Pracovní život

Počítačové brýle: Chraňte své oči, když pracujete

Jak zvládnout syndrom počítačového vidění

16 října 2017

Největší část pracovního dne trávíme u počítače. Během pandemie onemocnění COVID-19 se doba, kterou trávíme u obrazovek, ještě prodloužila díky video hovorům, on-line schůzkám a webinářům. To si vybírá daň na našich svalech, očích a nakonec to ovlivňuje naši produktivitu. LEPŠÍ VIDĚNÍ má pro vás tipy a informace o brýlích k počítači, plus opatření související se syndromem počítačového vidění.

  • Počítačové brýle: Chraňte své oči, když pracujete

Syndrom počítačového vidění nebo digitální únava očí

Termín syndrom počítačového vidění (CSV) popisuje problémy, které jsou následkem dlouhého používání počítačů, tabletů, elektronických čteček a chytrých telefonů. Také se nazývá digitální únava očí (DES), protože příznaky se neomezují jen na čas strávených před počítačovou obrazovkou.

Používání jakýchkoliv digitálních zařízení klade na Vaše oči zvláštní požadavky, které se liší od jakékoliv jiné zrakové aktivity. Musíte se bez přestávky a dlouhodobě zaměřovat na obrazovku nebo měnit pohled mezi zařízením, jako je váš telefon nebo tablet, a okolním prostředím. To může vést k únavě očí a horšímu zaostřování (změna zaostření mezi různými vzdálenostmi). Z tohoto důvodu často trpí zrakovými a pohybovými problémy lidé, kteří hojně používají digitální zařízení.

Podle Amerického optometristického sdružení patří mezi nejběžnější příznaky digitální únavy očí chabozrakost, bolesti hlavy, rozmazané vidění, suché oči nebo pálení očí, ale také bolest krku a ramen.1 Pokud jste starší 40 let, následkem postupné ztráty schopnosti zaostřit na blízké předměty mohou být i problémy se zaostřením, které se pojí s přibývajícím věkem (presbyopie). Dlouhá doba před obrazovkou tento diskomfort může ještě zhoršit.

Nastavte si své pracoviště co nejlépe

Zatímco stále více lidí pracuje z domova, je velice důležité mít náležitou domácí kancelář a vymezený prostor. Zrakové pohodlí i zrak při práci s počítačem mohou vylepšit ergonomický posed u obrazovky a správné brýle na recept.

Nastavte si své pracoviště co nejlépe

Židle a stůl

Nová pracovní židle nebo jen malá úprava nastavení židle mohou často učinit práci méně namáhavou. Ujistěte se, že přirozená křivka Vaší bederní páteře se může o židli opřít tak, abyste měli horní část zad pohodlně vyrovnanou.

Obecně platí, že byste mezi horní část stehen a spodní část stolu měli být schopni vložit pěst. Pokud mezi vašimi nohami a stolem není žádné místo, máte stůl příliš nízko a měli byste si židli buď upravit, nebo stůl o něco vyvýšit, třeba podložit knihami. Pokud máte mezi stolem a nohami příliš mnoho prostoru, nastavte židli, aby byla o něco výše.

Ujistěte se, že nohy máte rovně na podlaze a že nohy svírají vůči tělu úhel 90º. Pokud nejste příliš vysocí, zkuste použít podnožku, mohla by vylepšit vaši polohu sedu.

Obrazovka a klávesnice

Ujistěte se, že má vaše obrazovka co nejvyšší možnou obnovovací frekvenci a stabilitu obrazu. Nastavte si monitor, aby byl obraz dostatečně ostrý a měl vysoký kontrast. Také upravte velikost písma, abyste text snadno a pohodlně přečetli.

Horní část obrazovky by měla být o něco pod vodorovnou rovinou vašich očí a asi 50 cm od vašich očí. Otestujte vzdálenost, aby byla přibližně na délku paží.

Nastavení správné vzdálenosti a výšky může být o něco těžší v případě notebooků. Komfort může vylepšit přidání externích prvků, které můžete do notebooku zapojit, např. myš, klávesnice a monitor. Prodávají se také různé ergonomické podstavce na notebooky, které lze nastavit na pohodlnou výšku čtení i psaní. Mnoho z těchto podstavců lze také složit, takže si je můžete brát na cesty.

Když si nastavujete klávesnici, pamatujte, že byste při psaní měli být schopni opřít si předloktí nebo lokty o opěrky židle, aniž byste museli hrbit ramena. To samé platí při používání trackpadu nebo myši.

Brýle na recept

Pokud bez ustání zažíváte příznaky digitální únavy očí, je důležité zajít si na oční test nebo aktualizovat stávající brýle na recept. Je možné, že máte jen neřešenou refrakční chybu, kterou napraví vhodné brýlové čočky a zmírní vaše vnímané namožení oka.

Může se stát, že nové brýle zvýší vaši produktivitu. Z výzkumu totiž plyne, že nenapravené refrakční vady mají dopad na ekonomickou produktivitu.2

Brýle k počítači

Když váš běžný předpis nebo brýle na čtení nemají pozitivní účinek na namožené oko, může být vhodná doba zvážit počítačové brýle.
Pokud potřebujete lepší zrakový komfort, mohou být řešením brýle na počítač

Pokud potřebujete lepší zrakový komfort, mohou být řešením brýle na počítač

Proč speciální počítačové brýle?

Jednoohniskové nebo progresivní čočky obecně nejsou pro kancelářskou práci přizpůsobené. Brýle na čtení přináší optimální zrak na vzdálenost, která je příliš blízká pro práci na počítači. Progresivní čočky vyžadují, abyste se dívali skrze spodní oblast čočky. Takže při pohledu nahoru na obrazovku byste nepřirozeně nakláněli hlavu. Pokud nosíte tyto typy brýlových čoček do práce k počítači, existuje pravděpodobnost, že sedíte v nepřirozené poloze, což vede k bolestem hlavy a svalovému napěti.

Když denně pracujete u stolu, vaše oči potřebují podporu v prostřední zóně. o se víceméně týká vzdálenosti, ve které je vaše obrazovka umístěna. Je o něco dále než v případě pohledu na blízko (kniha nebo telefon) a blíže než pohled na dálku (když si díváte na něco v dálce nebo řídíte). Když zaostřujeme na tuto vzdálenost po delší dobu, naše oči mají tendenci sbíhat se, a to může být pro oční svaly dosti namáhavé.

Počítačové brýle jsou optimalizované pro střední oblast vidění. Navíc dokáží napravit jakékoli dodatečné refrakční vady, které můžete mít, např. presbyopii nebo astigmatismus s individualizovaným receptem.

Na co se dívat, když si kupujete počítačové brýle

  • Jak uvidíte zde, existují různé typy počítačových brýlí. Je důležité optikovi přesně sdělit, na co brýle budete používat, aby vám předpis upravil podle vašich potřeb.

  • Čím přesnější tyto procesy jsou, tím rychleji si na své nové brýlové čočky zvyknete. Vždy konzultujte u uznávaného optika, který předepisuje brýlové čočky od důvěryhodného dodavatele.

  • Vrstvy proti záření neboli antireflexní vrstvy (AR) se aplikují na brýlové čočky, aby zamezily nepříjemných odrazům od přední a zadní části čočky. Zrakové nepříjemnosti, jako je oslnění či odrazy, mohou snižovat zrakový komfort nositele a mohou přispívat ke vzniku příznaků digitální únavy očí. Prodiskutujte své možnosti antireflexních brýlí k počítači se svým optikem.

  • Některé brýle s filtrem modrého světla vytváří viditelný modrý/fialový odraz. To je evidentní zejména při video hovorech a souvisí to obvykle s tím, když je vrstva proti modrému světlu aplikovaná na povrch brýlové čočky. Pokud dbáte na vzhled, dívejte se spíše po čočkách se zabudovanou technologií modrého světla, jako je tomu například u brýlových čoček ZEISS BlueGuard. Ochrana proti modrému světlu je začleněna v samotných čočkach, takže k viditelným odrazům dochází jen minimálně.

Různé typy kancelářských čoček

Na výběr jsou různá provedení brýlových čoček pro počítačové brýle podle vizuálních potřeb, která vaše práce vyžaduje.

Obecně existují tři typy kanceláří:

  1. Pracovní stanice s počítačem a trocha kontaktu s ostatními zaměstnanci.
  2. Pracovní stanice, kde pracovník čte velké množství tištěného materiálu a dívá se na nákresy (např. architekti).
  3. Pracovní stanice se spoustou kontaktu s ostatními zaměstnanci a zákazníky, a k tomu určitá míra práce na počítači.

Podle vašich osobních potřeb vám optik přizpůsobí předpis o jeden z následujících typů brýlových čoček:

Near
Tohle provedení vám přinese přirozené vidění na blízkou, čtecí vzdálenost až do vzdálenosti 2 metrů. Tyto čočky jsou ideální pro intenzivní práci na počítači a čtení.

Room
Pohodlné vidění od vzdálenosti při čtení až po typickou pokojovou vzdálenost přibližně čtyř metrů. Je ideální, pokud pracujete u počítače a jste v kontaktu se zákazníky, protože si nemusíte brýle sundávat, když vstáváte od stolu a chodíte po pracovišti.

Book
Tyto brýlové čočky mají maximální vzdálenost jednoho metru, ale v porovnání s brýlemi na čtení vám poskytnou mnohem větší zorné pole pro pohodlné čtení.

Individual
Tyto počítačové brýlové čočky jsou zcela přizpůsobeny vašim osobním potřebám. Vzdálenost pohledu je přizpůsobena co nejpřesněji a do provedení čočky jsou započítány údaje o obrubách, tvar obličeje a také pracovní vzdálenost.

Brýle s filtrem modrého světla

Téměř všechna moderní zařízení vyzařují modré světlo, to může zvýšit vnímané příznaky digitální namáhy očí. 
Téměř všechna moderní zařízení vyzařují modré světlo, to může zvýšit vnímané příznaky digitální namáhy očí. 

Co je to modré světlo?

Viditelné světlo je část elektromagnetického spektra, které lze pozorovat lidským okem. Část tohoto viditelného spektra spadá do modro-fialového pásma a označuje se jako vysoce energetické viditelné světlo (HEV). Slunce je nejjasnějším zdrojem modrého světla. Část spektra modrého světla je pro nás během dne prospěšná, jelikož zvyšuje pozornost, zlepšuje náladu a reakční dobu.

Moderní digitální zařízení, jako jsou chytré telefony, televize, počítačové monitory, e-čtečky a tablety vyzařují mnoho modrého světla. Modré světlo vyzařují i úsporné LED žárovky.

Proč může způsobovat únavu a nepříjemné pocity očí?

V noci může nadměrné vystavení modrému světlu ovlivňovat denní rytmus těla, což vede k nespavosti a únavě.

Lidské oko nedokáže modré světlo blokovat. Ve skutečnosti prochází veškeré modré světlo čočkou a rohovkou až k sítnici. Pokud trávíte mnoho času prací na digitálních zařízeních, můžete se potýkat s únavou očí a rozmazaným viděním. Přílišné vystavení modrému světlu v noci vám také může znemožnit spánek a zhoršit příznaky nespavosti.

Měl/a bych si pořídit brýle blokující modré světlo?

Je důležité poznamenat, že ne všechny počítačové brýle dokáží modré světlo blokovat. Brýle pro práci na počítači jsou jednoduše navrženy tak, aby zlepšily vaši zrakovou pohodu v prostřední zóně a nemusí nutně zahrnovat ochranu proti modrému světlu.

Své počítačové či jakékoli jiné brýlové čočky si však můžete vylepšit o speciální povrchovou úpravu proti modrému světlu. Taková úprava je aplikována na brýlové čočky a obsahuje modrý filtr, který omezuje působení modrého světla. Zvýší Vaši zrakovou pohodu, aniž byste přišli o prospěšné vlastnosti modrého světla.

Mohu nosit brýle proti modrému světlu, když obvykle brýle nenosím?

Brýle proti modrému světlu můžete nosit, i když nemáte předpis pro refrakční vadu. Více o vašich možnostech vám poví váš optik.

Tipy na relaxaci očí a zad

  • Dávejte si pauzy
    Kdykoli to je možné, zvedněte se od stolu a krátce se projděte. Zajděte si pro sklenici vody nebo si udělejte šálek čaje či kávy. Prostě dopřejte svým očím odpočinek a nedopusťte, aby vaše tělo bylo příliš dlouho v jedné pozici.
  • Dopřejte svým očím odpočinek
    Zde platí pravidlo 20-20-20. Každých 20 minut se alespoň 20 sekund dívejte na místo vzdálené asi 20 metrů. To vám ušetří únavu očí způsobenou neustálým zaostřováním na střední vzdálenost.
  • Často mrkejte
    Když pracujeme s digitálními zařízeními, často zapomínáme mrkat. Kdykoli si vzpomenete, pořádně mrkejte. A vědomě mrkejte také, když si uděláte pauzu. Tímto promažete své oči a předejtete suchým očím.
  • Pečlivě si nastavte své pracoviště
    Když si nastavujete své pracoviště, řiďte se následujícími pokyny.
  • Cvičte a protahujte se
    Snažte se cvičit nebo chodit alespoň třikrát týdně. A během dne protahujte své bolavé a unavené svaly. Po extra dlouhém dni v práci si dopřejte 10minutové protahování navíc.

Pokud pociťujete vyšší únavu očí, suché oči nebo rozmazané vidění způsobené zařízeními, jež vyzařují modré světlo, promluvte si se svým optikem.


Sdílet tento článek


  • 1

    Americká Asociace Optometristů. Syndrom počítačového vidění. 2017. https://www.aoa.org/patients-and-public/caring-for-your-vision/protecting-your-vision/computer-vision-syndrome?sso=y (zpřístupněno 21 September 2020).

  • 2

    Smith, T S T et al. “Potenciální ztráta produktivity vznikající z celosvětové zátěže nekorigovaných refrakčních vad.” Bulletin of the Světové zdravotnické organizace vol. 87,6 (2009): 431-7. doi:10.2471/blt.08.055673