důsledků je nadměrná korekce nedominantního oka.
Náš tip: při nákupu nových brýlí se ujistěte, že vaše brýlové čočky byly optimalizovány pro obě oči a že zvolené oblasti vidění vám nabízejí optimální vizuální řešení jak pro každodenní život, tak pro lov. Stabilní a velká oblast na dálku je nezbytná.
Jaké jsou ty pravé obruby pro lov?
Malé obruby vypadají dobře a módně, ujistěte se však, že jste pro své lovecké brýle zvolili větší obruby. Usnadňují pohled skrze optický zaměřovač – zejména když musíte jednat rychle. Obruby by vám neměly zrak omezovat, zejména kolem horního okraje brýlových čoček. Vždy se musíte i ujistit, že obruby nebrání pokrývce hlavy, kterou na lov nosíte, a že dokonale sedí! Není to jen nepříjemné, ale i nebezpečné, když jsou vaše brýle příliš těžké nebo vám kloužou z nosu. Velkým pomocníkem mohou být i sportovní brýle, připoutané k hlavě.
Materiál pro obruby by měl být robustní a pokud možno odolný. Totéž platí i o brýlových čočkách – ujistěte se, že jste zvolili pevné plastové brýlové čočky, aby zpětný ráz kulovnice či větve v podrostu brýlové čočky nepoškodily.
Jaké povrchové úpravy brýlové čočky byste měli zvolit?
Prémiová antireflexní úprava je důležitá pro zabránění rušivých odrazů na brýlové čočce. Lovíte-li v noci, čiré brýlové čočky jsou výhodou, neboť přispívají k tomu, že vaše okolí se jeví jako křišťálově čisté.
Vaše plastové brýlové čočky by měly mít co možná nejlepší tvrzenou vrstvu. To činí vaše brýle odolnějšími a vede k tomu, že na vašich vycházkách lesem déle vydrží.
V loveckých a střeleckých kruzích byla řada diskuzí ohledně barevných brýlových čoček. Obecně jsou preferovány tyto barvy:
- žlutá (za špatného či difuzního světla nebo je-li zataženo),
- rumělka (pro lepší 3D vidění),
- oranžová (za soumraku, pro lov v podrostu),
- bronzová či zlatá (pro lepší kontrast),
- purpurová (pro redukci zeleného pozadí).
Obecně platí, že účinky odstínů se liší od člověka k člověku. Neexistuje pevné pravidlo, až na to, že by na vás měla vybraná barva pocitově působit jako když jste doma.
Náš tip: vyzkoušejte si různé barvy! Poté si vyberte co možná nejjasnější odstín. Měli byste se cítit pohodlně, aniž byste museli mhouřit oči.
Souhra brýlí, optického zaměřovače a dalekohledu
Při lovu vstupuje do hry trojí přesná optika: vaše brýle, optický zaměřovač a dalekohled. Všechny tři by měly být navzájem kompatibilní. Při používání optického zaměřovače a dalekohledu v případě nošení brýlí byste se měli cítit pohodlně. Brýlové čočky by se neměly dotýkat optického zaměřovače či dalekohledu a zornicová rozteč (PD) by měla být dostatečně veliká. To povede nejen k čistému vidění, ale zabrání i nárazu optického zaměřovače do brýlových čoček v důsledku zpětného rázu.
Náš tip: někteří ZEISS optici vám mohou dát rady ohledně optických zaměřovačů, dalekohledů a střeleckých dalekohledů.
Náš nejdůležitější tip:
Najděte optika, jemuž budete důvěřovat, a proberte s ním své vizuální požadavky v případě lovu, své problémy s viděním i typické pohledové vzdálenosti. Čím více toho svému optikovi sdělíte, tím optimálnější vaše brýle budou. Ideálně již má váš optik zkušenosti s brýlemi pro lovce.