Brýle pro vodní sporty
Ať už rádi jachtaříte, surfujete, potápíte se nebo plavete, odhalíme vám tajemství, jak mají vypadat optimální brýle pro vodní sporty?
Stříkající a slaná voda, extrémní oslnění a neustále se měnící světlo, to jsou jen některé z problémů, na něž narážejí designéři ochranných brýlí ve snaze poskytnout dokonalé vidění těm, kdo holdují vodním sportům a aktivitám. Jaké výhody brýle pro vodní sporty vlastně přinášejí? A jaké modely jsou pro surfaře, jachtaře, plavce a další vodní nadšence nejlepší?
Základní požadavky na brýle pro vodní sporty
Pokud rádi jachtaříte, potápíte se nebo surfujete, ochranné brýle, které jste si pro své vodní sporty zvolili, by měly poskytovat 100 % ochranu proti škodlivým UVA a UVB paprskům. U slunečních brýlí bez dioptrických čoček si všimněte označení CE a nápisu EN 1836:1997, abyste se ujistili, že jste náležitě chráněni. Pro vidění bez oslnění experti doporučují integrovaný polarizační filtr a čočky s kvalitní povrchovou úpravou, které jsou co nejodolnější proti opotřebení a vůči rozbití. Obruby by měly být pevné a robustní, vyrobené pokud možno ze silného, lehkého a nerozbitného materiálu. Sluneční brýle s čočkami ZEISS Skylet® jsou vynikající volbou pro prakticky všechny druhy vodních sportů: k dostání v široké paletě odstínů a funkčním designu, který je ušitý přesně na míru aktivitám jako je plavání, surfování a jachtaření, tvoří dokonalý základ brýlí pro vodní sporty.
Jaké brýle pro vodní sporty jsou pro jachtaření a surfování nejvhodnější?
Sluneční svit vytváří na vodní hladině oslepující odlesky, což může vidění surfařů a jachtařů podstatně zhoršit. Proto jsou brýle pro vodní sporty s profesionální redukcí prudkého světla pro tyto druhy aktivit dobrou volbou. Čočky ZEISS Skylet® Sport v atraktivním hnědém odstínu, s ochranou proti slunci, jsou speciálně navrženy tak, aby vyhovovaly vysokým nárokům na kvalitu vidění, jež se při jachtaření a surfování vyžadují. Nadšenci vodních sportů ocení řešení, které spočívá v dokonale čistém vidění s vynikajícím zvýšením barevného kontrastu při mírném až intenzivním slunečním svitu. Nejen světlo a voda nám však namáhají oči – i ostrý vítr může působit problémy. Některé obruby brýlí pro vodní sporty mají snímatelné vnitřní vložky speciálně navržené pro ochranu před větrem, vyrobené obvykle z materiálu, jako je vodotěsná pěnová guma. Přináší to jak více pohodlí, tak i dlouhodobou ochranu očí proti bolestivému zánětu spojivek a rohovky.
Tip: Při volbě obrub a čoček na pro vodní sporty jsou experti zajedno v tom, že je lepší přiléhavá obruba, zabraňuje totiž průniku prudkého světla a odrazů, které by jinak ze stran nebo zdola mohly oči zasáhnout. Stejně důležité je vybrat si i nastavitelnou šňůrku, aby vám jachtařské nebo surfařské sluneční brýle vždy pohodlně a bezpečně seděly, bez sebemenšího nepohodlí. U intenzivních sportů, kde musí brýle dokonale sedět, se jako užitečný doplněk mohou ukázat gumová sedýlka a koncovky stranic. Mnoho nejnovějších modelů brýlí na pro surfařské a jachtařské nadšence přichází i s plovoucími obrubami, aby brýle zůstaly vždy na hladině a nepotopily se. Některé modely pak nabízejí speciální uzávěr, který stisknutím tlačítka umožňuje sejmout gumovou šňůrku ze stranic – ideální, když si ze svých slunečních brýlí na pro vodní sporty chcete okamžitě pořídit brýle volnočasové, navíc obrovské plus pro ty, co nosí brýle a museli by mít jinak v zásobě jedny náhradní.
Plavecké brýle s dioptrickými čočkami
Plavecké brýle nabízejí četné výhody pro vodní aktivity, chrání oči před chlorovou a slanou vodou a zabraňují průniku bakterií do očí při plavání v jezeře nebo v moři. Je však nutno pamatovat na několik důležitých aspektů. Snad nejzásadnějším doporučením je volba plaveckých brýlí, které ze všech stran sedí těsně, takže voda neproniká ani u nejnáročnějších aktivit. Nastavitelné šňůrky jsou zárukou optimálního pohodlí a umožní vám změnit nastavení nepropustnosti plaveckých brýlí dle potřeby. Každý odborník vám potvrdí, že zásadní je pro brýlové čočky jejich odstín. Plavecké brýle jsou k dostání i s dioptriemi dle individuálních potřeb. Většinu modelů lze dodat se standardními dioptrickými čočkami – více informací získáte od svého optika.
Pro potápěče: kontaktní čočky nebo potápěčské brýle s dioptrickými čočkami?
Hledáte-li při vodních sportech vizuální pomoc jen na několik dní – například na své příští dovolené – pak by mohly být nejlepším řešením jednorázové kontaktní čočky. Ztratíte-li je, budete minimálně frustrovaní a jeden náhradní pár můžete mít vždy po ruce. Potápěči, kteří nosí brýle, by vždy měli používat dioptrické čočky. Pro udržení vlastní rovnováhy jsou totiž naše oči stejně důležité jak pod vodou, tak na zemi. Nezkorigované chybné vidění může vést ke ztrátě rovnováhy – což je pro potápěče obzvlášť nebezpečné. Nutno ovšem dodat, že nošení kontaktních čoček pod potápěčskými brýlemi si vyžaduje jistý cvik, například v situacích, kdy se brýle naplní vodou. Holdujete-li potápění pravidelněji, jsou pro vás možná lepší volbou potápěčské brýle se zabroušenými dioptrickými brýlovými čočkami dle individuálních potřeb, abyste své vidění pod vodou korigovali. Váš oční optik vám ochotně poradí při rozhodování se, jaká varianta je pro vás ta nejlepší.