Řízení + mobilita

A najednou uvidíte více – dokonce i v noci a za snížené viditelnosti

24 listopadu 2021
  • Young Asian traveling backpacker in Khaosan Road night market in evening in Bangkok, Thailand

Rozpoznávání věcí ve tmě není nic jednoduchého – naše oči musí pracovat přesčas. Pro mnoho lidí je ostré vidění v noci nebo za slabého světla únavné; někteří by dokonce řekli, že trpí šeroslepostí. Brýlové čočky vybavené technologií ZEISS i.Scription mohou pomoci k lepšímu vidění za špatných světelných podmínek a zajistit tak ostřejší a jasnější vidění v noci a za slabého světla. Dále také omezí nepříjemné odrazy ostrého světla, poskytnout živější barvy a lepší vnímání kontrastu – i při řízení v noci.

S příchodem večera jsou naše oči obvykle velice unavené ze všeho, čím si přes den prošly. Pokud si lidé navíc připadají, že se potýkají s šeroslepostí, může to rychle přerůst k namáhání očí – a to nejen za volantem. Viditelnost obvykle snižují světelné paprsky, např. z pouličních lamp, odrazy světla, např. z výloh, a slabý zrak. Díky tomu se mnoho lidí cítí omezeně nebo v ohrožení a neradi pak v noci nebo v zimě vycházejí ven. Lidé často neformálně hovoří o tzv. šerosleposti. Ta nastává, když oči v noci nefungují, jak by měly, a lidé věci vidí jinak než v průběhu dne. Potíže se zrakem, které zůstávají přes den nepovšimnuty, se za slabého světla stávají skutečným problémem.

Jasnější vidění v noci.
Jasnější vidění v noci.

Brýlové čočky na boj s šeroslepostí?

Jak je možné tento problém vyřešit? Jedním z řešení jsou brýlové čočky vybavené technologií i.Scription®. Tyto čočky ve své konstrukci berou v úvahu poruchy vidění, které byly zatím bez povšimnutí, a zaručují ostřejší a lepší vidění a vyšší kontrast – zejména v noci a za slabého světla. Mnoha lidem, kteří nosí brýle, umožňují vidět lépe a pohodlněji. Pokud se jedná o vaše první brýle, velice rychle si na ně zvyknete.

Šeroslepost, o které hovoříme v souvislosti se špatným viděním za tmy nebo nepříjemnými pocity a pocitem únavy, ve skutečnosti znamená něco jiného. Šeroslepost je ve skutečnosti onemocnění nebo důsledek onemocnění. Osoby postižené tímto onemocněním vidí ve tmě nebo za slabého světla jen velmi málo nebo vůbec.

ZEISS i.Profiler plus je schopen měřit přes 1500 referenčních bodů oka za pouhých 60 sekund.

ZEISS i.Profiler plus je schopen měřit přes 1500 referenčních bodů oka za pouhých 60 sekund.

Technologie i.Scription® společnosti ZEISS – oční „otisky prstů“

Běžná vyšetření zraku u optika nebo v nemocnici vychází z toho, co lidé nosící brýle, ve skutečnosti vidí. Před výrobou brýlových čoček opatřených technologií ZEISS i.Scription jsou vaše oči vyšetřeny prostřednictvím subjektivní refrakce a pomocí speciálního měřicího přístroje: ZEISS i.Profiler plus. Na rozdíl od běžných procedur měření je tento systém schopen pomocí technologie vlnoplochy změřit vaše oči i s rozšířenou zornicí („noční zornicí“) a vygenerovat komplexní profil vašeho zraku. I když to může znít složitě, s použitím technologie vlnoplochy je to ve skutečnosti docela jednoduché. Světelné vlny („vlnoplocha“) jsou namířeny na oko a jejich odrazy jsou následně změřeny drobnými senzory. Takto je možné stanovit veškeré individuální vlastnosti vašich očí. Milník v oční analýze. V průběhu dne jsou zornice menší, protože do očí vstupuje více světla. Během noci se ale rozšíří. Běžná měřící zařízení analyzují pouze stav očí během dne. Problém je, že způsob, jakým se duhovka mění během noci, nelze do designu čoček vzít v potaz – zvětšená duhovka vede k nižší hloubce ostrosti. Zrakové problémy v periferních zónách, když jsou zornice rozšířené, jsou „připočteny“ ke zrakovým problémům, které lze měřit, když jsou zornice malé. Takže nošení běžných brýlových čoček může znamenat, že nevidíte ostře, když máte zornice rozšířené.

Tuto skutečnost potvrdil velký fanoušek inovace, optometrista Jürgen Jainta ze společnosti Optiker Schütz z německého města Pforzheim. Jürgen je přesvědčen, že pouze systém ZEISS i.Profiler plus může jemu a jeho kolegům skutečně pomoci určit, zda je pacientův zrak během dne – tedy s menšími zornicemi – stejný jako v noci s rozšířenými zornicemi.

Lepší vidění.
Lepší vidění.

Ostřejší a jasnější zrak s větším kontrastem

Analýza pomocí systému ZEISS i.Profiler plus vedle standardních zkoušek zraku, které obvykle zrak měří pouze během dne a při vysokém kontrastu, bere v potaz také změny světla, kontrastu, odrazů a barev. Takto je možné zhodnotit zrakovou ostrost osoby za různých světelných podmínek a kontrastů. Je to stejně složité jako otisk prstu, nicméně letmý pohled na systém v praxi vysvětlí vše: systém ZEISS i.Profiler plus využívá prostřednictvím infračerveného světla technologii vlnoplochy a na sítnici vysílá bod světla, pomocí kterého analyzuje optické vlastnosti pacientova oka. Světlo u každého z nás podléhá mnoha odchylkám, které jsou využity k vytvoření přesného obrazu oka a jeho vlastností. To zajišťuje přesné určení běžných vad zraku (např. krátkozrakost či dalekozrakost), ale také aberací vyšších řádů – vad, které mohou výrazně ovlivnit kvalitu vašeho zraku za tmy a za šera. Mnoho z těchto zrakových problémů nelze zjistit s použitím běžných měřících procesů, např. sférických aberací: světelné paprsky se lámou silněji na okraji čočky než v jejím středu, což vede k omezenému vnímání kontrastu. Další aberací vyššího řádu je asymetrická vada, při které se světelné paprsky lámou způsobem vytvářejícím něco jako chvost komety. Pokud tato vada není léčena, oba problémy mohou vést k potížím s viděním za slabého osvětlení či za tmy.

Lepší vnímání kontrastu.
Lepší vnímání kontrastu.

Stručně řečeno se jedná o zkoušku kombinující klasickou subjektivní a objektivní refrakci se systémem ZEISS i.Profiler plus, který bere v potaz veškeré aspekty vidění. První systémy tohoto druhu byly schopné analyzovat pouze několik částí oka, zatímco systém ZEISS i.Profiler plus je schopen měřit přes 1500 referenčních bodů oka za pouhých 60 sekund.

Optometrista Jürgen Jainta se k tomuto systému vyjádřil následovně: „Údaje měření můžeme využít ke zlepšení vidění v noci. Například vidíme, že osoba, která nosí brýle a při testu provedeném přes den se u ní prokázala krátkozrakost a optická mohutnost minus 1,5, ve skutečnosti potřebuje mohutnost minus 2,0, když jsou její zornice rozšířené. To vše, aby viděla ostřeji a v noci byla schopna vnímat vyšší kontrast.“

Takto jsme schopni vnímat jakousi optickou mapu očí – s mnoha informacemi, které mohou vylepšit zejména vidění v noci. Nenapravené problémy se zrakem příslušné osoby znevýhodňují, zejména za špatné viditelnosti. Pokud jsou dříve nezjištěné potíže se zrakem rozpoznány a napraveny vhodnými brýlemi, nositelé s nízkým stupněm šerosleposti či špatným viděním za tmy si mohou užívat lepšího vidění.

Precizní brýlové čočky vyrobené na zakázku

Po provedení přesné a důkladné analýzy očí pomocí systému ZEISS i.Profiler plus je výsledek pomocí inovativní technologie ZEISS i.Scription „převeden“ do brýlových čoček. Díky patentovanému designu čoček* a informacím shromážděným nad rámec subjektivní refrakce lze brýlové čočky opatřené technologií i.Scription® vyrábět v ještě větším souladu s očima nositele. Díky tomu je možné přesně určit počet dioptrií v nárůstech v setinách dioptrie (tedy 0,01). Porovnáváním čtvrtinových nárůstů (tj. 0,25) dioptrií pro běžné brýlové čočky je měření 25krát přesnější. Díky této technologii jsme schopni vyrábět přesné čočky s těmi nejlepšími možnými korekčními vlastnostmi. Tyto čočky vylepší zrakové pohodlí nejen v případě slabší šerosleposti a celkově poskytnou větší pocit bezpečí za slabého světla. Díky parametrům, které jsou vysoce přizpůsobené nositeli, tyto čočky umožňují ostřejší a pohodlnější vidění během dne a také lepší prostorovou orientaci, vnímání kontrastu a barev. Jinými slovy jsou perfektní pro ty, kteří nosí brýle a mají pocit, že trpí různými stupni šerosleposti, nebo se jednoduše v noci, za slabého světla, ale také během dne chtějí cítit pohodlněji.

Výhody pro progresivní brýlové čočky a další zrakové pomůcky

Technologie ZEISS i.Scription je dostupná také pro jednoohniskové a progresivní brýlové čočky. Obě verze využívají komplexní analýzy očí provedené pomocí systému i.Profiler plus® a následného přenosu údajů do čoček pomocí technologie i.Scription. Progresivní brýlové čočky vybavené technologií ZEISS i.Scription se například mohou pochlubit méně rozmazanými oblastmi a výrazně více oblastmi vidění – na blízko, střední vzdálenost a na dálku. Díky tomu patří nepříjemnosti jako efekt naklánění při pohybu očima nebo rozmazané vidění minulosti – nemluvě o výhodě snadné adaptace.

Optometrista Heinrich Raub hovoří o své zkušenosti s technologií ZEISS i.Scription: „Lepšímu výkonu se díky technologii i.Scription® těší zejména progresivní brýlové čočky. Tento přesnější způsob zjišťování zrakových potřeb povede k vyššímu pohodlí při čtení na blízkou vzdálenost a větším oblastem vidění na dálku.“

Technologie i.Scription – vidění ostré jako břitva, a to i při řízení

Technologii ZEISS i.Scription naleznete také v brýlových čočkách ZEISS DriveSafe. Tyto brýlové čočky byly vyvinuty speciálně pro řízení – během dne i noci – a zdokonalují jak ostrost, tak kontrast. Dále zlepšují zrak za nepříznivého počasí a omezují možná zkreslení na okraji čoček – zejména u progresivních čoček. Konečný důsledek: lepší vidění a přesnější odhad vzdáleností za stresujících podmínek za volantem, např. v noci, v dešti, mlze či chumelenici.

Přejete si zjistit více o jedinečném vidění, které vám zajistíme? Ať už potřebujete jednoohniskové nebo progresivní brýlové čočky s technologií i.Scription® společnosti ZEISS, stačí se obrátit na svého optika, který vám rád pomůže. 

Přístroj i.Profiler plus® je vhodné použít také pro nositele kontaktních čoček

Výhody analýzy provedené pomocí přístroje i.Profiler plus® nyní mohou využívat také nositelé kontaktních čoček. Systém stanovuje geometrii rohovky tak přesně, že vám váš optik doporučí dokonalé kontaktní čočky, které navíc přizpůsobí přesněji než kdy dříve.


Sdílet tento článek