Pochopení zraku

Jaký je rozdíl mezi individuálními a skladovými brýlovými čočkami?

Jak vám brýle mohou dopomoci k přirozenému vidění.

16 května 2019
  • Jaký je rozdíl mezi individuálními a skladovými brýlovými čočkami?

Pouhým pohledem nepoznáte, jestli se jedná o individualizovanou nebo skladovou brýlovou čočku. V čem je tedy rozdíl? Kteří nositelé brýlí toho získají nejvíce od individuálně optimalizovaných čoček? LEPŠÍ VIDĚNÍ tuto otázku položilo Volkerovi Gahrovi, senior produktovému manažerovi ve společnosti Carl Zeiss Vision.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Pane Gahre, v čem se individualizované brýlové čočky liší od běžných brýlových čoček?

Volker Gahr: Není nic nového, že i běžné brýlové čočky jsou do určité míry individuálně přizpůsobeny svému nositeli. Je tomu tak, protože se v podstatě řídíte předpisem. Jinými slovy se vám, abyste lépe viděli, dostává správná mohutnost čoček ve správné pozici a ve vámi zvolených obrubách. Kdyby si moje brýle nasadil někdo jiný, je nepravděpodobné, že by přes ně optimálně viděl. Když hovoříme o individuálně „optimalizovaných“ čočkách, v potaz jsou brány další relevantní osobní údaje o nositeli, které jsou pak promítnuty do optického designu. Dochází v výpočtu ideálního povrchu čoček pro potřeby nositele.

Optometrista nebo oftalmolog obvykle provedou refrakci a napíšou předpis čočky.

Jaké čočky jsou zapotřebí?

  • Jednoohniskové brýlové čočky pro vidění na dálku
  • Jednoohniskové brýlové čočky pro vidění na blízko (např. brýle na čtení)
  • Progresivní brýlové čočky
  • Jaká optická mohutnost, speciální cylindry...

Dalším krokem je, aby si nositel vybral obruby. Takto probíhá běžný přístup. Optometrista předepisující skladové brýlové čočky samozřejmě změří vzdálenost zornic obou očí nacházející se ve vybraných obrubách, aby bylo zajištěno správné umístění čoček, které následně objedná od firmy, jakou je například ZEISS. Ale konečná pozice čoček před očima nositele – kterou určují konkrétní vybrané obruby – není při výpočtu čoček brána v potaz.

Volker Gahr - Senior produktovému manažerovi ve společnosti Carl Zeiss Vision

Když hovoříme o individuálně „optimalizovaných“ čočkách, v potaz jsou brány další relevantní osobní údaje o nositeli, které jsou pak promítnuty do optického designu. Dochází v výpočtu ideálního povrchu čoček pro potřeby nositele.

Volker Gahr

Senior produktovému manažerovi ve společnosti Carl Zeiss Vision

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Takže největší rozdíl individuálně optimalizovaných čoček je v jejich přizpůsobení obrubám...?

Volker Gahr: To je zajisté klíčový rozdíl, ale není jediný. Čím více společnost ZEISS pochopí, jak se nositel brýlí dívá přes své čočky ve vybraných obrubách, tím přesněji lze čočky vyrobit. Takže se přes ně nakonec nositel bude dívat tím nepřirozenějším a nejideálnějším možným způsobem. Nositel tak získá dokonalou zrakovou pomůcku, která byla ušita na míru podle jeho konkrétních potřeb. Aby toho ale bylo možné dosáhnout, optometrista musí kromě bodu, na který se nositel dívá při pohledu přes čočky, stanovit další důležité individuální parametry – a tyto parametry musí být přesné na desetinu milimetru!

Například v jaké vzdálenosti se nositel obvykle dívá na knihu nebo počítačovou obrazovku? Přesně v jaké výšce se dívá přes čočky ve vybraných obrubách? Jak ovlivňuje sklon obrub nositelův zrak? To se odvíjí nejenom od obrub, ale také od tvaru nositelova obličeje. Jaká je vzdálenost od zadního povrchu čočky a přední části rohovky (tzv. back vertex distance (BVD))? Jaké je zakřivení obrub? Je nutné provést přesná měření rozměrů obrub a výšky a šířky čoček.

Brýle, které Vám padnou

1.5

0%

1.5

0%

1.6

20%

1.6

20%

1.7

35%

1.67

40%

1.9

40%

1.74

50%

Čím přesněji optik vypočte veškeré parametry, tím přesněji dokáže společnost ZEISS brýle vyrobit a optimalizovat. Aby obruby a čočky nebyly v rozdílné poloze na nositelově nose, je pozice obrub v místě nosníku přizpůsobena optikem, než je proveden výpočet dalších údajů.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Netrvá to věčnost všechny tyto parametry změřit? A jak měření mohou být tak přesná?

Volker Gahr: Tady přichází na řadu technologie. Centrační systém ZEISS i.Terminal®2 – používá k vyfotografování nositele a obrub zepředu a ze strany technologicky vysoce vyspělou kameru. Pak software změří veškeré klíčové údaje centrování a uloží je do souboru. Systém i.Terminal® 2 dosahuje přesnosti až jedné desetiny milimetru, zatímco celý proces měření trvá pouhou chvíli. Výsledkem jsou neuvěřitelně přesné údaje všech klíčových parametrů.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Jak se tedy dostanete k individuálně optimalizovaným čočkám?

Volker Gahr: Veškeré údaje měření refrakce, centrování a v některých případech objektivního měření sestaví optik s pomocí systému i.Profiler®. Jakmile je vše změřeno a specifikováno – např. materiál/typ čoček, povrchové úpravy a požadované odstíny či zbarvení – veškeré údaje jsou zaslány společnosti ZEISS. Pak jsou čočky individuálně vypočteny podle specifikací zaznamenaných optikem a vyrobeny s pomocí high-tech výrobní technologie známé pod názvem freeform. Společnost ZEISS patří mezi průkopníky stojícími za vývojem této technologie a dodnes usilujeme o další zlepšování této výrobní metody brýlových čoček.

Díky technologii freeform je čočky možné vyrábět podle přesných specifikací budoucího nositele a obrub, které si vybral. Takto dojde k nejpřirozenějšímu obnovení vidění a zejména v případě progresivních brýlových čoček k tvorbě největšího a neostřejšího rozsahu vidění na všechny možné vzdálenosti. Pokud nedosáhnete dokonalého souladu mezi obrubami, čočkami, individuálními zrakovými potřebami a tvarem nositelova obličeje, pohodlné a přirozené vidění jednoduše není možné. S nedokonalým řešením se nositelovi bude jen stěží dařit spojovat individuální vjemy z obou očí do jednoho uceleného obrazu. To pak může vést k špatné adaptaci na čočky a tím k bolestem hlavy a tenzi.

Společnost ZEISS patří mezi průkopníky stojícími za vývojem této technologie a dodnes usilujeme o další zlepšování této výrobní metody brýlových čoček.

Volker Gahr

Senior produktovému manažerovi ve společnosti Carl Zeiss Vision

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Takže rozdílná kvalita progresivních čoček se odvíjí od individuálních parametrů začleněných v každé čočce?

Volker Gahr: Přesně tak. Pro srovnání si představte pohled přes dalekohled. Díváte se přes vysoce sofistikovanou zrakovou pomůcku, pokud ji ale nemáte ve správné vzdálenosti od oka, předměty budete mít rozmazané. Nebo si představte pohled přes klíčovou dírku. Dobrého a uvolněného vidění dosáhnete pouze, když se k dírce přiblížíte na velmi malou vzdálenost. Výhodou individuálně optimalizovaných progresivních čoček je, že dosáhneme vysoké adaptace nositele hned ze začátku. Na nové progresivní brýlové čočky si samozřejmě musí zvyknout každý – a tato doba se případ od případu velmi liší – na individualizované progresivní čočky si ale zvykat budete mnohem rychleji.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Poslední otázka: Jaký typ nositele získá od individuálně optimalizovaných brýlových čoček nejvíce výhod?

Volker Gahr: Obecně se dá říci, že to nejlepší možné řešení získá každý, kdo se rozhodne pro individuálně přizpůsobené brýlové čočky. Ale čím vyšší nebo složitější předpis je, tím lepšího výkonu oproti běžným brýlovým čočkám a tím uvolněnějšího a pohodového vidění dosáhnete.

Naši technologii i.Scription® je možné využít také u lidí, kteří špatně vidí ve tmě, a to individuálním optimalizováním mohutnosti čočky pro vidění ve tmě nebo za slabého světla. To je důležité zejména pro lidi, jejichž dioptrie se mění, když jsou jejich zornice hodně rozšířené. Individuální zrakové poruchy lze dát do pořádku podniknutím dalších kroků k optimalizaci mohutnosti čočky.

Individuálně optimalizované brýlové čočky ale přinesou mnoho výhod a prospěchu také mnoha dalším typům zákazníků. Jako příklad si uveďme třeba kancelářské brýlové čočky. Tato aplikace nám umožňuje optimalizovat čočky pro pracovní potřeby každého nositele, zejména na střední vzdálenosti používané při práci s počítačem nebo obdobnými činnostmi. Je velmi důležité, abyste v této souvislosti s optikem probrali také svou anamnézu. Optik totiž musí mít velice jasnou představu, jaké jsou vaše individuální zrakové potřeby a jak je lze řešit.


Sdílet tento článek