KATEGORIE ČOČEK

ZEISS jednoohniskové brýlové čočky

  • Obrázek ilustrovaných jednoohniskových čoček na barevném pozadí.
  • UV ochrana až do vlnové délky 400 nm – i když jsou brýle čiré.
  • Lepší vidění na blízko či na dálku – s optikou přizpůsobenou vašim potřebám.
  • Tenké a lehké čočky, které dobře vypadají a pohodlně se nosí.

Jdeme nad rámec základů.

Jednoohniskové čočky pravděpodobně patří mezi nejběžnější používané korekční čočky a lze je přizpůsobit vašim konkrétním potřebám. Získejte s jednoohniskovými čočkami ZEISS ostré vidění přes větší část brýlí.

Váš předpis jednoohniskových čoček.

Jednoohniskové čočky mají jeden optický předpis pro korekci vidění na jednu vzdálenost. Pokud jste dalekozrací a máte potíže s viděním na blízko, budete mít plusový (+) předpis. Pokud jste krátkozrací a potřebujete pomoc s viděním na dálku, váš předpis bude minusový (-). Optická mohutnost brýlí se měří v dioptriích – čím větší počet dioptrií, tím větší korekci bude váš zrak potřebovat.

Znaménko + znamená, že vyžadujete korekci zraku na blízko. Abyste ostře viděli na blízko, potřebujete konvexní čočku a optickém předpisu +1,5 dioptrie.
Plusový předpis a konvexní čočka pro ohyb světla
Znaménko - znamená, že potřebujete korekci zraku na dálku. Abyste viděli ostře na dálku, potřebujete konkávní čočky a optickém předpisu -3 dioptrie.
Minusový předpis a konkávní čočky pro ohyb světla
Znamená to, že máte astigmatismus. CYL značí její vážnost a OSA její pozici.
Předpis s čísly ve sloupci CYL a OSA (AXIS)
Posuvník snímků zobrazující běžné čočky nalevo se zkresleními na okrajích v porovnání s prémiovými čočkami napravo, které nabízí ostré nezkreslené vidění přes celou plochu čočky.
Posuvník snímků zobrazující běžné čočky nalevo se zkresleními na okrajích v porovnání s prémiovými čočkami napravo, které nabízí ostré nezkreslené vidění přes celou plochu čočky.
Posuvník snímků zobrazující běžné čočky nalevo se zkresleními na okrajích v porovnání s prémiovými čočkami napravo, které nabízí ostré nezkreslené vidění přes celou plochu čočky.

Zapomenete, že nosíte brýle.

Zvolte si prémiovou optiku.

Jak může být jedna jednoohnisková čočka lepší než druhá, když mají stejný předpis? Odpověď spočívá v optickém designu a v tom, jak velká část čočky poskytuje ostré, nezkreslené vidění.
Prémiové čočky nabízí více možností přizpůsobení: lze minimalizovat zkreslení na stranách, aniž by to mělo negativní dopad na tloušťku a hmotnost čočky. S pomocí kvalitního optického řešení, které je tenké a lehké, nejenom uvidíte lépe, ale také budete vypadat a cítit se lépe.

Máte otázky?

  • Jednoohniskové čočky jsou nejběžnějším typem čoček. Mají pouze jeden optický předpis přes celou šířku čočky a korigují jedno zorné pole – na blízko nebo na dálku. Předepisují se lidem, kteří jsou krátkozrací (myopie), nebo dalekozrací (hypermetropie) a lze je použít také ke korekci astigmatismu, abyste viděli ostře na dálku i na blízko.   

  • Jednoohniskové brýlové čočky mají pouze jeden optický předpis a korigují jen jedno zorné pole. Pokud potřebujete buď brýle na dálku, nebo brýle na čtení, optik vám předepíše jednoohniskové čočky.

    Progresivní brýlové čočky obsahují několik předpisů v jednom a korigují vidění na blízko, na střední vzdálenost a na dálku. Nejčastěji je najdeme u lidí starších 45 let, kteří mají kvůli přirozenému procesu stárnutí očí problémy se zaostřením z dálky na blízko. Tyto čočky, také zvané varifokály, vyžadují, abyste se dívali přes různé oblasti čoček, abyste viděli ostře na různé vzdálenosti.   

  • Ano, jsou. Jednoohniskové čočky mají buď plusový, nebo minusový předpis. Plusový předpis značí potřebu korekce vidění na blízko, zatímco minusový předpis značí potřebu korekce zraku na dálku. Kdybyste to náhodou chtěli vědět, tak čočky bez předpisu se nazývají brýlové čočky s nulovým optickým předpisem.

  • Jistě! Zatímco někteří lidé nosí jednoohniskové brýle, jen když potřebují, např. na čtení nebo řízení, je možné je nosit celý den. Pokud však při nošení jednoohniskových brýlí pocítíte diskomfort, optik vám může doporučit druhý pár brýlí pro konkrétní účel, např. kancelářské čočky ZEISS.

  • To lze zjistit několika způsoby.

    1. Podívejte se přes brýle: Pokud je vaše vidění stejné na celé ploše čočky, jedná se pravděpodobně o jednoohniskové čočky. Pokud jste měli varifokální nebo progresivní čočky, přes určitou část čočky byste v závislosti na tom, kam se díváte, viděli rozmazaně.
    2. Zkontrolujte si svůj předpis: V případě jednoohniskových čoček bude sloupec „ADD“ prázdný. (Sloupec „Sféra“ bude obsahovat čísla a pokud máte astigmatismus, budou čísla obsahovat i sloupce „CYL“ a „Osa“.)
    3. Zeptejte se svého optika: Ve většině optik vám dokáží rychle zkontrolovat předpis s pomocí zařízení pro měření brýlových čoček. Nic ale nikdy nezkazíte důkladným vyšetřením zraku.
        
  • 1

    Na základě simulace ostrosti zraku v oblasti brýlové čočky ZEISS ClearView FSV o průměru 50 mm, index 1,60 v porovnání s čočkou 1.60 ZEISS AS FSV. Průměr +5D, +3D, +1D, -1D, -3D, -5D a -7D s a bez cylindru -2D. Autor kvantitativních analýz: Technology & Innovation, Carl Zeiss Vision GmbH, 2020.

  • 2

    Pozitivní hodnocení respondentů podle vzdálenosti: 94 % na dálku, 93 % na střední vzdálenost a 91 % na blízko. (procento účastníků, kteří uvedli hodnocení „velmi dobré“, „dobré“ nebo „docela dobré“). Externí test přijetí portfolia brýlových čoček ZEISS SmartLife uživateli, počet = 182 účastníků studie. Astonská škola optometrie, Astonská univerzita, Spojené království, 2019.