Pochopení zraku

Tohle dokážou jen brýle!

Kontaktní čočky jsou velmi dobrou alternativou brýlí – ale i tak existuje několik zrakových potíží, které lze vyřešit pouze s kvalitními brýlemi.

26 června 2020
  • Tohle dokážou jen brýle!

Brýlové čočky a kontaktní čočky toho dokážou stále více. Obě tyto zrakové pomůcky jsou stále přesnější a více přizpůsobené konkrétnímu nositeli a dokážou dnes účinně napravit ještě více poruch zraku. Je to téměř stejně přirozené jako nenosit vůbec žádné brýle: ať se jedná o myopii (krátkozrakost), hyperopii (dalekozrakost), nebo presbyopii (postupná ztráta schopnosti zaměřit blízké předměty, která přichází s věkem). Volba mezi brýlemi či kontaktními čočkami je obvykle záležitostí osobní preference nebo návyku. Věděli jste, že existuje několik poruch zraku, které dokážou optimálně napravit jen brýle?

Presbyopie: progresivní brýlové čočky vs. multifokální kontaktní čočky

Progresivní brýlové čočky a multifokální kontaktní čočky jsou optickými zázraky, protože obě tyto pomůcky napravují najednou dvě poruchy zraku: vidění na blízko a na dálku.

Progresivní brýlové čočky to dokážou díky svému designu. Oko se dívá přes odpovídající zorné pole a podle toho je napravováno. Čím přesněji je zorné pole přizpůsobeno nositeli a obrubám, tím přirozeněji nositel vidí.

Multifokální kontaktní čočky fungují zcela jinak. Sedí přímo na oku a pohybují se s okem. Obecně lze říci, že existují tři metody, pomocí nichž jsou kontaktní čočky přeměněny v multifokální kontaktní čočky s různými mohutnostmi pro vidění na blízko a na dálku.

  1. Metoda monovize je starší, nicméně jednoduché řešení tohoto problému: kontaktní čočka pro vidění na blízko se vkládá do jednoho oka a kontaktní čočka pro vidění na dálku do druhého oka. Zbytek práce odvede návyk a mozek. Je důležité poznamenat, že tato metoda monovize narušuje 3D vidění. Pokud je rozdíl mezi levým a pravým okem příliš velký, tohle řešení přestává fungovat. A když přijde na získání řidičského průkazu, je optimální korekce zraku naprosto zásadní.
  2. Střídavé systémy jdou o krok dále. Tato metoda funguje pouze u tvrdých kontaktních čoček, které momentálně zažívají boom. Tyto čočky jsou ve spodní části těžší, aby se na oku nepřetáčely. Mohutnost pro vidění na blízko se nachází ve spodní části čoček. Mohutnost pro vidění na dálku se nachází v horní části. Tyto čočky musí být optimálně přizpůsobeny, aby na oku pohodlně seděly.
  3. Simultánní systém je nejlepší ve své třídě a s pomocí čoček, které v sobě spojují individuální mohutnosti pro vidění na blízko a na dálku, maximálním způsobem využívá optického důvtipu. Používají se různé designy. Mohutnosti na blízko a na dálku jsou na čočce uspořádány v kruzích. Existují provedení, kdy se mohutnost na dálku nachází uprostřed a mohutnost na blízko okolo. Tato provedení jsou nejběžnější. Existují i čočky, kdy je v kruhu obsažena přechodová zóna nebo kdy se mohutnosti střídají v každém kruhu. Obě mohutnosti jsou vnímány ve stejnou dobu. Náš mozek si zvykne na vidění toho „správného“ obrazu blízko i v dálce.

Absolutní nezbytností je osobní přizpůsobení multifokálních kontaktních čoček kvalifikovaným optikem v rámci pečlivé konzultace. Multifokální kontaktní čočky totiž musí být přesně přizpůsobeny velikosti zornice.

Když ale přijde na presbyopii, lepším řešením bývají progresivní brýlové čočky. Multifokální kontaktní čočky nemusí být vhodné pro každého, protože mozek každého z nás nemusí být schopen snadno „přepínat“ mezi viděním na blízko a na dálku. Obecně platí, že lidé, kteří už kontaktní čočky nosí, si na multifokální kontaktní čočky zvyknou snadněji. Starší lidé a osoby s výrazně odlišnými mohutnostmi se budou lépe cítit s brýlemi. Lidé, kteří si multifokální kontaktní čočky zvolí, musí počítat s tím, že na začátku bude potřeba vynaložit více času a trpělivosti než je tomu u progresivních brýlí.

Design progresivních brýlových čoček je navíc flexibilnější a snadněji se používá. Speciální řešení použitá u brýlí fungují u multifokálních kontaktních čoček jen částečně, např. řešení pro osoby pracující u počítače, speciální podpora vidění na blízko v podobě digitálních čoček nebo optimalizovaná provedení pro bezpečnější jízdu v autě, jako jsou čočky DriveSafe.

Lepší vidění v noci: vyšší kontrast a méně oslnivého světla

Mnoho lidí si uvědomuje, že jim kontaktní čočky v noci neposkytují optimální vidění. Brýlové čočky lze pro noční vidění optimalizovat, např. pomocí technologie i.Scription. Zlepšit lze také kontrast. Nepříjemné oslnivé světlo při nošení brýlí lze redukovat pomocí speciálních povrchových úprav nebo slunečních brýlí s polarizačními filtry.

Optimální řešení pro asociovanou heteroforii? Brýle!

Asociovaná heteroforie postihuje mnoho lidí a často není korigována. Jedná se o stav, kdy vizuální osy očí nejsou souběžné. Dívající se tento stav nepozná. Asociovaná heteroforie omezuje prostorové vidění a oční svaly a mozek musí neustále pracovat, aby se vyvaroval zdvojenému vidění. Není-li diagnostikována, může být pro postiženou osobu velice vyčerpávající. Asociovaná heteroforie často vede k opakovaným bolestem hlavy a svalovému napětí. Jedním z řešení jsou prizmata začleněná do čoček. Optimalizují interakci obou očí. Jakmile si na čočky zvyknete, je znovu možné neúnavné a nenarušené vidění. Kontaktní čočky tohle nedokážou, protože se s okem pohybují. Prizmata v čočce musí být přesně vycentrována, aby poskytla optimální podporu, když se díváte rovně před sebe.

Astigmatismus: brýle nebo kontaktní čočky?

Astigmatismus: brýle nebo kontaktní čočky?

V případě astigmatismu se zrak stává rozmazaným a věci jsou zkreslené. V tuto chvíli přichází na řadu cylindrické optické mohutnosti brýlových čoček. Lámou světlo v různých směrech. Předpis obsahuje informace nejenom o hypermetropii či myopii, ale také o síle a pozici cylindrické korekce ve stupních. Toho lze dosáhnout s konkrétním druhem kontaktních čoček, tzv. torickými čočkami. Pokud jsou ale použity vysoké cylindrické hodnoty, přes kontaktní čočky vidíme nestabilně – přestože předchází tlustým brýlovým čočkám. S brýlemi je váš zrak stabilnější. Ale konečné rozhodnutí, které řešení je to pravé, je na nositeli.

Kontaktní čočky jsou například vhodným řešením při sportování, protože snižují riziko zranění a nositele tolik neomezují. Viděli jste někdy profesionálního fotbalistu s brýlemi? V některých případech dávají lidé přednost kontaktním čočkám i přes méně přesnou korekci. Kontaktní čočky pro sport – brýle pro domácí odpočinek.

Těhotenství

Věděli jste, že se vám během těhotenství může změnit zakřivení rohovky? Hormony způsobují otékání očí. Hormonální změny nastávající během těhotenství mohou ovlivňovat také tvorbu slz, což může vést k suchým očím. To vše činí nošení kontaktních čoček velmi nepříjemné a může dokonce oči poškodit. Těhotné ženy, které kontaktní čočky nosí a pociťují tyto příznaky, by se měly obrátit na svého očního specialistu. Úlevu může přinést nošení brýlí.

Jedny brýle na ven i dovnitř

Ať nosíme brýle nebo kontaktní čočky, na ochranu před sluncem všichni potřebujeme sluneční brýle! Sluneční brýlové čočky chrání před poškozením nejenom oční duhovku, ale také celé oko, včetně spojivky, a před záněty způsobenými UV paprsky. Brýle se samozabarvovacími čočkami mohou být řešením, pokud nechcete neustále střídat dioptrické brýle za sluneční. Speciální molekuly aplikované na tyto brýlové čočky se odpovídajícím způsobem přizpůsobují slunečnímu svitu.

Ať si zvolíte jakékoli zrakové řešení, je důležité probrat to s optikem. Optik provede přesný rozbor toho, co vaše oči potřebují, aby překonaly výzvy, jimž v každodenním životě čelí. Jen takto naleznete to pravé zrakové řešení – ať se jedná o brýle, nebo o kontaktní čočky.


Sdílet tento článek