Pracovní život

Lepší kvalita života a větší nezávislost: lepší vidění s pomůckami pro slabý zrak

Jaké existují možnosti, když už brýle nestačí?

16 října 2019
  • Muž kontroluje mobilní telefon a nosí brýle s integrovanou lupou.

Ať k tomu dojde kvůli nemoci, úrazu nebo věku, slabozrakost je něčím, co se může kdykoli stát každému z nás. Individuálně přizpůsobené pomůcky pro slabý zrak mohou pomoci uživatelům vidět lépe a poněkud obnovit jejich životní standard a nezávislost.

Rádi bychom vám sdělili informace o tom, co moderní pomůcky pro slabé vidění mohou nebo by měly poskytovat a jakým aspektům byste měli věnovat zvláštní pozornost při jejich pořizování a jaké alternativy jsou k dispozici.

Když se vidění zhorší do takové míry, že ani brýle nestačí pro čtení nebo provozování zálib, mnozí lidé se uchýlí k používání lup. Avšak i jednoduché lupy vykazují velké rozdíly v kvalitě, a to zejména mezi levnými modely z běžných obchodů a výrobky, které se speciálně přizpůsobují potřebám klienta za aktivní účasti kvalifikovaného profesionálního optika. Takže je opravdu důležité seznámit se nejdříve s měřítky kvality, která platí v případě pomůcek pro slabý zrak.

Základním požadavkem je dosažení co nejlepší zrakové výkonnosti vašich očí a snadné používání

Nejvyšším cílem společnosti ZEISS je dosahovat nejlepší možnou zrakovou výkonnost pro každého uživatele v souladu s požadavky činnosti, která se má provádět, a danou situací. Navíc je důležité vybírat zrakovou pomůcku podle způsobilosti uživatele: musí být schopen používat pomůcku snadno a bez námahy.

Měřítka kvality pomůcek pro slabý zrak

Obrazová kvalita a velikost zorného pole jsou prvotními faktory, které určují kvalitu pomůcky pro slabý zrak. V důsledku toho, že s narůstajícím zvětšením se zorné pole zmenšuje, je mimořádně důležité, aby se vybrala nejlepší možná optika, avšak s nejnižší mírou zvětšování, jaká je nezbytná. Toto je jediný způsob, jak se vyhnout rychlé únavě očí.

V případě pomůcek pro slabý zrak se doporučují plastové čočky opatřené tvrdou ochrannou povrchovou vrstvou, aby se zajistila optimální odolnost proti poškrábání a rozbití.

Pomůcky pro slabý zrak si také můžete vybavit osvětlovacím systémem. Obzvláště starší lidé potřebují více světla, aby viděli dobře.   

Jaké pomůcky pro slabý zrak jsou dostupné?

  • Ruční lupy od Carl Zeiss Vision

    Ruční lupy od Carl Zeiss Vision:

    Jednoduché, funkční a navíc individualizované: design těchto optických prostředků především určuje, zda budete vidět lépe. Ruční lupy ZEISS jsou k dispozici s vysoce kvalitními asférickými čočkami, které jsou standardně opatřeny tvrdou ochrannou povrchovou vrstvou. V nabídce jsou také se super antireflexní vrstvou. Tato vrstva usnadňuje vidění tam, kde je nutná maximální přesnost. Tvrdá ochranná povrchoví vrstva – která je u lup ZEISS standardem – zlepšuje trvanlivost pomůcky a rozšiřuje možné oblasti použití.

    Světelné lupy od Carl Zeiss Vision:

    Čtení při špatném světle je dvojnásobně obtížné: kvalita vašeho vidění se zhoršuje se snižováním kontrastu. Osvětlené kapesní a statické lupy chybějící světlo kompenzují. Obzvláště užitečné je LED osvětlení s malou spotřebou a dlouhodobou životností.

    Kapesní lupy od Carl Zeiss Vision:

    Jednoduše je nosíte v kapse, aby byly po ruce a pomáhaly vám lépe vidět, ať jste venku nebo doma: precizní práce, rozeznávání těch nejjemnějších detailů – to jsou úkoly, se kterými se každý z nás setkává každý den.

  • Zvětšovací bifokální brýle od Carl Zeiss Vision

    Zvětšovací bifokální brýle od Carl Zeiss Vision:

    Vidění na dálku i nablízko v jednom. Jak už název naznačuje, tato zraková pomůcka nabízí dvě úrovně výkonnosti v jediné čočce. Můžete používat horní část pro pohyb po vašem okolí a dolní část pro vidění nablízko.

  • Teleskopické brýle od Carl Zeiss Vision

    Teleskopické brýle od Carl Zeiss Vision:

    Pružně pomáhají při vidění nablízko i na dálku: zraková výkonnost se může částečně zlepšit díky teleskopickým brýlím, do nichž jsou včleněny zvětšovací optické systémy. V principu to jsou „miniaturní teleskopy“ pro lepší vidění na určité vzdálenosti. Jednoduchým připojením přídavných zvětšovacích prostředků k teleskopům se tento nástroj může používat pro vidění nablízko.

    V případě používání lup se pracovní vzdálenost může po nějaké době zkrátit – například při čtení knihy. Teleskopické brýle umožňují opětovné nastavení pohodlné pracovní vzdálenosti. Požadované zvětšení má rozhodující význam pro čtení a s použitím teleskopických brýlí se může nastavovat podle potřeby. Tyto zvětšovací zrakové pomůcky se mohou také používat pro vidění na střední vzdálenosti, například pro sledování televize. V tomto případě se slabší oko zakryje a před lepší oko se umístí malý teleskop.  

    Vezměte však prosím na vědomí, že teleskopické brýle se hodí jen pro klidové používání a nikoli pro používání za pohybu, protože takové chování by mohlo způsobovat únavu očí.

    Ruční teleskopy od Carl Zeiss

    Ruční teleskopy od Carl Zeiss:

    Ruční teleskopy nabízejí více možnosti pohybu. Bývají to často maličkosti, které způsobují, že je téměř nemožné pohybovat se bez pomoci jiných lidí. Jednoduše nelze rozeznávat jak vzdálené, tak i blízké detaily, jako jsou názvy ulic, čísla domů nebo autobusové jízdní řády. Malé, nenápadné, ruční teleskopy poskytují vyšší bezpečnost při pohybu venku. Jakkoli je nosíte kolem krku nebo je zasouváte do kapsy saka, vždy jsou připraveny k použití.

    Jejich praktický a atraktivní design se vyznačuje tím, že vytváří zorné pole a samozřejmě používá povlečené optické prostředky.

  • Medicínské filtry od Carl Zeiss Vision

    Medicínské filtry od Carl Zeiss Vision

    Medicínské filtry pomáhají lidem, jejichž sítnice citlivě reaguje na rozptýlené nebo oslepující světlo. Po každého člověka s tímto hendikepem může být vidění velmi unavující i při obvyklém osvětlení.

    Pro předepisování speciálních medicínských filtrů neexistují žádná jednotná, objektivní kritéria. Namísto toho, a to obzvláště v případech degenerativních očních onemocnění, jako je retinitis pigmentosa nebo diabetická retinopatie, se pro pacienty vybírají vhodné speciální medicínské filtry na základě zkoušení různých alternativních možností.

    Optimální čočky se v každém individuálním případě vybírají způsobem porovnávání a vyhodnocování poskytovaného zrakového komfortu. Pro tento účel jsou k dispozici binokulární lorňony nebo filtrové klipy.

    Jejich praktický a atraktivní design se vyznačuje tím, že vytváří zorné pole a samozřejmě používá povlečené optické prostředky.

    Mnozí pacienti potřebují speciální medicínské filtry pro různé světelné podmínky. Proto mívají několikeré brýle vybavené filtrovými klipy s různými medicínskými filtry.

    Náš tip: Spojte se s vaší zdravotní pojišťovnou, abyste zjistili, zda je připravena zaplatit příslušné náklady.


Sdílet tento článek