Krátkozrakost (myopie) je v podstatě forma zrakového vady, kdy jsou paprsky světla prostupující do oka zaostřeny před sítnici. Když se nekompenzované oko dívá do dálky s uvolněnou akomodací, obrazový vjem na sítnici je rozmazaný. Tuto zrakovou vadu očí obvykle způsobují příliš dlouhé oční bulvy. Zpravidla se krátkozrakost poprvé vyskytuje u dětí školního věku a nemusí nutně vést k silné krátkozrakosti.
- Silná krátkozrakost začíná u -5 dioptrií (záleží na definici).
- Progresivní krátkozrakost (zvláštní forma krátkozrakosti) je charakterizována tím, že se v průběhu let zhoršuje. Oko se může během let ještě dále prodlužovat. To může vést k hodnotám například i -12 dioptrií. Kromě zdravotních problémů, které to dokáže přivodit, to má také velmi nepříznivý vliv na každodenní život. Nejvzdálenější bod, který člověk v takovém případě dokáže ostře vidět, se nachází pouze osm centimetrů od oka. Za takové situace již není možné v každodenním životě běžně fungovat bez kompenzačních zrakových pomůcek.
- Patologická krátkozrakost je charakterizována patologickými projevy, například komplikacemi v očním pozadí (například odchlípení sítnice – více se dočtete níže). Patologická krátkozrakost se častěji – ale ne zcela vždy – projevuje u očí se silnou krátkozrakostí.11