10 nejužitečnějších tipů pro výběr sportovních brýlí
Co byste měli mít na paměti při koupi sportovních brýlí? Zjistěte více, jak vylepšit svůj sportovní výkon a přitom si chránit zrak.
Pro dosažení toho nejlepšího výsledku při nošení sportovních brýlí hraje roli několik faktorů, mezi něž patří vhodný odstín, tvar a váš komfort při nošení. Běžné sportovní brýle často stačí – ale v případě určitých sportů či zrakových postižení vám brýle šité na míru mohou celkově prokázat mnohem větší službu, zejména když odpadá možnost nošení kontaktních čoček. Ale na co si dát při koupi sportovních brýlí pozor? A jak rozlišíte sportovní brýle od normálních brýlí? LEPŠÍ VIDĚNÍ má pro vás 10 tipů, jak vybrat ty pravé sportovní brýle.
-
Ve stručnosti uvádíme všechny kategorie – pět různých úrovní ochrany, které sportovní brýle poskytují:
Podle odstínu čoček obvykle rozlišujeme mezi pěti různými úrovněmi ochrany. Následující tabulka přehledně uvádí kategorie brýlí a jejich vhodnost do konkrétních podmínek.
Kategorie 0
Čiré nebo velmi čiré
Absorpce světla:
0–20 %Vhodné pro ochranu před hmyzem a větrem
Kategorie 1
Čiré až poločiré
Absorpce světla:
20–57 %Vhodné do oblačnosti s občasným slunečním svitem; zvyšují kontrast
Kategorie 2
Tmavé
Absorpce světla:
57–82 %Vhodné při běžném slunečním svitu, např. v létě
Kategorie 3
Velmi tmavé
Absorpce světla:
82–92 %Vhodné pro zimní sporty, pobyt na horách či na pláži
Kategorie 4
Extrémně tmavé a/nebo s reflexním povlakem
Absorpce světla:
92–97 %Vhodné pro světelné podmínky na ledovci, na vodě či na poušti (avšak nevhodné pro řízení!)
-
Jaký materiál je nejlepší?
Při koupi sportovních brýlí hraje nejdůležitější roli materiál jak čoček, tak obrub. Při sportu může dojít k vážnému poranění očí a sportovní brýle jsou zde proto, aby tomu předešly. I když se volba těch nejvhodnějších sportovních brýlí odvíjí od konkrétního sportu, základní principy jsou stejné.
Brýle by měly být co nejodolnější a zároveň co nejlehčí, měly by těsně padnout, ale zároveň být pohodlné. Na tváři by brýle měly být co nejblíže očím, aby k nim neproklouzlo rozptýlené světlo – současně by se však čočky neměly dotýkat řas. Brýle by měly být vyrobeny z materiálu, který se neštěpí a je co nejodolnější, přitom by však měl být poddajný a pružný. Tyto vlastnosti snižují riziko zranění, např. při pádu, kdy by se brýle měly „poddat“ namísto toho, aby se rozbily. Volba správného materiálu také výrazně ovlivňuje komfort nošení.
Praktická pomůcka: čím lehčí brýle jsou, tím pohodlněji budou na nose sedět. Z toho důvodu a také proto, že snižují riziko poranění, by volbou číslo jedna měly být čočky vyrobené z plastu (např. z polykarbonátu a polyamidu): oproti čočkám vyrobeným ze skla je lze vyrobit až o 50 % lehčí.
Poznámka: při výběru obrub se ubezpečte, že neobsahují žádné částice, které by mohly způsobit zranění, např. sklo či kovové části. Také nezapomeňte: velmi vhodný je také tvrdý povlak plastových čoček, který je ochrání před poškrábáním.
-
Z jakých odstínů lze vybírat?
V prvé řadě: odstín nejen snižuje intenzitu světla, které na oči dopadá, ale díky svým barevným vlastnostem také mění spektrální složení světla. Citlivost k barvám se u každého člověka liší, a proto odstíny brýlí vnímáme velice rozdílně. Volba toho správného odstínu je tudíž velmi individuální a ne každému nositeli brýlí bude příjemný každý odstín. Při volbě odstínu si dejte na čas a u optika vyzkoušejte různé možnosti.
Ať už si vyberete jakýkoli odstín, neměl by být příliš tmavý. Intenzita a barva musí odpovídat sportu a předpokládanému jasu. Představu si můžete udělat podle různých úrovní ochrany (viz. 1). Množství slunečního záření je obvykle vyšší při lyžování či hraní vodních sportů než při mnoha jiných venkovních aktivitách. Z toho důvodu by pro tyto aktivity měl být odstín čoček o něco tmavší. Doporučujeme také dodatečný zrcadlový povlak. Nadšenci do vodních sportů a také rybáři jistě ocení výhody plynoucí z polarizačního filtru čoček. Tato speciální povrchová úprava zmírňuje dráždivé odrazy světla, např. když se slunce opře do mokré vozovky, sněhu, vody či kovových povrchů. Výsledek: méně dráždivých odrazů, jasné a pohodlné vidění – i za ostrého slunečního svitu. Dodatečný vizuální komfort vám poskytne speciální odstín ZEISS Skylet: čočkám slunečních brýlí dodá vyšší kontrast a intenzivnější vnímání barev. Díky tomu lépe uvidíte, a to zejména za náročných vizuálních podmínek, např. na horách nebo na vodě.
-
V případě některých sportů je zapotřebí ještě další výbava, např. přilba. V takovémto případě byste dané vybavení měli mít při návštěvě optika s sebou. Jen takto bude možné zhodnotit situaci a nalézt ideální řešení. Pro tvar čoček a jejich následné napasování je velmi důležité také držení těla. Výborné vidění s novými brýlemi si užijete pouze s ideálním zorným úhlem. Ostrostřelcům, golfistům, lovcům a lukostřelcům by oční optika měla být pokud možno uzpůsobena přímo na místě, tj. na střelnici nebo na golfovém hřišti, po čemž by následovaly konečné úpravy u optika.
Poznámka: progresivní čočky, někdy nazývané také multifokální čočky, jsou dobrou volbou pro většinu sportů, včetně cyklistiky a bezmotorového létání. Pro golf však vhodné nejsou. Progresivní čočky jsou uzpůsobeny tak, aby fungovaly ve velmi konkrétní poloze. Golf však při přípravě střely vyžaduje neustálou změnu pohledu, s čímž je spojen pohyb hlavy a držení těla.
-
Ochrana čoček
U sportovních brýlí hrozí vyšší riziko poškození, protože jsou mnohem více opotřebovávány než klasické brýle s korekčními čočkami. Na sportovní brýle působí různé okolní podmínky a musí vydržet přenášení ve sportovní tašce – to vše materiál pravidelně prověřuje. Vhodná povrchová úprava poskytující ochranu před poškrábáním je proto v případě sportovních brýlí nutností. Pamatujte si: máte-li na brýlích škrábance, neváhejte s jejich výměnou – což je také dobrým důvodem, proč škrábancům předcházet. Tvrdý povlak, např. ZEISS DuraVision Platinum, vaše čočky nejen ochrání před poškozením, ale také účinně odrazí špínu a vodu, čímž usnadní denní péči o čočky. Vaše čočky tak zůstanou čisté po mnohem delší dobu a mnohem snáze je vyčistíte. Další nutnost: 100 % UV ochrana před UV-A a UV-B zářením. Většina brýlových čoček a čoček slunečních brýlí údajně UV ochranu poskytuje, nicméně vždy se najdou případy, kdy je daná ochrana nedostačující. Skutečnou UV ochranu vašich brýlí vám rád prověří váš optik. Tento problém se netýká kvalitních produktů (např. produktů od společnosti ZEISS). Ohledně vhodného řešení kontaktujte svého optika – rád vám pomůže.
-
Zamlžené brýle se mohou stát rizikem anebo během zápasu či závodu zapříčinit konkurenční nevýhodu. Při koupi sportovních brýlí se ubezpečte, zda jsou opatřeny účinnou cirkulací vzduchu, která zabraňuje mlžení čoček. Speciální povlak rovněž zajistí déle trvající čistotu čoček. ZEISS AntiFOG je nenákladný a snadno použitelný sprej: jednoduše jej nastříkejte na obě strany vyčištěných čoček, čímž předejdete nepříjemnému zamlžování – až po dobu 72 hodin.
-
Zaoblené brýle jsou nepostradatelné: poskytují efektivní všestrannou ochranu proti špíně, slunečnímu záření i malým prachovým částicím ve vzduchu, to vše při maximálně ostrém vidění i do stran.
Mějte prosím na paměti: i přes zaoblený tvar musí být vaše zraková vada perfektně napravena, aby nedocházelo k vizuálním zkreslením. I v případě čoček s velkým průměrem a silných zaoblených obrub by čočky sportovních brýlí měly být ploché a stabilní (např. s technologií ZEISS Cosmetic Edge®).
-
Pro dosažení maximální životnosti sportovních brýlí je důležité dodržovat několik základních pravidel. Stejně jako ostatní brýle ani ty sportovní dobře nesnáší dlouhodobé vystavení extrémnímu teplu. Vysoké teploty a teplotní výkyvy mohou poškodit obruby a povrchovou úpravu. Z toho důvodu se doporučuje sportovní brýle po užívání vždy odložit do ochranného pouzdra. Za slunečných dní sportovní brýle také nenechávejte v autě.
Podstatou věci je: čím více budete o brýle pečovat, tím déle vám vydrží. Používejte vhodné přípravky – usnadní vám čištění a pomohou dosáhnout co nejdelší životnosti.
-
K brýlím pro každodenní nošení není nutné přikupovat ještě sportovní brýle. Pohodlnou alternativou pro lyžování a vodní sporty by mohly být například denní kontaktní čočky anebo sportovní brýle s dioptriemi. Věděli jste, že denní čočky můžete bez problému nosit i při plavání? Díky podtlaku vám budou kontaktní čočky na očích pevně sedět. Je však nutné dbát určité opatrnosti – kontaktní čočky neposkytují dostatečnou ochranu před UV zářením, jelikož kryjí pouze část oka. Nositelé čoček by proto měli vždy mít po ruce kvalitní sluneční brýle s UV-A a UV-B ochranou.
-
Pohodlí uživatele kontaktních čoček ovlivňují tři důležité faktory: kvalita čoček, jak vám čočky padnou a důkladná péče s použitím vysoce kvalitních čistících roztoků. Bez ohledu na to, jaké kontaktní čočky si vyberete, měly by být předepsány vaším optometristou – stejně jako vaše brýle. Ten totiž určí, jak dobře na tom váš zrak je, změří vám zakřivení rohovky a zkontroluje stav vašeho slzného filmu. Podle toho všeho vám pak doporučí ideální kontaktní čočky.
Pamatujte si: čistota je pro nositele kontaktních čoček alfou a omegou! Nedostatečná hygiena či péče může vést k infekčním onemocněním očí způsobeným mikroby, viry anebo bakteriemi. Tato onemocnění jsou nejen bolestivá a výrazně sníží pohodlí nositele, ale mohou vaše oči také trvale poškodit. Když přijde na hygienu, nositelé kontaktních čoček by neměli dělat žádné kompromisy.
Tip pro vás: náš čistící roztok ZEISS All-in-one ADVANCE je kompatibilní se všemi měkkými kontaktními čočkami a přitom si zachovává svou šetrnost a účinnost proti mikrobům, virům a bakteriím.
Potřebujete speciální sportovní brýle? Máte speciální požadavky?
Požadujete-li speciální sportovní brýle anebo se potýkáte se specifickou oční vadou, váš optik vám rád poradí. Mnoho ZEISS optiků se specializuje na sportovní brýle a o své zkušenosti se s vámi rádi podělí – stačí se zeptat!