Pochopení zraku

Kontaktní čočky nebo brýle?

Obě možnosti jsou dobrou volbou. Je to hlavně otázka preferencí – a toho, co je dobré pro vaše oči.

8 září 2021
  • Kontaktní čočky nebo brýle?

Kdykoli někoho líbáte, hrajete míčové hry nebo jedete na koni: obruby brýlí vám mohou překážet. Brýlové čočky se mohou zamlžit, což může zkazit romantickou chvíli. Z toho důvodu volí mnoho krátkozrakých a dalekozrakých lidí kontaktní čočky. Jsou malé, téměř neviditelné a dokáží napravit i vážnější případy ametropie. Nicméně mnoho výhod nabízí také brýle, bez kterých se někdy neobejdete.

Těm z vás, kteří potřebují zrakovou pomůcku například jen na čtení a řízení, lépe poslouží brýle. Snadno a rychle se nasazují, nevyžadují přílišnou údržbu a nepojí se s nimi následné náklady. Kontaktní čočky navíc nedokážou napravit některé oční vady: Například některé formy šilhání nebo narušené prostorové vidění. Kontaktní čočky taky nemusí být vhodné u některých případů cukrovky nebo „suchých očí“. V těchto případech fungují pouze klasické brýlové čočky a obruby.

Kromě těchto případů jsou kontaktní čočky vhodné téměř pro každého. Své plusy prokazují zejména při sportu a rekreaci: Kontaktní čočky se nemlží ani nekloužou a nabízí neomezené zorné pole. Oči v nich navíc vypadají přirozeněji, stejně jako obličej nositele. Plusové body ale kontaktní čočky nesbírají jen, co se týče vzhledu, pojí se s nimi také několik lékařských výhod: Například nepravidelné zakřivení rohovky lze napravit pouze vhodně nastavenými kontaktními čočkami. Inovativní řešení [ (speciální systémy čoček ZEISS) ] navíc umožňují používat kontaktní čočky i v případě velmi specifických zrakových postižení.

Dva typy kontaktních čoček

  • Dva typy kontaktních čoček

V podstatě existují dva typy kontaktních čoček: rigidní plynopropustné čočky (hovorově nazývané „tvrdé“) a měkké čočky.

Měkké kontaktní čočky jsou dnes velmi rozšířené. Je pro ně typický vysoký obsah vody a optimální propustnost kyslíku, díky čemuž si téměř nevšimnete, že je máte na sobě. Výsledek: Skvělá kompatibilita, přirozenost a komfort nošení – je potěšení je nosit od rána do večera a při každé příležitosti.

Měkké kontaktní čočky ZEISS jsou k dostání v jednorázové podobě a lze je používat denně nebo měsíčně. Kontaktní čočky ZEISS jsou synonymem výjimečné zrakové přesnosti a dokonalého vidění až k okrajům čočky. Další předností je snadné nasazování a vyjímání. Široké portfolio možností je zárukou toho, že vám kontaktní čočky optimálně padnou. Pro ty, kteří by rádi změnili image, jsou k dispozici také jednobarevné a trojbarevné kontaktní čočky.

Rigidní plynopropustné kontaktní čočky, které jsou také známé jako „tvrdé“ čočky. Můžete si na ně delší dobu zvykat, ale jsou bytelnější, vyžadují méně péče a jako jediné navíc dokážou napravit některé vady zraku. Poskytují tu nejlepší dlouhodobou kompatibilitu díky maximální odolnosti proti usazeninám a nejvyšší možné úrovni propustnosti kyslíku. Obvykle je lze bez problémů nosit roky, pokud se vám nehorší zrak.

Pro oba typy kontaktních čoček ovšem platí stejná pravidla: Vhodné přizpůsobení a pečlivá péče jsou nezbytností. Nákupu kontaktních čoček by měla předcházet dostatečně dlouhá doba na vyzkoušení a veškeré potřebné korekce. Kontaktní čočky vyžadují více pozornosti než brýlové čočky a obruby, zejména když přijde na hygienu: Před manipulací s kontaktními čočkami je důležité si vždy řádně umýt ruce, samotné čočky i nádobu na ně (postupujte podle pokynů výrobce!) Navíc se doporučují pravidelné kontroly u optometristy – jednou ročně v případě rigidních plynopropustných čoček a jednou za šest měsíců v případě měkkých čoček.

Nemůžete se rozhodnout? Nemusíte si lámat hlavu. Ideálně byste si kontaktní čočky měli zakoupit spolu s klasickými brýlemi. Takto budete mít vždy zálohu a budete si moci vybírat mezi zrakovými pomůckami, která jsou pro konkrétní příležitost nejvhodnější: Brýle do kanceláře, kontaktní čočky pro pobyt venku.


Sdílet tento článek