Divíte se – já že potřebuji nosit brýle?
Některým z nás se to stane v útlém věku, zatímco jiní postřehnou změnu kolem čtyřiceti let věku. Při slábnutí očí se můžete využít pomoc v podobě brýlí, jejichž individualizaci provede odborník v oblasti oční optiky.
Najednou si toho povšimnete – dostavuje se zhoršení zraku. Příznaky zhoršení zraku mohou být různé. V případě některých lidí se stane obtížným čtení dopravních značek na větší vzdálenost. Jiní zjistí, že musí držet knihu nebo noviny dále od očí, aby byli schopni číst text. Jak malé děti, tak i dospělí mohou postřehnout, že jejich oči začínají mrkat, když se snaží zrak zaměřit nějaký předmět. Pokud se takové příznaky množí, pak by jste si měli položit otázku: „Potřebuji nosit brýle?“ Lidé však často přicházejí k optometristovi se zpožděním, aby požádali o odbornou radu.
Když se začíná projevovat snižování zrakové ostrosti, je to často kvůli problémům s akomodační schopností očí. Zraková akomodace znamená totéž, co zaostřovací schopnost oka. Ke zhoršení zraku může docházet také kvůli jiným faktorům, cévním nebo jiným onemocněním či dočasným obtížím. Avšak bez ohledu na příčinu platí, že prvním krokem je návštěva optometristy za účelem provedení rychlého očního testu – který v mnoha případech bývá bezplatný. Zrakový test trvá jen několik minut a poskytne vám některé rychlé odpovědi. Jestliže trpíte ztrátou zrakové ostrosti, která nebyla doposud korigována pomocí brýlí, vaše oči jsou nuceny akomodovat. Takový stav způsobuje únavu očí a taktéž se může ohrozit vaši bezpečnost.
Myopie a nebezpečí nehody
Nicméně většinu případů snížení zrakové ostrosti způsobují změny v oku, jako je myopie: snížení zrakové ostrosti, které vzniká tehdy, když je tvar oční bulvy příliš dlouhý. Světlo vstupující do oka nedopadá úplně na sítnici, nýbrž se zastavuje krátce před ní. Myopie může vzniknout v každém věku. Mezi typické příznaky patří:
- vzdálené předměty (tabule s názvy ulic, registrační značky automobilů) se jeví rozmazaně
- mhouření očí při pohledu na vzdálené předměty
Dokonce i zjevně mírná myopie by se měla korigovat pomocí brýlí co nejdříve, jak je to jen možné. Jakékoli zhoršení zrakové ostrosti podstatně zvyšuje nebezpečí dopravní nehody. Výzkumy ukazují, že myopie způsobuje náchylnost řidičů k provádění nebezpečných předjížděcích manévrů, protože vidí protijedoucí vozidla teprve tehdy, až je příliš pozdě. A další výzkumy také ukazují, že lidé mají sklon značně přeceňovat jejich skutečnou zrakovou ostrost. Z tohoto důvodu je obzvláště důležité podstoupit zrakový test u vašeho optometristy, který vám řekne, zda brýle na předpis mohou obnovit vaše vidění – a také zlepšit kvalitu vašeho života.
Myopie u dětí
Trpí-li děti myopií, pak tento problém vyžaduje zásah dospělých. Malé děti si obvykle neuvědomují, že by mohly vidět lépe, než momentálně vidí. A to je hodně špatné: protože platí, že, čím je pacient mladší, tím je korekce myopie snadnější. K nejdůležitějším varovným příznakům patří:
- křížení oči nebo trvalé naklonění hlavy
- žádná reakce nebo nepřiměřená reakce na světlo
- nadměrné mrkání nebo časté rozevírání očí
- časté mnutí očí
- neschopnost správného zaostřování nebo zírání za předmět
- častá klopýtnutí a škobrtání
- nedostatek chuti číst
- špatné známky ve škole
- neochota hrát si s jinými dětmi
V zájmu rychlého diagnostikování a detekování myopie u dětí odborníci vyvinuli „hravý“ test zrakové ostrosti. Ten umožňuje zjišťovat, zda i novorozenci správně reagují na světlo. Otočí kojenec hlavou, když se blízká lampa rozsvítí? Pokud ano, pak je všechno v pořádku. V sedmi měsících života by vás mělo dítě sledovat očima. Co se stane, když se schováte za polštář, knihu nebo pohovku a zavoláte na vaše dítě. Jestliže dítě zareaguje, pak je to známka, že dítě vidí dobře. V devíti měsících by dítě mělo být schopno natahovat ruce a uchopovat blízké předměty. A kolem prvních narozenin by dítě mělo být schopno sáhnout pro míček koulející se v jeho směru. Pokud se tyto časově vymezené podmínky neplní, pak je nutná rychlá cesta k dětskému lékaři.
Konec konců my všichni jsme postižení: presbyopie
Obvykle začíná někdy kolem 45tých narozenin. Na rozdíl od jednoduché dalekozrakosti, která má podobné příznaky jako presbyopie, ale způsobuje ji menší než obvyklý oční úhel, dochází u presbyopie související s věkem k tomu, že čočka oka se stává tužší. K příznakům patří: čtení a psaní náhle vyžaduje větší úsilí a oku trvá déle, než přejde z vidění nablízko na vidění na dálku.
- noviny se musí při čtení držet dále od očí
- častý pálivý pocit v očích
- bolesti hlavy a očí
- zvýšená únava
Totéž platí i zde: Rychlá cesta k optometristovi poskytne jistotu, že vaše příznaky se nebudou stupňovat a že váš zrakový komfort a ostrost se obnoví.
V případě presbyopie pomohou brýle na čtení nebo progresivní čočky. Brýle na čtení jsou funkční jen pro vidění nablízko a musí se sundat, aby byly vidět vzdálené předměty. Pokud jde o progresivní čočky, přechod mezi viděním nablízko a na dálku je včleněn přímo a neviditelně do brýlové čočky. Pacient už nepotřebuje neustále střídat brýle na čtení a normální brýle. Návštěva u optometristy vám řekne, zda jsou progresivní čočky nejlepším řešením. Někdy to trvá nějakou dobu, než si zvyknete na progresivní čočky, ale čím dříve je začnete používat, tím snadnější bude přechod na tento typ čoček. Avšak v případě pacientů, kterým nevadí nasazování brýlí pro čtení a vykonávání dalších činností v rozsahu nablízko, nebo pacientů, jež nepotřebují obvyklé brýle pro vidění na dálku, mohou vyhovovat pouze brýle na čtení.
Věnujte pozornost kvalitě
Jednoduché brýle na čtení jsou k dostání v běžných supermarketech a na mnohých čerpacích stanicích. Jsou levné, čímž na první pohled vyvolávají dojem atraktivního řešení. Mějte se však na pozoru: předem vyrobené, hotové brýle na čtení mají velké nevýhody. Budete-li používat hotové brýle na čtení, přijdete o užitečnou výhodu kvalifikovaného vyšetření zraku a přizpůsobení vašim individuálním potřebám. A mějte na paměti: oči jsou tak jedinečné jako otisk prstu. Proto se brýlové čočky musí precizně centrovat ve vztahu ke vzdálenosti zornic a obruba se musí přizpůsobit tvaru hlavy. To všechno je úkolem kvalifikovaného a zkušeného optometristy.
Optometrista využívá výhody moderních technologií a vysoce kvalitních materiálů. Jako jsou systém i.Profiler a brýlové čočky i.Scription. Přístroj i.Profiler proměřuje každé oko zvlášť a zjišťuje úroveň vaší zrakové ostrosti za situace, v níž jsou zornice rozšířeny, aby se vyhodnotilo vaše noční vidění.
Zjištěné údaje se pak využívají ke zhotovení vašich čoček i.Scription. Výsledkem je výrazně zlepšená zraková ostrost v podmínkách nočního vidění a zvýšená bezpečnost na silnicích za tmy. Barvy se jeví výrazně jasnější a hodnoty kontrastu a ostrosti jsou vyšší. Vaše oči vám poděkují.