Řízení + mobilita

Více světla pro vaše vidění

Jeďte nadoraz, když jde o bezpečnost silničního provozu.

16 října 2020
  • Více světla pro vaše vidění

Období přechodu z podzimu na zimu je pro vaše obzvláště náročné: ráno a zvečera slunce visí nízko nad obzorem, dříve je tma; dlouhé fáze stmívání a časté mlhy vytvářejí překážky vašemu vidění – obzvláště tehdy, když řídíte. Druhé brýle mohou pomoci zlepšit vaše vidění v těchto náročných situacích.

Známý scénář: Sedíte za volantem na cestě domů po dlouhém, namáhavém dni v práci. Stmívá se a slunce už visí už tak nízko, že oslepuje vaše oči, zatímco se proplétáte s vaším vozem silným provozem. Přibližující se světla také způsobují odrazy. Můžete rozpoznávat vozidla v protějším směru, ale jen do té doby, než už není příliš pozdě. Vaše oči jsou přetažené. Uvědomujete si, že tyto situace ohrožují bezpečnost nejen vás, ale i jiných řidičů na silnici.

Brýle pro řízení vozidla

Abyste se bezpečně dostali domů i v budoucnu, navštivte vašeho optometristu. Doporučí vám speciální brýle, které budou plnit nejvyšší vizuální požadavky způsobované sníženou viditelností při setmění, změnách světelných podmínek a oslňujícím světle.

Vaše řidičské brýle by měly být vybaveny optimální ochranou proti oslňujícímu světlu a UV záření ve vaší individuální předepsané dioptrické hodnotě. Toto je způsob, jak se chránit proti odrazům a oslnění. Řešením jsou brýlové čočky s výbornou antireflexní vrstvou, jakož i polarizační a zabarvené čočky.

Co antireflexní vrstva způsobuje?

Brýlové čočky bez antireflexní vrstvy mohou účinkovat jako zrcadlo, což vede k jasně viditelným odrazům světla, což narušuje vaše vidění. Při řízení vozidla tyto odrazy přicházejí hlavně od protijedoucích účastníků silničního provozu v průběhu stmívání a v noci. Brýlové čočky s antireflexní vrstvou omezují tyto rušivé odrazy a poskytují průzračné, jasné vidění, vnímání bez kompromisů a oslabujícího oslňování řidiče. Existují tři úrovně antireflexních vrstev: „základní“, „střední“ a „vysoká“. Pro časté řízení za úsvitu, soumraku a v noci odborníci doporučují vysokou úroveň antireflexní úpravy na brýlových čočkách.

Jak pomáhají polarizační brýlové čočky?

Je to velmi jednoduché: Polarizační brýlové čočky mohou filtrovat odrazy – především od světlo odrážejících povrchů, jako jsou mokré silnice a vodní hladina. Výhody vám budou zřejmé v tom okamžiku, kdy začnete tyto čočky nosit: vaše vidění bude výrazně jasnější. Díky speciálnímu zabarvení bude vaše vidění také bohatší ve smyslu kontrastu a budete pociťovat zobrazení zářivějších barev. Budete schopni rozpoznávat protisměrný provoz jasněji a dříve na mokrých silnicích a také tehdy, když jiný řidič má zapnuta dálková světla.

UV ochrana a zabarvení

Ochrana proti UV záření může být také důležitá pro řidičské brýle. Poskytuje ochranu proti ultrafialovému záření, které může dlouhodobě poškozovat oči. Při kupování slunečních brýlí se ubezpečte, že mají označení CE jako značku kvality. Hnědé nebo šedé zabarvení se nejlépe hodí pro řízení, protože umožňuje řidičům rozpoznávat semafory, zastavovací světla nebo jiné signály co nejúčinněji a rychle, jak je to jen možné.

Mimochodem: Zabarvené brýlové čočky s odstupňovanými barvami mohou být pro řízení obzvláště příjemné. Spodní okraj těchto brýlí je světlejší, a proto usnadňuje lepší rozpoznávání prvků a informací zobrazovaných na palubní desce.

Na co bychom ještě měli pamatovat, když kupujeme nové řidičské brýle?

Každý je jiný. Proto vaše oči, vzdálenost mezi vašima očima a vaše specifické vidění jsou taktéž rozdílné. Samozřejmě, že se totéž vztahuje na způsob vašeho vidění, když řídíte. Někteří lidé otáčejí hlavu, aby viděli, co se děje za nimi, zatímco jiní pouze pohybují očima. Všechny tyto okolnosti hrají důležitou úlohu při výběru vašich brýlí a musí se brát v úvahu. Individuálně, na míru šité, obzvláště průzračné precizní brýlové čočky mohou tudíž zásadně zlepšit vaši zónu komfortního vidění a ulevit vašemu zraku.

S narůstajícím věkem se lidé stávají citlivějšími vůči prudkému světlu. Jejich zrakové vnímání se zhoršuje a narůstá pravděpodobnost vzniku nebezpečných situací. Náš tip: Necháváte si vyšetřit zrak pravidelně – alespoň tak často, jak často berete své auto na prohlídku? Podstupte zrakový test každé dva roky.

Váš optometrista vám také doporučí vhodnou obrubu pro vaše řidičské brýle. V ideálním případě byste si měli vybrat obrubu s malými orámováními a úzkými stranicemi, aby vaše zorné pole nebylo omezováno brýlemi, když řídíte. Velmi malé obruby s malými čočkami nebývají často ideální pro brýle, které budete nosit při řízení vozidla.


Sdílet tento článek