Korekce krátkozrakosti: Možnosti léčby progresivní myopie
Zpomalení progrese myopie u dětí a dospívajících lze dosáhnout řadou způsobů. Pokud dítě již nosí brýle nebo trpí progresivní krátkozrakostí, měl by oftalmolog a/nebo optometrista sestavit individuální plán léčby. Tento takzvaný plán korekce krátkozrakosti může zahrnovat farmaceutické oční kapky, speciální brýlové čočky nebo speciální kontaktní čočky pro den nebo noc.
Kromě léčebných plánů je pro rodiče stále důležité zajistit, aby jejich dítě trvale trávilo více než dvě hodiny denně venku. Zároveň by se měl omezit čas, který děti a dospívající tráví u tabletů, počítačů, chytrých telefonů a čtením knih a komiksů.
Pro stanovení optimální léčby je klíčová spolupráce mezi očním lékařem a očním optikem – ať už pomocí vizuálních pomůcek, nebo farmakologicky či kombinací obou. Celkovým cílem je zpomalit progresi krátkozrakosti pomocí korekce krátkozrakosti a ideálně omezit růst oka na úroveň nemyopických očí nebo co nejblíže k němu. To může například zabránit velmi vysokým předpisovým hodnotám a souvisejícím rizikům pro zdraví očí.
Potřebujete více základních informací? Navštivte Myopia Insights Hub, kde získáte odborné znalosti.
Program léčby krátkozrakosti zahrnuje komplexní anamnézu pacienta zahrnující rizikové faktory, vhodné testy a posouzení rizik, jakož i léčebná opatření a doporučení týkající se chování. To vše musí společně určit dítě a jeho rodiče, ideálně v úzké spolupráci s očním lékařem a optometristou či optikem. Je také nezbytné, aby byly pravidelné kontroly přizpůsobeny individuálnímu stavu refrakce dítěte a případně příslušné léčebné metodě.