Oční optika dnes: Jak se poradenství v oční optice změnilo za posledních 10 let
Rozhovor s Volkerem Meyerem a Heinrichem Rathem z Aalen University v Německu pro LEPŠÍ VIDĚNÍ
Ve 13. Století začali italští mniši vytvářet předchůdce dnešních moderních brýlí z krystalů berylu, které nacházeli v horách. Mnohé se od té doby změnilo. Poruchy vidění lze řešit více individuálním způsobem než kdykoli předtím a metody měření zraku jsou stále přesnější. Ale jaký je nejnovější vývoj a trendy v oblasti oční optiky? Na tuto otázku jsme se zeptali dvou lektorů vyučujících obor Oční Optiky na Aalen University v Německu.
LEPŠÍ VIDĚNÍ: Pane Meyere, pane Rathe, jak se změnil obor oční optiky za posledních 10 let? Jak se změnila příprava očních optiků?
Volker Meyer: Je důležité si uvědomit, že za posledních 10 let se obor oční optiky stal více diferencovaným. Na jedné straně jsou brýle nabízeny za stále nižší ceny, ale na druhé straně stojí profesionální oční optiky zaměřené na špičkovou kvalitu, jakož i vlastní sofistikovaná řešení problémů s viděním. Toto lze pozorovat i jiných oborech.
Dalším trendem je to, že se některé optiky zaměřují na módu, zatím co jiné se více specializují na samotnou technologii brýlové čočky (ta nám pomáhá řešit problémy s viděním) tzn. na optometrii.
Heinrich Rath: Aby bylo možné zaměřit se na vyšší technologii brýlové čočky v tak širokém rozsahu, muselo obrovským vývojem projít i zařízení oční optiky. Vezměte si například i.Profiler® od firmy ZEISS. pro vzdělání nové generace očních optiků je v dnešní době nezbytností. Dále se na trhu objevují produkty u kterých je nutné perfektně sladit brýlovou čočku s obrubou. Je stále důležitější pracovat s nositeli brýlí a analyzovat jejich individuální potřeby s cílem nalézt optimální řešení jejich problémů se zrakem. Díky novým technologiím je toto poradenství důležitější než kdy dřív. Je pravda, že se asi 50 % odborné přípravy a závěrečných zkoušek na naší škole vztahuje k pravidlům oční optiky a 50 % připadá na odborné poradenství.
LEPŠÍ VIDĚNÍ: Jaké nové produkty jsou dnes k dispozici a vyžadují speciální poradenství?
Volker Meyer: Vidění se přirozeně mění a proto výrobci brýlí jako firma ZEISS na tento vývoj reagují tím, že přinášejí nová řešení, která neustále zdokonalují. Používání počítačů, chytrých telefonů a navigačních systémů hraje v dnešním životě stále důležitější roli. Výsledkem je větší rozmanitost vizuálních potřeb. Naše oči se musí přizpůsobit změnám v pozorovacích vzdálenostech častěji a rychleji. Na blízko kvůli čtení, na střední vzdálenost kvůli počítačům a navigačním systémům a samozřejmě na dálku pro jasné vidění např. v autě. To klade zvýšené nároky na progresivní čočky, které nabízejí vidění na všechny vzdálenosti v jedné brýlové čočce. Firma ZEISS vyvinula nové kancelářské brýlové čočky, tzv. officelens, které mohou být optimalizovány speciálně pro pracovní vzdálenosti přesně dle požadavků zákazníka. Tato optimalizace zaručuje, že nositel má jasné, uvolněné vidění v jím stanovených vizuálních situacích.
Heinrich Rath: Samozřejmě to vyžaduje speciální poradenství, které je třeba zákazníkům poskytnout. Jedny brýle nemohou splnit všechna jejich přání a proto je nutné se zákazníkem konzultovat jeho potřeby pro různé vizuální situace, jako je např. sport či sluneční brýle.
LEPŠÍ VIDĚNÍ: Rozumím tomu správně, že nové technologie (např. i.Profiler® a i.Terminal® od firmy ZEISS) změnily kvalitu konzultací k lepšímu?
Volker Meyer: Měřící přístroje nabízejí očním optikům daleko více možností, než kdy dříve. i.Profiler® využívá wavefront technologii a tím získáme přesný profil oka a zároveň nám ukáže, jak se oko chová při rozšířených pupilách jako v šeru nebo ve tmě. Z toho se můžeme mnoho naučit nejen o refrakci, ale i o dalších problémech se zrakem, jako je např. nástup šedého zákalu. Pokud pozorujeme nástup posledně jmenovaných problémů, doporučujeme klientovi návštěvu očního lékaře.
Heinrich Rath: Jako oční optici chceme být co nejpřesnější, ale samozřejmě chceme pracovat takovým způsobem, který bude pro klienty srozumitelný tak, aby věděli za co utrácejí své peníze. i.Terminal® 2 používáme k přesné centraci brýlových čoček do klientem vybrané obruby tak, aby bylo možné maximálně využít jejich zobrazovací možnosti. V tomto procesu se počítá každý milimetr. Chceme pro klienty zajistit uvolněné vidění jak na blízko, na střední vzdálenost, tak i na dálku, přesně dle jejich požadavků.
Proto se opíráme o tato přesná měření. Samozřejmě je v tom i velký kus lidské a profesní dovednosti. Oční optik musí být schopen správně číst a vyhodnocovat naměřená data. Na jejich základě pak vybrat vhodný produkt, pohodlně a správně přizpůsobit obrubu na nose a za ušima, udělat správnou centraci a celé brýle zkompletovat. V tomto ohledu má dnes oční optik více možností než před deseti lety! Kvalita dosažená pomocí těchto přístrojů a měření odlišuje profesionální oční optiky zaměřující se na kvalitu od masového trhu s brýlemi či od brýlí objednaných přes internet.
LEPŠÍ VIDĚNÍ: Mohou lidé vidět lépe něž v předchozích letech?
Volker Meyer: Ano! Díky očním optikům jako jsme my, mohou lidé vidět lépe. Bohužel, vzhledem k rostoucí produkci levných brýlí se vidění může i zhoršit. Nové technologie, precizní usazení a maximálně přesná měření stojí více peněz a času než jednoduchá řešení. Brýle nikdy nemohou být standardním produktem, ale vždy individuálním.
Heinrich Rath: Výběr brýlí je vždy proces, jednoduše proto, že je nelze vyzkoušet předem. Brýle se musí nejprve vyrobit, aby perfektně seděli a to je umění. Pokud to nefunguje, může člověka třeba bolet hlava nebo když si klient zkouší lehké kovové obruby a s čočkami jsou pak výsledné brýle těžké, může nastat psychologický problém s novými brýlemi.
Volker Meyer: Lidé si prostě musí zvyknout na jejich první progresivní brýlové čočky. A jejich mozek jim s tím musí pomoci! Po nějaké době už mozek ví, přes jakou část čočky je nutné se dívat na určitou vzdálenost tak, aby vidění bylo optimální. Naopak, pokud jsou zvyklí na „nesprávné vidění“, mohou trpět např. bolestmi zad v důsledku vadného držení těla neboť nevyužívají plně jejich zrakový potenciál. Proto oční optici jako my musí poskytovat individuální konzultace k vyřešení všech těchto problémů.
Heinrich Rath: Když byly vyvinuty první progresivní brýlové čočky, známý profesor řekl „Progresivní čočky se nikdy neujmou.“ V té době byly stále v módě bifokální čočky, které mají dvě oblasti vidění (na blízko a na dálku) a to způsobuje jev nazývaný jako „skok obrazu.“ Progresivní čočky tento problém nemají a jejich oblasti jsou přesně opticky definovány. Tyto oblasti jsou větší či menší v závislosti na kvalitě a designu brýlové čočky. Proto je zde důležitá role našeho mozku. Konec konců, fyzické vidění není totéž co vnímavost. Progresivní čočky jsou dnes pro presbiopy prioritní volbou a jsou velmi populární.
LEPŠÍ VIDĚNÍ: Jakým směrem se podle vás bude ubírat další vývoj v oční optice?
Volker Meyer: Vývoj se bude ubírat směrem k vyšší kvalitě brýlových čoček a jejich optického designu. V tomto ohledu jsme ještě nedošli na konec. Ještě více bude nutné vylepšit progresivní čočky. Také si myslím, že se stane něco v oblasti materiálů brýlových čoček, co povede k jejich ztenčení a odlehčení. Velký potenciál vidím v oblasti silikátových, tj. minerálních brýlových čoček.
Heinrich Rath: Myslím, že vpřed půjde vývoj v samozabarvujících brýlových čočkách. Bylo by skvělé kdybychom si jednou mohli odstín našich brýlových čoček upravovat pomocí aplikace na našich chytrých telefonech…