Lidské oko
Vše, co potřebujete vědět o anatomii, stavbě a funkcích zrakového centra našeho těla
Oko patří mezi naše nejdůležitější smyslové orgány – žádný jiný orgán není zdaleka tak složitý. Lidské oko je schopno absorbovat a okamžitě zpracovat více než deset milionů informací za sekundu. Ale přemýšleli jste někdy, jak oko vlastně funguje? Jak jsou pozorované obrazy ve skutečnosti vytvářeny? A jaké části těla jsou do tohoto komplikovaného procesu zapojeny? LEPŠÍ VIDĚNÍ pro nás má veškeré podrobnosti – počínaje anatomií a stavbou oka až po jeho funkce.
Jednoduše řečeno, lidské oko funguje velmi podobně jako videokamera – jeho součásti dohromady pracují na vizualizaci okolního světa. Čtěte dále a zjistěte, jak přesně lidské oko funguje. Nejprve však probereme klíčové části oka a jeho stavbu.
Vidění je součástí složitého procesu: než něco vidíme, v oku a mozku probíhá celá řada dílčích kroků. Hovoříme o sítnicově kortikální cestě, která začíná u oka a táhne se až k našemu mozku. Jednoduše řečeno, vidění probíhá následovně: lidské oko absorbuje světlo z okolí, které je shromážděno na rohovce. To vede k prvotnímu optickému vjemu. Poté tento obraz každé oko přepošle pomocí zrakového nervu do mozku ke zpracování, výsledkem je to, čemu říkáme „vidění“. Světlo je základem všeho, co vidíme. V naprosté tmě jsme v podstatě slepí.
Přesnější řečeno, pokud máme předmět vnímat, musí na něj dopadat alespoň nějaké světlo. Světlo je pak odraženo zpět daným předmětem a zpracováno našim zrakovým ústrojím. Díváme-li se na strom, naše oči absorbují světlo, které strom odráží: paprsky nejprve proniknou rohovkou. Dále projdou přední oční komorou a zornicí. Poté světlo dorazí na oční čočku, kde je zaostřeno a přeneseno na fotosenzitivní (citlivou na světlo) sítnici. Zde jsou zrakové informace nasbírány a roztříděny: tyčinky zodpovídají za vnímání světla a tmy a čípky mají na starost ostrost a barvy. Tyto informace jsou přeneseny do zrakového nervu, který je přepraví přímo do mozku. Tam jsou znovu vyhodnoceny, interpretovány a sjednoceny, aby vytvořily obraz, který konečně vidíme.
Přestože anatomii a stavbu lidského oka známe velice podrobně, na mnoho otázek ohledně fungování vidění si zatím nedokážeme odpovědět. Takže i když víme, které části mozku jsou při vidění nejaktivnější, nikdo přesně neví, jak v důsledku toho svět vnímáme.
Vidění předmětů na blízko a na dálku
Zdravé oko to zvládá automaticky, bez jakékoli pomoci – přepíná mezi vzdálenostmi a my vidíme ostře jak na blízko, tak na dálku. Tato dynamická schopnost ostře pozorovat předměty v různých vzdálenostech se nazývá akomodace. Umožňuje ji pružnost naší oční čočky. Pokud je oko bez vady, je schopné měnit svůj tvar a přizpůsobovat se tak vidění předmětům na blízko a na dálku podle toho, co si přejeme vidět. Normální oční čočka je plochá a podlouhlá – což je ideální pro pozorování předmětů na dálku. Když se ale podíváme na blízký předmět, čočka se zakřiví: změní se a umožní nám ostře vidět předměty na blízko. Akomodace se spustí vždy, když se předměty na fovei zdají rozmazané.
Vidění v průběhu dne – jak fungují naše oči
Vidění předmětů při dostatku světla (fotopické vidění či denní vidění) mají na starosti smyslové buňky zodpovídající za barevné vidění: čípky. Do denního vidění je zapojená také zornice: čím jasněji je, tím menší zornice bude. Přizpůsobuje se různým intenzitám světla a reguluje množství světla vstupujícího do oka. Tato vlastnost se nazývá adaptace. Před ostrým světlem mohou oči ochránit sluneční brýle a barevné brýlové čočky.
Vidění v noci a za soumraku
V noci naše oči přecházejí z denního vidění (fotopické vidění) na noční vidění (skotopické vidění). Zdravé oči potřebují přibližně 25 minut na to, aby se přizpůsobily tmě. Čím méně světla je, tím aktivnější budou tyčinky. Tyto buňky se starají o vidění za tmy. Při tomto přechodu se zároveň co nejvíce roztáhnou zornice, aby vpustily co nejvíce světla. Zdravé oči se měnícím se světelným podmínkám přizpůsobí bez problému. Omezené vidění za tmy a soumraku mohou způsobit dědičné choroby, určité léky, zranění a nedostatek vitamínu A. Tento problém postihuje mnoho nositelů brýlí. Zornice se musí v podmínkách sníženého osvětlení rozšiřovat více. Výsledkem je ztráta ostrosti a omezení prostorového vidění. Oči navíc unavují odrazy a nízký kontrast. Technologie i.Scription® od společnosti ZEISS s rozšířením zornic v noci počítá a pomáhá tak výrazně zlepšit vidění za slabého světla.
Věděli jste, že naše vidění za světla a za tmy hraje roli také v rámci bezpečnosti při létání? Během vzletu a přistání dochází ke ztlumení světla v kabině, aby se oči cestujících a posádky okamžitě přizpůsobily novým světleným podmínkám v případě havárie. To může ušetřit vzácné sekundy v případě nouze.
Poruchy vidění a onemocnění očí – co dělat v případě špatného vidění
Krátkozrakost, dalekozrakost, presbyopie – existuje mnoho poruch vidění, které mohou omezit náš zrak. Ve většině případu vám k ostrému vidění dopomohou optimálně upravené brýle s vhodnými čočkami. LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje: Jaký typ brýlových čoček je vhodný pro různé poruchy vidění?
Náš zrak může negativně ovlivnit celá řada očních onemocnění – s hrozivými následky na vnímání okolního světa. Mezi oční onemocnění se řadí vše od méně vážných onemocnění, např. syndromu suchého oka, sklivcových zákalků a šilhání po šedý zákal, zelený zákal a makulární degeneraci. Ale jaká jsou nejběžnější onemocnění očí a jak je poznáme?
Máte ze všech těch pojmů a procesů „guláš“? S tím se netrapte! Jak jste se sami přesvědčili, lidské oko je velice složitý orgán, který úzce spolupracuje s mozkem. Oko je často považováno za okno do mozku. Žádný jiný orgán nám zdaleka neposkytuje tolik informací o našem okolí, každodenním životě či lidech okolo nás – a konec konců také o nás samých.