Pochopení zraku

Rozmazané vidění

Jak se potýkat s očními problémy, které ovlivňují váš každodenní život.

17 října 2021
  • Rozmazané vidění – jak se potýkat s očními problémy, které ovlivňují váš každodenní život

Oční problémy, např. rozmazané vidění, mohou výrazně ovlivnit kvalitu života. Když vidíte zamlženě a nedokážete zaostřit zrak, jen stěží dokážete provádět každodenní činnosti, např. řídit automobil, číst nebo pracovat na počítači. Kromě toho, že rozmazané vidění může ovlivnit váš každodenní život, může být také příznakem dalších, vážnějších zdravotních nebo očních problémů. LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje možné příčiny a jak lze postupovat, abyste si zrak zlepšili.

Příznaky rozmazaného vidění

K provádění každodenních činností potřebujete dobře vidět. Provádění jednoduchých činností, např. chození po schodech, aniž bychom nespadli, čtení zpráv na chytrém telefonu nebo dojíždění do práce, často bereme za samozřejmé. Jakmile se ale potkáte se ztrátou ostrosti vidění, uvědomíte si, jak je zrak skutečně důležitý. Někteří lidé si svůj špatný zrak uvědomí, až když jsou léčeni nebo používají zrakovou pomůcku, např. korekční brýle.

Rozmazané vidění je většinou popisováno jako ztráta kontrastu nebo omezené rozlišení detailů. Věci vidíme zamlženě a na různé vzdálenosti nedokážeme zaostřit. Některé lidi postihne rozmazané vidění jednoho oka (toho si všimnete, když zavřete „dobré“ oko) a jiné obou očí.

Zakalené nebo zamlžené vidění je běžným příznakem souvisejícím se zákaly. Často se vyskytuje spolu s rozmazaným viděním. Pokud máte pocit, jako byste se dívali přes bělavý oblak nebo film, okamžitě se obraťte na očního lékaře.

Závratě a rozmazané vidění pociťované najednou mohou být také příznakem vážného zdravotního problému. Pokud se u vás tyto příznaky neočekávaně nebo opakovaně objevují, vyhledejte lékařskou pomoc.

Co způsobuje rozmazané vidění a další oční problémy?

Jak už bylo zmíněno výše, rozmazané vidění se pojí s celou řadou zrakových a zdravotních stavů.

Problémy se zrakem

Problémy se zrakem

Rozmazané vidění může být způsobeno jednoduše zhoršeným zrakem. Ke zhoršení zraku dochází s rostoucím věkem, nicméně s rozmazaným viděním se potýkají lidé všech věkových kategorií. Je důležité pravidelně docházet na vyšetření zraku a obměňovat předpis na brýle nebo kontaktní čočky.

Myopie

Myopie

Krátkozrakost neboli myopie je častou refrakční vadou, která může vést k zamlženému vidění v kombinaci s mžouráním, bolestmi hlavy a namožením očí. Blízké předměty vidíte ostře, ale lidi a předměty v delší vzdálenosti už nikoli. Krátkozrakost je nejběžněji popisována jako stav, když je oční bulva příliš dlouhá v poměru ke schopnosti oční čočky a rohovky zaostřit. Mezi příčiny krátkozrakosti patří genetické faktory a podmínky prostředí.

Únava očí

Únava očí

Vaše oči může velmi unavit a vést k rozmazanému vidění dalekozrakost (viz níže) nebo dlouhá práce na digitálních zařízeních, např. tabletech, noteboocích nebo chytrých telefonech. Může se jednat o dočasný problém, který napravíte jednoduše tím, že očím dopřejete odpočinek. Pokud se vaše oči snadno unaví, promluvte si s očním lékařem o speciálních brýlích proti únavě a digitálních brýlových čočkách.

Presbyopie

Presbyopie

Presbyopie je přirozený stav očí související s věkem. Většina lidí si rozmazaného vidění na blízko (např. při čtení knihy nebo práci na chytrém telefonu) začne všímat okolo 40 let věku nebo později. Presbyopie je způsobena postupným ztenčováním nebo ztrátou flexibility čočky uvnitř oka. Často začíná únavou očí, postupuje k obtížím s viděním na blízko a později k celodennímu rozmazanému vidění.

Hypermetropie

Hypermetropie

Dalekozrakost neboli hypermetropie je typ refrakční vady, kdy dobře vidíte vzdálené předměty, ale blízké předměty nezaostříte a jsou rozmazané. Dalekozrakost má nicméně u různých lidí různé podoby. Někteří mohou rozmazaně vidět na blízko i na dálku.

Astigmatismus

Astigmatismus

Refrakční vada, kterou může způsobovat nepravidelně tvarovaná rohovka. Astigmatismus může vést ke zkreslenému vidění jak na blízko, tak na dálku. Někteří lidé se s astigmatismem rodí, ale může se vyskytnout a rozvinout i v průběhu času.

Cukrovka

Cukrovka

Diabetická retinopatie je komplikace související s cukrovkou, která poškozuje sítnicové cévy. Diabetikům se doporučuje v součinnosti s lékařem regulovat svou hladinu cukru v krvi. Velmi důležité je na tento stav brzy přijít. Pokud tedy máte cukrovku a trápí vás rozmazané vidění, v zorném poli máte tmavé skvrny nebo nedokážete rozlišovat barvy, okamžitě se obraťte se na svého očního lékaře

Nízký krevní tlak

Nízký krevní tlak

Závratě a rozmazané vidění lze někdy přičítat nízkému krevnímu tlaku. Vidět můžete rozmazaně například ,když cvičíte nebo trávíte dlouhý čas v teple. Nízký krevní tlak může být příznakem jiného skrytého problému. Pokud těmito příznaky tedy trpíte často, obraťte se na lékaře.

Zelený zákal (glaukom)

Zelený zákal (glaukom)

Zelený zákal neboli glaukom je vážné onemocnění očí, které může vést ke slepotě. Může se s ním pojit ztráta periferního vidění (tunelové vidění), rozmazané vidění, bolest očí a další poruchy zraku. Zelený zákal má akutní a pozvolnou podobu, přičemž obě podoby vyžadují lékařské vyšetření a léčbu.

Oční zákaly

Oční zákaly

Výskyt zákalu či zákalů může značit rozmazané a zamlčené vidění, světelné kruhy a oslnění. Přestože zákaly očí mohou způsobit i slepotu, jedná se o onemocnění očí, které lze léčit. Operace zákalů mají obvykle velmi vysokou míru úspěšnosti.

Poškození rohovky

Poškození rohovky

Rohovku mohou poškrábat částečky např. prachu nebo písku a způsobit tak podráždění a rozmazané vidění. Při svařování nebo provádění tesařských prací vždy noste ochranu očí a pokud máte pocit, že něco máte v oku, okamžitě se obraťte na lékaře.

Poškození sítnice

Poškození sítnice

K odchlípení sítnice dochází, když je sítnice vychýlena ze své obvyklé polohy nebo když dojde k navýšení nitroočního tlaku kvůli zelenému zákalu nebo pohmoždění oka. Jedná se o vážný stav, který je nutné okamžitě léčit, aby nedošlo k oslepnutí. Pokud vás tedy trápí rozmazané vidění, záblesky světla, zastíněné vidění nebo tmavé skvrny v zorném poli, vyhledejte lékařskou pomoc.

Zánět oka

Zánět oka

Oční tkáň může otéct nebo se zanítit, když dojde k infekci oka, pohmoždění oka nebo vniku cizí částice či toxinu do oka, případně pokud lidské tělo zasáhne několik onemocnění najednou. Zánět neboli uveitidu charakterizuje bolest očí, rozmazané vidění, červené oči a někdy citlivost na světlo.

Těhotenství

Těhotenství

Rozmazané vidění je díky hormonálním změnám v těle poměrně častým průvodním jevem těhotenství. Změna vidění ale může značit také vážnější problémy související s těhotenstvím, např. těhotenskou cukrovku nebo preeklampsii, proto svého lékaře informujte o veškerých pociťovaných příznacích.

Poranění oka a traumatické stavy oka

Poranění oka a traumatické stavy oka

Bolest očí a rozmazané vidění se někdy pojí s fyzickým zraněním oka nebo očního důlku. Ke zranění může dojít při kontaktním sportu, např. boxu nebo míčových hrách, kde oko nebo obě oči může zasáhnout míč letící vysokou rychlostí. Traumatický stav oka je široký pojem. Konkrétní diagnózu provádí lékař.

Věkem podmíněná makulární degenerace

Věkem podmíněná makulární degenerace

Rozmazané vidění a výpadky zorného pole (skotom) jsou hlavními příznaky věkem podmíněné makulární degenerace. Jedná se o hlavní příčinu slepoty u starších lidí (50 let a starší), která se projevuje jako postupné rozmazávání a ztráta zraku.

Suché oči

Suché oči

Aby oči dobře fungovaly a byly zdravé, musí být náležitě promazané. Rozmazané vidění mohou způsobovat i chronicky suché oči, které se obvykle léčí lubrikačními nebo zvlhčujícími očními kapkami. Pokud máte závažně suché oči, promluvte si se svým očním lékařem.

Oční chirurgie

Oční chirurgie

Když podstoupíte operaci očního zákalu, laserovou operaci oka nebo jakýkoli jiný typ korektivní operace oka, můžete jako vedlejší účinek operace po dobu jednoho nebo dvou dní pociťovat rozmazané vidění. Tyto stavy proberte s lékařem na navazující návštěvě.

Kontaktní čočky

Kontaktní čočky

Nošení kontaktních čoček po delší dobu, než na kterou jsou předepsány, může způsobit infekce očí nebo rozmazané vidění. Nezapomeňte svým očím dopřávat odpočinek, co nejčastěji to jde, a střídat nošení kontaktních čoček s brýlemi.

Migréna

Migréna

Lidé pravidelně trpící migrénami ví, že tento oslabující typ bolesti hlavy často začíná rozmazaným viděním.

Neurologické, systémové a kardiovaskulární problémy

Neurologické, systémové a kardiovaskulární problémy

Rozmazané vidění může značit celou řadu zdravotních potíží. Náhlý výskyt zamlženého zraku a motání hlavy je vždy nutné brát vážně. Jste-li na pochybách, vyhledejte pomoc lékaře.

* Tento seznam je ryze informativní a uvádí pouze některé z možných příčin rozmazaného vidění. Odbornou diagnózu vám vždy provede oční nebo obvodní lékař.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Rozmazané vidění může značit vážný zdravotní stav. Vyskytne-li se u vás náhle rozmazané vidění a kterýkoli z příznaků uvedených níže, zavolejte místní záchrannou službu nebo požádejte člena rodiny či kamaráda, aby vás odvedl na nejbližší pohotovost:

  • intenzivní bolest hlavy
  • vážná bolest očí
  • pocit dezorientace
  • náhlé postižení zraku
  • obtíže mluvit nebo se hýbat
  • světelné kruhy nebo tmavé skvrny v zorném poli

Na doktora se obraťte, také pokud kterýkoli z výše uvedených příznaků pociťujete trvale, a to i když je bolest velmi mírná nebo není příliš intenzivní.

Rozmazané vidění v kombinaci s chronickou únavou očí, suchýma očima nebo obtížemi zaostřit zrak jsou dostatečným důvodem pro návštěvu očního lékaře, který vám oči a zrak vyšetří.

Jak zlepšit vidění, vidíte-li rozmazaně

Lékař vaše rozmazané vidění bude léčit podle provedené diagnózy.

Vážná oční onemocnění, např. zákaly, včetně zeleného zákalu, lze léčit operativně, zatímco jiné zdravotní problémy vyžadují léky a změny životního stylu.

S refrakčními vadami, např. krátkozrakostí, dalekozrakostí, astigmatismem a presbyopií, lze bojovat brýlemi na předpis nebo kontaktními čočkami. V některých případech mohou zrak zlepšit také korektivní laserové operace.

Na vašem zraku se může negativně podepsat také digitální a nomádský životní styl v kombinaci s individuálními potřebami vašeho věku. Optometristovi či optikovi vždy poskytněte podrobné informace o vašich každodenních vizuálních úkonech, aby pro vás dokázal najít ideální předpis. Požádejte o více informací o brýlových čočkách ZEISS SmartLife Lenses, které jsou speciálně navrženy, aby vyhověly vaším moderním zrakovým návykům a potřebám souvisejícím s věkem.


Sdílet tento článek