Pochopení zraku

Pochopení vidění: Výzkum základních procesů vidění prováděný společností ZEISS

Laboratoř ZEISS Vision Science působící na německé univerzitě v Tübingenu provádí základní výzkum vidění

16 října 2020
  • Pochopení vidění: Výzkum základních procesů vidění prováděný společností ZEISS

Věděli jste, že mnoha základním zrakovým procesům stále plně nerozumíme? Laboratoř ZEISS Vision Science sídlí a provádí výzkum na německé univerzitě v Tübingenu. Byla založena, aby zkoumala základní aspekty vývoje zraku, interakce světla s okem, brýlových čoček a jak mozek zpracovává obraz v široké škále dynamických situací. Cílem laboratoře je vyvíjet nové způsoby, jak poskytovat přirozené a individuálně přizpůsobené vidění.

Laboratoř ZEISS Vision Science sídlí ve fakultní nemocnici univerzity v Tübingenu. Byla založena v roce 2013 jako doplňková pracovní skupina na akademické půdě. Laboratoř byla otevřena v rámci iniciativy Excelence Tübingenské univerzity a funguje na pomezí základního výzkumu a průmyslových aplikací.

Brýlové čočky ZEISS nosí po celém světě více než 200 milionů lidí – a tohle číslo každou vteřinu roste. Společnost ZEISS vyrábí individualizované brýlové čočky, které dokáží napravit celou řadu poruch zraku. Při tom čerpá z odborných znalostí budovaných více než 160 let, z nespočtu patentů a produktových inovací a z více než 100 let zkušeností jakožto průkopník v oblasti péče o zrak a oftalmologie. Abychom dokázali zlepšit zrakovou přesnost, vnímání kontrastu a barev, UV ochranu, kvalitu zraku za šera a tmy a v náročném počasí, bereme v potaz celou řadu parametrů. Přístroj i.Profiler® společností ZEISS využívá technologie Wavefront k tvorbě objektivního, personalizovaného profilu lidského oka. Tyto údaje jsou pak použity při výrobě individuálně optimalizovaných brýlových čoček ZEISS.

ZEISS míří výše

Nicméně způsob, jakým naše mozky zpracovávají složité interakce mezi vlnovými délkami, okem a brýlovými čočkami, ještě nebyl zcela pochopen. Společnost ZEISS pevně věří, že hlubší pochopení toho, jak je obraz zpracováván na sítnici a v mozku a jak dochází ke složitým poruchám vidění mezi čočkou a sítnicí, povede k významným pokrokům v léčbě zrakových vad a špatného vidění. Tým laboratoře ZEISS Vision Science se těmito základními problémy zabývá na pomezí základního výzkumu a průmyslových aplikací.

Proč si společnost ZEISS vybrala právě Tübingen?

Oddělení oftalmologie fakultní nemocnice v Tübingenu je klíčovým hráčem ve stávajícím oftalmologickém vývoji a patří mezi nejvěhlasnější instituce v tomto odvětví v Německu i v zahraničí. Pyšní se vynikajícím vývojem i poskytovanými službami. Tvoří jej Fakultní oční klinika, kterou vede profesor Dr. Karl Ulrich Bartz-Schmidt, a Institut oftalmologického vývoje, který vede profesor Dr. Marius Ueffing.

Výzkumníci obou těchto středisek vzájemně spolupracují a studují příčiny degenerativních, nádorových a cévních onemocnění oka a zrakové dráhy na molekulární, buněčné a systematické úrovni. Tato dvě střediska úzce spolupracuji zejména v oblasti vzácných očních onemocnění.

Díky unikátnímu seskupení odborníků na neurologii, biologii, medicínu, oftalmologii a výzkum zraku, pověstně vysoké úrovni výzkumu této univerzity a intenzivní spolupráci s neuniverzitními výzkumnými instituty v bezprostřední blízkosti areálu univerzity se jedná o ideální prostředí, v němž může laboratoř ZEISS Vision Science provádět základní výzkum v mimořádně efektivním a nápomocném výzkumném prostředí.

Zakladatelé laboratoře ZEISS Vision Science

Siegfried Wahl

  • Doktor přírodních věd., fyzik a neurobiolog
  • Ředitel laboratoře ZEISS Vision Science

Katharina Havermann

  • Doktorka přírodních věd., fyzička a neurovědkyně
  • Vedoucí týmu Vizuální neurovědy

Arne Ohlendorf

  • Doktor humanitních věd, optometrista a zrakový vědec
  • Vedoucí týmu Vizuální optiky

Sdílet tento článek